"Medialla ei ole mitään oikeutta harrastaa tuollaista toista ihmistä raa’asti loukkaavaa väärinymmärtämistä ihan jo siitä periaatteellisesta syystä, että toimittajien tehtävä on toimia totuuden puolesta eikä sitä vastaan, hän kirjoittaa.
Erosen mielestä hänen kirjoituksensa ymmärrettiin tarkoituksella vakavasti tehdyksi ehdotukseksi, vaikka kyseessä oli huumori".
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1528185/hirvisaaren-avustaja-teen-hihamerkkiuutisesta-kantelun
Turun Sanomat uutisoi toissapäivänä Erosen blogikirjoituksesta, jossa Hirvisaaren avustaja ehdotti eri kansallisuus-, uskonto- ja seksuaalisille ryhmille hihamerkkejä tunnistamisen helpottamiseksi. Eronen ehti poistaa kirjoituksen samana päivänä.
Teen hihamerkkiuutisesta kantelun
12
86
Vastaukset
- 19+19
Juurikin näin. Samalla tavalla uutisoitiin viime syksynä Halla-ahon heittoa tankeista
Ateenan kaduille. Ja taisipa eräs lehti kirjoittaa totena Hakkaraisen tiiviistä yhteyhteydenpidosta rikollisjärjestöön.
Tahallista väärinymmärtämistä ja tosiasioitten törkeää vääntelyä.
Lopputarkoituksena on tietenkin kansan mielipiteen vähittäisen muokkaamisen perussuomalaisvastaiseksi, että nykyinen ulkomaille rahaa syytävä systeemi ja holtiton pakolaispolitiikka saisivat jatkua.
Suoranaisia törkeyksiä persujen suuntaan heitelleen vihreiden Panu Laturin
blogikirjoituksista ei revitä otsikoita valtakunnan mediaan.
Kunnallisvaalit syksyllä kertovat onnistuuko media pyrkimyksissään saada persujen äänestäminen jotenkin "noloksi" asiaksi mihin se valtavalla voimalla ja journalistiikkaa halveksien pyrkii.
Jos kansa saadaan häpeämään oikeutettuja vaatimuksiaan niin myllytys jatkuu.
Jos ei niin sitten vasta rumba terveen suomalaisuuden itsetunnon kitkemiseksi vasta alkaa.
Se olisi hauska nähdä. - Turusanomat tuomittu
"Raivo ”hihamerkkikohusta” – tyly tuomio lehtiotsikoille".
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121709-raivo-”hihamerkkikohusta”-–-tyly-tuomio-lehtiotsikoille
Eronen kirjoitti, että ulkomaalaisille voisi laittaa hihamerkit heidän tunnistamisekseen. Hirvisaari kritisoi uutisointia, jossa tämä ehdotus otettiin tosissaan, kun kyse oli selvästä satiirista. Eronen itse on pahoitellut huonoa huumoriaan.
- Vitsit on huono tapa osallistua poliittiseen keskusteluun. Vielä tänä aamuna lehdissä keskusteltiin siitä, onko tämä huumoria ja jopa kiistettiin, että kyseessä olisi huumoria. Kyllä mun mielestä pitäisi nähdä, että teksti ei ole vakavissaan kirjoitettu. Mä ymmärrän hirveen hyvin kansanedustaja Hirvisaaren tuohtumuksen. Ne otsikot, joissa kerrottiin, että kansanedustajan avustaja vaatii hihamerkkejä ulkomaalaisille, eiväthän ne pidä paikkaansa. Ei komiikkaa voida arvioida samalla tapaa kuin suorasanaista puhetta, Janne Zareff sanoi Huomenta Suomessa tänään.
- Vaikka kyseessä olisikin ennakkoluuloinen tai jopa rasistinen vitsi, ei voida missään tapauksessa vetää sitä johtopäätöstä, että nyt vaaditaan hihamerkkejä ulkomaalaisille. Se asiavirhe pitäisi oikaista (tiedotusvälineissä), mutta eihän sitä tule koskaan tapahtumaan, Zareff totesi.
Ne otsikot, joissa kerrottiin, että kansanedustajan avustaja vaatii hihamerkkejä ulkomaalaisille, olivat todella sairaita aivan juib hullu olisi päässyt painokoneen ääreen. - funtsisvähä
Pitäisi olla hieman ammattimaisempi. Leikinlaskun voi jättää ystävä-/ perhepiiriin vapaa-ajalle.
- Ammattimainen veto
Satiirin käyttö politiikan teon välineenä halutaan ilmeisesti monopolisoida punavihreille "älyköille" ja Uutisvuodon toimittajille. JSN joutuu arvioimaan asiaa ainakin uutisoinnin oikeellisuuden näkökulmasta. Yritys rajoittaa sananvapautta demonisoimalla sanoja jääkin sitten suuren yleisön arvioitavaksi.
- btun tolllot!
Jokainen normaalilla älyllä varustettu, jopa vanhanen/SUOMIRUNKKUKIN, pitäisi tajuta että kirjoitus oli VITSI/ HUUMORIA!
- höpö nassukat......
tuossa erosen jutustelussa ei ole mit'ään loukkaavaa.huumoria hattuun...köyhän ainoa huvitus.on vilkas mieli kuvitus..ja näillä mennään.tyhjästä taas nyhjästään .KOHUA.
- stana huorralauma.
Joo mutta ku oli perussuomalainen niin haloo oli pakko nostaa ...
toiseksi: vtua toi vanhanen on enää äänessä, kuollut, kuopattu ja unohdettu surkea v*ttu, mitätön paska koko ukko, pitäis turpansa kiinni, ketään ei kiinnosta sen jutut.
- vappuna alkaa!
Laitetaan me kantaväestö itsellemme suomitunnukset esille: jonkilainen sinivalkokimara tai liippu johonkin näkyville.
Olisi mielenkiintoista katsella, miten kukkahatut ja vähemmistövaltuuteetun huutokuoro yrittäisi meidät peitata.
Tehdään sellainen Pop up- Tosi on
Varmaan kohta kielletään jo Suomen lipun käyttö kokonaan. Loukkaavana ja pöyristävänä tapana loukata " Pakoloisia ".
- väestö laskentaa....
Lehmätkin navetassa on korva merkittyjä.kyllä ihmiset vois olla myös.eu..lle tarkka luku ilmoittaa.
- budjetin leikkaus
Kun lukee tuon Erosen jutun, ei erkkikään voi saada siitä väärää käsitystä.
Biaudetin-hoivakuoro huutaa lähes miljoonan euron veronmaksajien varoilla tyhjästä täyttä kurkkua maailmalle, kun sen pitäisi auttaa saamelaisia ja suomen romaaneja ja joitakin "niitähän on täällä niin vähän" -porukoita. - 35
ilman mitään tuollasia kannanottoja voisi vaan ottaa laajemminkin käyttöön ne sisämaa tarkastukset 'ulkomaalaisen näköisille ja ihan vaan hiljaa ilman mitään kohua... se olisi parempaa politiikkaa kuin tuollainen silkka uhoaminen ja itsestään naurunalaisen tekeminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038