http://fi.wikipedia.org/wiki/Perhev%C3%A4kivalta
Lapsiin kohdistuvien henkirikosten osalta, joissa piilorikollisuus on pientä, lapsiin kohdistuva perheväkivalta on merkittävin, mutta vaiettu lasten kuolinsyy [83][84]. Vuosina 1990–1999 väkivallan seurauksena kuoli 4,4 alle 15-vuotiasta lasta 100 000:ta henkeä kohti (2). Suurin riski kuolla väkivallan seurauksena on alle yksivuotiailla; 2,6/100 000[30]. Vuosina 1970–1994 sai Suomessa henkirikoksen uhrina surmansa 292 alle 15-vuotiasta lasta. Äiti todettiin tekijäksi 41 prosentissa ja isä 26 prosentissa tapauksista. Tuija Vanamon, Anne Kaupin, Kari Karkolan, Juhani Merikannon ja Eila Räsäsen tutkimuksen mukaan[85] lapsella on suurin riski tulla surmatuksi alle vuoden ikäisenä: uhreja oli kaikkiaan 113. Äiti todettiin tekijäksi 73 prosentissa ja isä 23 prosentissa näistä tapauksista. Äiti oli tekijä 63 prosentissa ja isä 29 prosentissa tapauksista, joissa lapsi oli 1–4 -vuotias. Isä todettiin tekijäksi 53 prosentissa ja äiti 41 prosentissa tapauksista, joissa lapsi oli 5–15-vuotias. Kun koko tutkimusaineistosta on suljettu pois vastasyntyneiden tapot ja laajennetut itsemurhat, jäljelle jäi 70 lapsen kuolemaa, joista 61 prosenttia oli äidin ja 37 prosenttia isän aiheuttamia. Sekä 1990 tehdyn Lastensuojelun keskusliiton että UNICEF:n julkaisemat tulokset ovat pääosin samansuuntaisia[77][84][86][87][88]. Tämän artikkelin kirjoitushetkellä uusimman julkaistun Tilastokeskuksen henkirikoskatsauksen mukaan kesäkuusta 2002 joulukuuhun 2004 Suomessa surmattiin 18 alle 14-vuotiasta lasta. Lapsista 17 joutui oman vanhempansa uhriksi ja heistä 12 surmasi oma äiti.
Tuoreimmasta Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen henkirikoskatsauksesta käy ilmi, että 1.6.2002−31.12.2005 surmattiin kaksikymmentäviisi alle 15-vuotiasta lasta, neljätoista poikaa ja yksitoista tyttöä. Heistä viisitoista (60 %) oli joutunut äitinsä ja yhdeksän (36 %) isänsä surmaamaksi, yksi (4 %) sai surmansa Myyrmannin pommi-iskussa [89].
Mielenkiintoista tietoa lapsentappajista;
10
76
Vastaukset
- Tosimies.
Eikä pidä vaieta vaan pitää profiloida entistä tarkemmin erottaaksemme jyvät akanoista.
- Ymmärrettävää
Tämän kommentin kyllä ymmärtää rumalta juutku homolta.
- Tosimies.
Ymmärrettävää kirjoitti:
Tämän kommentin kyllä ymmärtää rumalta juutku homolta.
Ompa hieno että ymmärrät jotakin!
Toivottavasti myös ymmärrät sen että juutalaiset joita on 0,5% maailman ihmisistä ovat saaneet 40% Nobel palkinnoista!?
Rumahan minä olenkin, kiitos siitä, kauniiksi kehuminen tuollaiselta hinttarilta saisi minut hämilleen;) - Tidätkö sitä.
Tosimies. kirjoitti:
Ompa hieno että ymmärrät jotakin!
Toivottavasti myös ymmärrät sen että juutalaiset joita on 0,5% maailman ihmisistä ovat saaneet 40% Nobel palkinnoista!?
Rumahan minä olenkin, kiitos siitä, kauniiksi kehuminen tuollaiselta hinttarilta saisi minut hämilleen;)että 99 prosenttisesti ne varastavat tutkimukset muilta.
- Tosimies.
Tidätkö sitä. kirjoitti:
että 99 prosenttisesti ne varastavat tutkimukset muilta.
Ai niin mä unohdin ton ihan;)
H ahaah ahaha a tyypillistä täys loosereiden juttuja.
Ai vittu sentään en voi lopettaa nauramista oot aika hauska noin VITUN TYHMÄKSI MULKUKSI!
- Näin se on
vaikka femakot yrittää muuta väittää. Samoin perheväkivallasta suurin osa on naisten aiheuttamaa.
- Historia todistaa.
Feministit ovat LAPSENTAPPAJIA.
- Jääman
Vaikka naiset tappavatkin lapsiaan miehiä enemmän, niin yleisimmin perheväkivallassa mies on se joka pahoinpitelee vaimonsa tai tyttöystävänsä ja perheväkivallan uhreista suurinosa on siis naisia eli suurinosa perheväkivallasta on miehen aiheuttamaa eikä naisten niinkuin sinä väität.
- HyiHelvettiMikäPaska
Jääman kirjoitti:
Vaikka naiset tappavatkin lapsiaan miehiä enemmän, niin yleisimmin perheväkivallassa mies on se joka pahoinpitelee vaimonsa tai tyttöystävänsä ja perheväkivallan uhreista suurinosa on siis naisia eli suurinosa perheväkivallasta on miehen aiheuttamaa eikä naisten niinkuin sinä väität.
Vaikutat hullulta. Toivottavasti löydät lääkkeet ja paranet.
Tai oikeastaan ei se olisi hyvä ratkaisu. Paras ratkaisu olisi että tapat itsesi, ettet vahingoita muita. - Ei vaan ole
Jääman kirjoitti:
Vaikka naiset tappavatkin lapsiaan miehiä enemmän, niin yleisimmin perheväkivallassa mies on se joka pahoinpitelee vaimonsa tai tyttöystävänsä ja perheväkivallan uhreista suurinosa on siis naisia eli suurinosa perheväkivallasta on miehen aiheuttamaa eikä naisten niinkuin sinä väität.
"Tämän lisäksi 42 prosenttia nuorten naisten tekemistä henkirikoksista oli kohdistunut seurustelukumppaniin tai lapseen (kaikilla
naisilla vastaava osuus 80 %). Nuorilla miehillä vastaava osuus oli vain 5 pro-senttia."
http://www.optula.om.fi/Satellite?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&SSURIapptype=BlobServer&SSURIcontainer=Default&SSURIsession=false&blobkey=id&blobheadervalue1=inline;%20filename=h1i8hexjsxu4bbt.pdf&SSURIsscontext=Satellite%20Server&blobwhere=1273672002371&blobheadername1=Content-Disposition&ssbinary=true&blobheader=application/pdf
Pojat näyttävät joutuvan tyttöjä useammin väkivallan uhreiksi seurustelusuhteissaan. Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen tutkimuksessa yhdeksän prosenttia pojista ja kaksi prosenttia tytöistä ilmoitti nykyisen seurustelukumppaninsa lyöneen tai potkineen häntä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253770
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422762Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131799Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204