Rkp-media luo pseudouutisia omiin tarpeisiinsa

joka päivä

Ruotsinkielinen media rakentaa jatkuvasti omaa valetodellisuuttaan ylläpitääkseen itse itselleen luomaansa maailmankuvaa. Siksi ruotsinkielisten toimittajien tehtävänä on taukoamatta hakea pseudouutisia jotka vahvistavat tätä omaa maailmankuvaa. "Erosen bloggi" on eräs esimerkki tästä, miten ruotsinkielinen media nostattaa otsikkojaan, vahvistaakseen Rkp-läistä maailmankuvaa.

4

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöytälamppu

      Se on vain vastaisku sille häväistykselle,jonka joutuivat kokemaan
      Wallinin takia ja joka päivä tulee uusia paljastuksia näistä "yleis-
      hyödyllisistä" säätiöistä,joiden tarkoitus on lähinnä rasistinen yhden
      kansanosan etujen nostaminen muun väestön syrjimisellä.
      Jos rasismia haetaan niin se löytyy takuuvarmasti tältä taholta,
      mistään muusta puolueesta ei tälläistä löydy.

    • Kyllä.

      Surumedia haastattelee päättäjiä johdattelevilla kysymyksillä ja sitten vielä vääristelee heidän vastauksiaan.

      Kaiken huipuksi valtamedia usein kopioi surumedian uutisen sellaisenaan, vaikka hyvin tietää surumedian vääristelyn!

      Härskiä ja röyhkeätä touhua on svekoilu tässäkin tapauksessa....

    • tuxelli

      Pitkään niin riikinruotsalaista ja varsinkin suomenruotsalaista mediaa seuranneena voin todeta, että kaikki negatiivinen Suomi-kuva annetaan maailmalle suomenruotsalaisen median kautta. Suomenruotsalaisen median erikoisuus näkyy erittäin selvästi siinä, että suomalaiset erotellaan suomalaisiin ja suomenmaalaisiin siis "finnar" ja "finländareihin" ihan sen perusteella onko se positiivinen vai negatiivinen uutinen. Jos suomalainen tekee uroteon niin suomalainen on suomenruotsalaisessa mediassa "finländare" kielitaustaan katsomatta. Jos taas suomalainen erottuu negatiivisesti niin suomenruotsalainen media käyttää näistä samoista suomalaisista sanaa "finsk" tai "finne".
      - Tämä on ainakin viimeisen 30-40 vuoden ajan eli pakkoruotsin olemassaolon ajan ollut käytäntö suomenruotsalaisessa mediassa ja aina kielikiistojen noustessa pintaan vielä kärjistynyt.
      Jos jotain negatiivista löytyy ulkomaan mediasta niin reitti on aina sama; Hbl, Vasabladet ja muut HSS:n lehdet, Svenska Yle ja Ålands Tidning.
      Se joka on seurannut näitä medioita viimeiset 50 vuotta tietää reitin ja sanoman. Ensin sanoma menee riikinruotsalaisiin medioihin ja sieltä jos on tarpeeksi negatiivista muualle Eurooppaan ja suureen maailmaankin.

      • jhgfdsööö

        Unohdit Åbo Under... jossa Wallini oli töissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe