Hesarista Kepun pää-äänenkannattaja?

Sananvapaus

Tikkakerhossa pistettiin pystyyn veto siitä, julistautuuko Hesari virallisesti Kepun pää-äänenkannattajaksi ennen kuin se muuttuu tabloid-kokoon. Tikkakerhossa ei juuri ole enää entisen vapaamielisen lehden lukijoita. Saa nähdä, kauanko levikin pitää vielä laskea ennen kuin omistajat vetävät johtopäätöksen kepulaisen päätoimittajan suhteen? Hyvä lehti on pilattu ja valitettavasti se on alueellaan monopoliasemassa.

10

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansan ääni

      Höpö höpö. Hesari on ottanut askeleen puolueettomuutta kohden demarilehden roolistaan. Demarit eivät kestä heidän kähmittänsä vaikeutumista. Mutta ei huolta Urpilanen valehtelee aina ja kaikialla.

      • Sepä uutinen

        Että Hesari on ollut demarilehti. Sen omistaa Erkko, yksi Suomen rikkaimmista miehistä. En ole tiennytkään, että se on demari.


      • iso on kaunista
        Sepä uutinen kirjoitti:

        Että Hesari on ollut demarilehti. Sen omistaa Erkko, yksi Suomen rikkaimmista miehistä. En ole tiennytkään, että se on demari.

        Kepulaisille kaikki etelän lehdet ovat demarilehtiä, niin ja Jamekselle vieläpä mätiä. Heh heh...


      • demari, demari
        Sepä uutinen kirjoitti:

        Että Hesari on ollut demarilehti. Sen omistaa Erkko, yksi Suomen rikkaimmista miehistä. En ole tiennytkään, että se on demari.

        ..oikein CIA,n suosittelemaa lajia. Erkko teki Halosesta presidentinkin, kun halusi vaikuttaa hänen kauttaan asioihin. Erkko tietää mitä CIA,n salaiset sivut kertovat Halosesta.

        http://cryptome.org/cia-2619.htm#E

        ""Epstein, Dr. Mark 9522 E. Stanhope Rd., Kensington, MD 20895
        Erikson,, LtCol James USAR P.O. Box 10097, Lynchburg, VA 24506
        Erkko, Aatos Helsingin Sanomat, Helsinki, Finland
        Erman, Dr. Seneca 7341 E. Sabino Visitia Dr., Tucson, AZ 85715
        Eskes, James 1453 Montelegre Dr., San Jose, CA 95120
        Esser, Mrs. Erna 1620 Wright """


      • Sananvapaus

        Demareista en tiedä juuri mitään. Päätoimittaja Pentikäinen on kepulainen ja päätoimittajavaihdos todella näkyy. Sen verran minäkin Hesaria silmäilen ja tämän päivän lehti on malliesimerkki tästä.


      • Hiophihaahahhaha
        Sepä uutinen kirjoitti:

        Että Hesari on ollut demarilehti. Sen omistaa Erkko, yksi Suomen rikkaimmista miehistä. En ole tiennytkään, että se on demari.

        aivan oikein. Aatos Erkko.

        Sosialisti "demokraatti". Pyrki Sosialisti Demokraatti puolueen presidenttiehdokkaaksikin.

        Mutta Sosialistihan paras ja kovin kapitalisti, julistettiin jo 1960-luvulla.

        Ei raha tee


    • Helsingin Sanomien pääomistaja Aatos Erkko määrittelee lehtensä linjaltaan tiettävästi liberaaliksi. Ulkopuolisten näkemykset, joita tietysti riittää, ovat yleensä hieman kyynisempiä. Moni kutsuu lehteä tuulenhaistelijaksi, jolla tarkoitetaan, että lehti lähtee mielellään tukemaan aatteellisia ja poliittisia trendejä, joiden noususta on selkeitä merkkejä, mutta ei kuitenkaan koskaan eturintamassa.

      Kun esimerkiksi hallitus vaihtuu, Hesari hyppää riemuissaan sen kelkkaan. Toisaalta kun aikaa kuluu sen verran, että oppositiosta näyttää nousevan kiinnostava haastaja, lehdellä ei ole mitään syytä olla hehkuttamatta uutta, karismaattista kykyä. Kun taas jollain puolueella menee huonosti, alamäelle annetaan lisävauhtia.

      Poliittisista puolueista Hesarin tuulenhaisteluista eniten on ehkä hyötynyt Vihreä liitto, mutta ei perussuomalaisillakaan ole mitään valittamista. Ei keskustallakaan silloin, kun Esko Aho nousi puolueensa puheenjohtajaksi ja hankki veret seisauttaneen vaalivoiton. Mutta sitä iloa ei pitkään kestänyt, koska vaikka Ahon hallitus oli vielä lyhytikäinen, SAK:n Lauri Ihalainen nousi uudeksi hurmuriksi.

      Tällä kertaa taisi käydä poikkeuksellisesti niin, ettei Helsingin Sanomat lähtenyt tukemaan uutta hallitusta entiseen tyyliin edes sen alkutaipaleella. Olisiko syynä se, että Hesari haistoi, ettei tuollainen sixpack vakuuta edes itseään. Suurta lehtikonsernia ei myöskään miellyttänyt lehtitilauksille asetettu yhdeksän prosentin uusi vero. Lehti vastustaa myös hallituksen keksimää Yle-veroa.

      Yhdestä ystävästään Helsingin Sanomat pitää kuitenkin tälläkin kertaa uskollisesti kiinni. Se on suurpääoma, jonka toimintatapoja trendit eivät heittele.

      • vihreä ällöö

        Viikottain pitää tämä Matti Apusen rusnata juttu lehteen ja aina samalla tavalla väritettynä kepuvihreäksi.


      • 8+16

        Kyllä vain, tuulia hesari haistelee, etenkin vaalien alla ja aina helsingin horisontista.


    • tilaanko enää?

      Hesarin toimittajat seuraavat ja heille näyttää olevan ensisijaisena asiana seurata kepulaisten oppositioräksytystä ja kepulaisten puolueen johdossa tapahtuvia muutoksia, kuin hallituksemme tyskentelyä. Tälle lehdelle tämä sateenkaarihallitus on mustapiruperkele ja Jutta Urpilainen ja Maria Guzenina-Richardson aina mustamaalaamisen kohde. Vaikka Euroopassa Jutta Urpilaista kehutaan tämä Kepu-pettää Hesari ei taatusti kehu eikä kiitä.

      .Lehdessä seurataan peräkylänpankkopoikien periferioilla touhuamisia tiiviisti ja tehdään niistä jutuntynkääja tietysti suurin kokosivunvartalokuvin. Pääkaupunkilaisena lehti on nopeasti klarattu läpi, tämän päivän lehdessäkin oli kaikki vanhaa eilistä kepulaista oppositioräksytystä, ainoastaan Budget Sportin mainos kiinnoasti lehden välissä. enemmän, kuin pääkaupunkiseudun alueen. Tämän takia lehden nimi pitäisi pikaisesti muuttaa Kepu-pettää Hesariksi.

      Kulttuuritoimituskin rusnaa enemmän juttuja peräkylän taideoppilaitoksen käyneiden taitelijoiden töistä ja tuo heitä tyrkylle samalla tavalla, kuin noita kepulaisia politiikkojakin. Tietysti edestä ja takkaa ja kokovartalokuvin, niin kuin tätä heidän pätkäpääministeriään ja puheenjohtajataan Mari Kiviniemeä. Helsingin seudun taitelijoiden töistä tämä lehti ei ole kiinnostunut.

      Tämän Kepu-pettää Hesarin kirjoitukset ovat samaa toistoa kepulaisten oppositiopolitiikan kanssa, suoraa kopiota sanasta sanaan. Eli tämän lehti on nyt oppositiolehti ja kepulaista aivopesua. Paavo Väyrynenkin on kehunut, että nyt ETELÄN MEDIA ON HALLINNASSSA. Tämä kepulaisten hallinnassa oleva lehti meinasi tehdä vähällä Paavo Väyrysestä presidentin.

      Kepulaiset pystyvät paljoon Suomessa, oikein niiden toimistossa kasattiin Kehittyvien Maakuntien Suomi, että Suomeen saataisiin pystyyn porvarihallitus rahalla. Näin myös kävi, mutta nyt monta rahanjakaa ja kepulaista politiikkoa on syytteessä ja vankilatuomioitakin on jaossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2644
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      730
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      718
    Aihe