Hinta vain nousee vaikka raakaöljy halventunut jo 6 %

Zerxxa

Törkeää kiskontaa hinta alas samaan tahtiin kun nouseekin!!!!!!
Jos nousi 0.01% heilahtaa heti seuraavana aamuna asemilla centin nyt laskussa raakaöljy 6% missäs alennukset?

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 87k

      Kato kun huoltoasemilla on iiisot säiliöt maan alla. samaten jalostamoissa on iisot säiliöt täynnä sitä kalliilla ostettua ainetta yms.

      Vai meinaatko että jos ostat kuusi kaljaa kympillä, ja sitten niiden hinta laskee kaupassa vitoseen, että sun kannattaa myydä ne eteenpäin vitosella?

      Ei kannata

      • tuethan EU:n teoll.

        Ja sama pätee toisinkin päin:))
        Euroopan rupumaat tarvitsee rahaa.


    • ei pidä paitaansa ..

      Se on muuten pötypuhetta, että raakaöljyn hinnan noustessa heti nousee myös bensiinin hinta Suomessa. Ehkä sinun mielikuvituksessasi, mutta ei oikeasti minkään tilaston mukaan.
      Eihän muutenkaan raakaöljyn hinnan nousu dollareissa voi vaikuttaa suoraan samalla tasolla bensan hintaan Suomessa euroissa.
      Muutenkin raakaöljyllä on aika pieni osuus bensiinin hinnanmuodostuksessa.

      • Zerxxa

        Täällähän heräili heti pari huoltamo yrittäjää vingahtelemaan ja puolustamaan yli hinnoilteltua menovettä.
        Kun kerran raaka öljyn hinta ei teidän nestorien mielestä vaikuta bensan/dieselin hintaan nii miks ihmeessä kun raaka öljyn hinta nousee niin nousee välittömästi myös asemilla hinta?????
        Ja kun barreli hinta oli 50 dollaria halvempi niin bensan hinta oli €uron hujakoilla.
        Ps: ilmeisesti kuljette bussilla tai jollain muulla kun omalla autolla jos ette huomaa hintojen nousua heti.
        Itse seuraan aika tiiviisti mistä ostan ja mihin hintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      163
      3060
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2027
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe