"Kivimäen mukaan tiedustelupalvelun toiminta on tehnyt hänen ja hänen perheensä elämän mahdottomaksi. Hän on omasta mielestään syytön.
Kivimäen mukaan hän on ollut syyskuun 2010 jälkeen Tanskan turvallisuus- ja tiedustelupalvelun kuulusteluissa yhteensä 350-400 tuntia".
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1528130/vakoilusta-epailty-professori-ylelle-minuun-sovellettiin-univajemetodia
Kivimäen epäillään luovuttaneen turvallisuuspoliittista aineistoa Venäjän tiedustelupalvelulle. Hän sanoo tavanneensa Venäjän lähetystössä Tanskassa työskennelleitä tavallisia diplomaatteja, ja tehneensä Venäjän lähetystölle maksua vastaan tieteellisiä analyysejä turvallisuuspolitiikan alalta.
Vakooja Timo Kivimäki tilittää
3
327
Vastaukset
- Oikeutta!
Tanskan suojelupoliisi on puristanut jo vuosia Kivimäeltä tietoja ja kontakteja mm. Acehin rauhanprojektista. Kivimäki ei ole suostunut niitä antamaan, koska olisi silloin vaarantanut useiden ihmisten hengen ja koko rauhanprojektin onnistumisen. Tällainen tilanne on tuttu niille henkilöille, jotka rauhan projekteissa ovat toimijoina, varmasti myös Ahtisaarelle. Helsingin sanomissa 13.4. suomalaisdiplomaatti kommentoi, että tässä työssä joutuu väkisinkin tekemisiin paitsi maanalaisten järjestöjen, myös turvallisuusjärjestöjen kanssa.
Toimittuaan kymmeniä vuosia Indonesian alueella Kivimäellä on runsaasti kontakteja, jotka vaarantavat oman ja perheensä hengen antaessaan arkaluontoisia tietoja ääriryhmien liikkeistä rauhan edistämisen tarkoituksiin. Näitä tietoja Tanskan supo Kivimäeltä halusi.
Kivimäki on tehnyt työtään venäläisdiplomaateille samoin kun on tehnyt kymmeniä vastaavia projekteja muiden maiden diplomaattiedustajille. Mikäli Tanskan supolla olisi ollut aihetta epäillä venäläisdiplomaatteja vakoilusta, sen tehtävä olisi ollut poistaa kyseiset diplomaatit maasta. Myös tanskalainen ministeri on ollut kyseisten diplomaatien kanssa yhteistyössä - ilman vakoiluepäilyksiä.
Kivimäen projekti venäläisdiplomaattien kanssa antoi Tanskan supolle loistavan tilaisuuden heittää "epäilys" venäläisten diplomaattien päälle, jotta se saa "virallisen syyn" päästä väkisin käsiksi Kivimäen salaisiin tiedostoihin koskien lukuisia hänen konsultoimiaan rauhan projekteja. Venäläisiä diplomaatteja on helppo epäillä, koska suuri osa kansasta haluaakin uskoa heidän olevan vakoojia.
Kertokaapa miten Kivimäen olisi ollut edes MAHDOLLISTA epäillä virallisia suurlähetystön venäläisdiplomaatteja, jotka hyväksytysti asuivat ja tekivät työtään Tanskassa? Jos Tanskan viranomaiset olivat hyväksyneet heidän oleskelunsa ja toimintansa maassa, MITEN pystyisi tutkija päättelemään heidän olevankin mahdollisesti vaarallisia kaksoisagentteja?- Niin se taisi
Taisi olla professori itse kirjoittamassa yllä olevan kommentin...
- Sinisilmäisin tollo
Hyvänen aika, miten Venäläinen diplomaatti nyt voisi olla vakooja? Vakoojathan on sellaisia joilla lukee otsassa spion. Nämä oli diplomaatteja ei niillä lukenut otsassa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1237120Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224928L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664256TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242261Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2731681- 671465
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221386Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581384