Onko tupakka aski sama kuin mäyräkoira?

viihde polttaja

Olen polttanut tupakkaa 10 vuotta ja aina välillä lakkoillut. Olen taas ollut lakossa ehkä 3 kk mutta nyt ostin tupakka askin muuten vaan ja mietin että voisiko tupakkaa polttaa samalla tavalla kuten alkoholia juodaan eli satunnaisesti.

Miksi on melkein aina niin että kun poltat tupakkaa niin sitten tosiaan poltat kokoajan joka päivä? Eihän viinaakaan juoda tuohon tyyliin (paitsi täys alkoholistit).

Ajattelin poltella tämän illan ja sitten taas lopettaa kuten tavallinen henkilö tekee viinan kanssa. Harmi että nykyään ei niitä pikku askeja enää myydä koska on tämä 20 tupakkaa aika monta yhdelle illalle. MUTTA jos tupakka aski maksaa 5 € niin voin huoletta heittää nuo loput tupakat roskiin mitä en jaksa poltella, onhan pelkkä yksi drinkki baarissa vähintään tuon 5 €.

Ennen tälläistä ei tarvinnut edes miettiä kun keuhkot kestivät vaikka 100 tupakkaa päivässä mutta eivät kestä enään.

Joten sitä kysynkin että onko kellään muulla tuollaista suhdetta tupakkaan (ja onnistuuko se) että voit ostaa joskus askin kuten ostaisit viinapullon tai mäyräkoiran ja sitten lopettaa ja ostaa seuraavan vaikka kuukauden päästä?

4

385

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heinäntekoa

      "Joten sitä kysynkin että onko kellään muulla tuollaista suhdetta tupakkaan (ja onnistuuko se) että voit ostaa joskus askin kuten ostaisit viinapullon tai mäyräkoiran ja sitten lopettaa ja ostaa seuraavan vaikka kuukauden päästä? "

      On.

      Tässä on vastauksesi:
      "Eihän viinaakaan juoda tuohon tyyliin (paitsi täys alkoholistit)."

      Löydätkö sen?
      Oletko tupakkanisti.

      Sinulle on kehittynyt voimakas psyykkinen ja fyysinen addiktio.
      Ihminen jolla on tietyn aineen kanssa "ongelma" kuten viinan niin yleensä sen jälkeen satunnaisuus ei ole enää mahdollista koska muuten sitä taas repsahtaa.

      Itse kun aloitin tupakoinnin niin pidin huolen ettei tuota addiktiota synny.

      Osahan polttaa tupakkaa myös vain sosiaalisesti tai vaikkapa silloin kun juo mutta ei yleensä muulloin.

      Käytännössä joutuisit pitämään ehkä pidemmän tauon kuin kolme kuukautta tupakasta sekä myös opettelemaan uuden tavan polttaa että voisit polttaa satunnaisesti.

    • viihde polttaja

      Kiitos vastauksesta ja on kyllä riippuvuus enkä sitä voi kieltää, tosin siinä mielessä tuo uusi tapani polttaa tupakkaa toimi että heitin ne loput roskiin mitä eilen perjantaina en jaksanut poltella. Eli 8 poltin (ajan kuluksi) ja 12 meni roskiin.

      Enpä aio vähään aikaan taas polttaa mutta en haluaisi silti hylätä kokonaankaan tupakkaa.

      En ole absolutisti yleensä missään (eli siis monessakaan) asiassa.

    • Smoaking

      Itse poltan yhden röökin kuukaudessa. Tai no tänä vuonna oon polttanu kokonaiset 2 röökii eikä tee tiukkaa vaikka joskus poltin askin päiväs. Vuos on nyt menny kerran kuukaudessa sauhutellessa enkä nää syytä vähentää tai lisätä.

    • viihde polttaja

      Tuossa mäyräkoira tyylisessä polttelussa oli ideanani se että tupakka askin hankinta ei välttämättä edellytä sitä että olet velvollinen polttamaan kokoajan vaan tupakka aski voisi olla vähän kuin joku erikoisherkku esim karkkipaketti joita myöskään ei yleensä ostella jokapäivä.

      Olen ollut taas sen askin jälkeen polttamatta ja ei kyllä ihan vähään aikaan tee mieli.

      Ehkä ensi kerralla poltan itsekkin vain yhden ja jätän ostamatta oman askin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      106
      1105
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      804
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      697
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      31
      683
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      672
    7. 47
      620
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      555
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe