Retorinen kysymys no 2

hyvinvontivaltio?

Eilisen HS:n mielipidesivulla nimimerkki Hoitaja Helsingistä kirjoitti näin:"Olen hoitajana helsinkiläisessä palvelutalossa............Miksi te omaiset ette voi ulkoiluttaa läheisiänne, viedä heitä tapahtumiin tai vaikkapa kampaajalle?" Kirjoittaja siis harmitteli laitoksissa olevia vanhuksia, jotka eivät pääse nauttimaan normaalista arjesta.

Kuinka hyväkuntoisia laitoksissa hoidetaan, jos heitä voi kampaajallekin viedä?!
Varmastikin kyseessä yksityinen palvelutalo, minne pääsee vain isolla rahalla.

14

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten niin?

      Kyllä sellaisen, joka kykenee istumaan esim pyörätuolissa, voi viedä vaikka teatteriin tai kampaajalle. Ei tarvita suuria rahoja.

    • grammari12

      Hei ei ole kyse välttämättä huonokuntoisesta, vaan ihan täysin muistamattomasta ihmisestä jolla jalat ja kroppa toimii, mutta muisti aivan onneton. Heitä voisi hyvin viedä ulos kävelylle ja kampaajalle, mutta kun hoitajilla ei ole aikaa sellaiseen kun siellä osastolla on muita vielä huonokuntoisempia jotka tarvitsevat paljon enemmän apuja kuin joku joka kävelee ja saattaa käydä itse vessassa ja syö itse kun ruoan laittaa eteen.
      Olisi kiva jos ihmiset tosiaan tietäisivät minkä kuntoisia asiakkaita laitoksissa on ja kuinka vähän hoitajia auttamaan......
      Kyllä tavallisiin laitoksiinkin tulee kampaaja ja jalkahoitaja, mutta tarkkaan mietitään milloin ja sitten asiakkaat käy niissä talon sisällä ja liukuhihna maisesti, yhtään en vähättele kampaajan ja jalkahoitajan työtä, mutta kun jonossa on kymmeniä asiakkaita niin ei siinä kauhean pitkää aikaa ole antaa....

    • 18+11

      Siis mitä ??

      Miten aloittaja luulee että kaikkien tuhansien laitosvanhusten hiukset leikataan? Meillä on isossa vanhainkodissa oma kampaamo, minne asukkaita viedään. Esim. dementoitunut vanhus, jolla ei jalat kanna enää ollenkaan nostetaan vaikka nostolaitteella tuoliin ja viedään kampaajalle. Mitä ihmeellistä siinä nyt on? Onhan tietenkin näitä vanhuksia jotka on aivan kippurasssa sängyssä eikä pysty enää olemaan istuma-asennossa, silloin kampaaja tulee osastolle ja leikkaa hiukset vanhuksen maatessa sängyssä.

      Hyvin harva ottaa väriä tai permanenttia. Yleensä vain se leikkaus.

    • Kesällä helpompaa

      Kysymys on hyvä ja täyttä asiaa. Miksi omaiset eivät voi keksiä ja järjestää omille läheisille ihmisilleen edes joskus jotakin ajankulua ja vaihtelua.

      Mistään ihmeellisyyksien taikomisesta ei ole kyse, vain jokapäiväisistä, tavallisista asioista, jotka ovat juhlaa sellaiselle, jonka päivät kuluvat aina samanlaisina laitoksen rutinoituneessa arjessa. Ulkoiluttaminen,vieminen elokuviin, teatteriin, konserttiin, isoihin tai pieniin tapahtumiin, kauppojen / kauppakeskusten ihmisvilinää katsomaan, kahvilaan, kirkkoon, kampaajalle, hierojalle, jalkahoitoon tai käsi-, kyläilemään, sukuloimaan ... Vaihtoehtoja ja valinnan varaa on kyllä, jos on hiukkaakaan mielikuvitusta ja hyvää tahtoa.

      Se on ihan luonnollinen juttu, että laitoksessa; hoiva- / hoito- / vuodeosastolla olevan kunto otetaan huomioon, kun ajankuluketta ja virikettä mietitään ja keksitään ja niillä resursseilla, toiveilla ja mieliteoilla toimitaan ja tehdään, mitkä ovat olemassa.

    • JK

      NINKÖ

    • outolintu*

      Tuossa vieressä on yksityinen "hoiva koti" siellä käy jalkahoitaja kerran viikossa ja kampaaja tarvittaessa. Tietty maksua vastaan.

    • Se pieni ero!

      Tuossa puhutaankin palvelutalosta, ei vanhainkodista. Ero on se, että palvelutalon asukkat ovat sen verran hyväkuntoisia, että heitä voi ulkoiluttaa myöskin omaiset ja viedä kampaajalle yms. He pärjäävät tuetussa asumisessa, mutteivät yksin kotona. On sitten kunnallisessa tai yksityisessä. Vanhainkodissa on huonompikuntoisia, mutta heitäkin joskus omaiset vievät ulos, kun hoitajat ensin esim. nostokoneella nostavat tuoliin istumaan. Kampaaja käy heidän luonaan (myöskin kunnallisissa laitoksissa), samoin jalkahoitaja. Laskut menevät joko omaisille tai edenvalvojille.

    • 16+8

      Ulos voi viedä hyvinkin huonokuntoisen.

      • you can go your own way¡

        Eutanasia here we come . im waiting for a time that can boom one sickman dead.then i'm a leader i can choose my costumers.. Hah hah. Next one is a bretty down-girl.she is laughing too much.its bretty ugly laughing. So she is suffering much..tthe laughing tells that she is really sick and needs a strong eutanasia ambull.she will never.again smile to mother brother.no.more sick smiley on his. Pretty face. Go to dead and never again come to destroy our normalpeople PARTY¡¡¡
        .


      • Se pieni ero!

        Voipa hyvinkin; sellaiset, jotka pystyvät istumaan esim. tyynyillä tuettuina pyörätuolissa, voi viedä lenkillekin. On kyllä niinkin huonokuntoisia, ettei heitä saa tuoliin laitettua, mutta heidätkin voi viedä sängyillä ulos.


    • huono systeemi

      Suomessa on törkeää, miten lapset jättävät vanhukset palvelutaloihin.
      Yhteiskunnan on pakko huolehtia.
      Äidistä puhutaan taakkana. En voi ymmärtää, miksi vanhempia ei haeta
      perheen juhliin, viedä ulos, haeta viikonloppuisin aterioille.
      Jotkut vanhukset joutuvat palvelutaloihin esim. lääkityksen takia, mutta heidän ei anneta koskaan enää palata kotiin tai edes ulos laitoksesta.
      Asunnot pyritään myymään, jotta ahneet lapset saavat rahaa, vaikka vanhus kuinka itkisi kotiin, edes käymään.
      Vanhusta pilkataan dementoituneeksi, odotetaan vain kuolevaksi ja sitten haudataan kiireesti

    • iäkkään omainen

      Minä en ainakaan yhtään ihmettele aloittajan kysymystä. Iäkäs omaiseni kotiutettiin kotihoitoon ja minä en häntä yksin hoitavana saa pyörätuoliin enkä pesuillekaan kampaajista ym käynneistä puhumattakaan. Sairaalasänky piti itse kustantaa ja mitään nostolaitetta ei olla saatu, toisaalta ei siihen rahat riitäkään jos sekin pitää vielä itse maksaa. Hoitajat vissiin parityönä pystyvät omaiseni joten kuten hoitamaan muutamilla käynneillään.
      Ihmisillä ei ole käsitystä siitä miten huonokuntoisia laitetaan kotiin ja kun varmastikaan kaikilla ei ole omaisia tai lapsia ketkä huolta pitäisivät. Itku tulee kun ajattelen omaistani joka joutuisi suurimman osan ajastaan olemaan yksin, pystymättä tekemään yhtään mitään jos minua ei olisi.

    • Kannattaa kysyä!

      Miksi sairaalasänky piti itse kustantaa? Tietääkseni sellaisen saa apuvälinelainaamosta kotihoitosänkynä. Se palautetaan sitten kun sitä ei enää tarvita. Nostolaitteesta en osaa sanoa, mutta jos omaisesi ottaa yhtään omille jaloilleen, "turnerista" voisi olla apua. Eli avitat hoidettavan sen päälle seisomaan ja pyöräytät sitten pyörä- tai suihkutuoliin istumaan, sitten taas samalla tavalla sänkyyn. Fysioterapeutilta kannattaa jokatapauksessa kysyä neuvoa. Hän neuvoo oikeat otteet, ettet riko itseäsi, ja myös apuvälineiden käytön, vaikkei vanhus omille jaloilleen ottaisikaan. Kotona hoidetaan todella huonokuntoisia ihmisiä, mutta julkisuudessa arvostellaan vain laitoshotoa, joten kotihoito jää törkeän huonolle huomiolle.

      • iäkkään omainen

        Tässä kunnassa se sänky piti joko itse ostaa tai kalliisti vuokrata yksityiseltä, lainasänkyä ei saanut. Tai niin minun annettiin ymmärtää. Ja minähän en ole mikään virallinen hoitaja, vaan omainen joka käyn katsomassa omaistani aina silloin kun jaksan. Yksin, itsekin sairastavana, en pysty viemään häntä edes vessaan, mutta hoitajat parityönä jaksavat tietysti käännellä ja nostella, jalat kun sen verran vielä tällä vanhuksella pitää. Siksi sitä nostolaitettakaan ei vissiin saa, kun eihän sitä tulisi käytettyä kuin aina silloin tällöin.
        Kotihoitoon sinänsä olen tyytyväinen, hoitajat ovat mukavia ja ovat kohdelleet omaistani hyvin läsnäollessani, toisaalta sairaaloissa kohtelu omaistani kohtaan on ollut joskus ihan ala-arvoista vaikka olen vieressä seisonut. Mutta että huonokuntoisen vanhuksen pitäisi pärjätä vuorokaudessa kolmella lyhyellä käynnillä, sitä en ymmärrä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe