http://www.freewoodpost.com/2012/04/12/ann-romney-its-hard-work-micromanaging-a-full-staff-in-multiple-homes/
“it’s hard work micromanaging a full staff in multiple homes. There were several nannies to oversee, as well as a number of maids, butlers, chauffeurs, gardeners, tutors and private coaches."
Juu on se kovaa kun joutuu käskyttämään lastenhoitajia, palvelijattaria, autonkuljettajia, puutarhureita, opettajia ja yksityiskuljetuksia. Kuinkas monelle mormoniäidille arki on näin yhtä rankkaa kuin Ann Romneylle? Jaatteko tämän kohtalontoverinne ongelmat ja varmaan apuyhdistyksessä autatte häntä arjen rankoissa askareissa vai kuinka?
Mormoniäidin ongelmat
6
73
Vastaukset
Vaikuttaa kuin väheksyisit äidin työtä perheessä! Ann Romneyn kohdalla se voi todella olla tavallista vaativampaa, silä hänen miehensä on yhteiskunnallisissa tehtävissä eikä tältä ehkä riitä aikaa samoin kuin meiltä tavallisilta perheenisiltä kodin tehtäviin. Johtaminenkin on työtä, vaikka se olisi vain kotipiirin johtamista perheessä, jolla on oltava valmius tukea perheen isää tehtävissään.
Ihmettelen, että tästäkin sai aihetta pilkkaamiseeen kuten: "Juu on se kovaa kun joutuu käskyttämään lastenhoitajia, palvelijattaria, autonkuljettajia, puutarhureita, opettajia ja yksityiskuljetuksia... Jaatteko tämän kohtalontoverinne ongelmat ja varmaan apuyhdistyksessä autatte häntä arjen rankoissa askareissa vai kuinka?"
Eivät kaikki mormoniäidit ole niin vaativissa tehtävissä olevan miehen vaimoina. joten rinnastuksesi on täysin asiaton ja kuvaa vain sinun tarvettasi keksiä kielteistä sanomista mistä tahansa mormoneista.- R. Sitia
No onhan se aivan mahtavaa lukea tämän ihmisen ongelmista. Ihas suoralta kädeltä voidaan todeta, että hän on pahemman kerran irtaantunut niiden kansalaisten todellisuudesta, joiden johtajaksi hänen miehensä on pyrkimässä. Sori jos minulta ei riitä myötätuntoa kolmen lapsen äidille, joka valittaa kuinka vaikeaa on ohjeistaa palvelushenkilökuntaa.
No apuyhdistyksen tätit varmasti ymmärtävät näitä ongelmia, niinkuin sinäkin, ja ojentavat varmasti auliisti auttavan kätensä eikö?
- Tms 1
Oliko tällä viestillä joku muu tarkoitus kuin mustamaalata MAP-kirkkoa ja sen jäseniä.??
Ann Romney ei ole keskiverto jäsenen asemassa, vaan hänen mies on miljonääri ja USA:n presidentti ehdokas.
Kuten jo aiemmin kirjoitin keksit yhä mielikuvituksellisempia argumentteja milloin mistäkin aihheesta, no ei haukku haavaa tee, koirat haukkuu ja karavaani kulkee.. ;-) - Oh James....
No, lähinnähän nuo Mrs. Romneyn problemat ovat toisarvoisia ja huvittavia ajatellen normaalinen kolmilapsisen perheenäidin arkipäivän ongelmiin. Harvoin mormoni- tai tavallisenkaan perheenäidin käytettävissä on tuollaista palvelija-arsenaalia.
Lähinnä nuo Mrs. Romneyn perheenäidinongelmat osoittavat sen, että jollain on otsaa kertoa tuollaisista asioista ensisijaisesti ajatellen yleisesti kolmen lapsen äidin päivittäisiä tehtäviä missä tahansa perheyhteisössä.
Ei tuossa avauksessa ole mitään mustamaalausta - on vain erään rikkaan naisen keinotekoisiä ongelmia. Ja kun tämä nainen sattuu olemaan presidentiksi pyrkivän ehdokkaan vaimo, niin odottaa hänenkin sanovan ja olevan aidosti kiinnosutunut ihan todellisista ongelmista, jotka liittyvät oikeasti lapsiperheisiin.- Kioons
Näin minäkin tuon aloituksen käsitin.
Mutta joillain keskustelijoilla ei taida olla muuta tarkoitusta kuin etsiä mustamaalausta ihan kaikesta. - Kioons
Kioons kirjoitti:
Näin minäkin tuon aloituksen käsitin.
Mutta joillain keskustelijoilla ei taida olla muuta tarkoitusta kuin etsiä mustamaalausta ihan kaikesta.Sen verran vielä lisään, että toki tuo olisi ollut vähemmän hyökkäävä avaus niin, että olisi jätetty sana mormoni pois, ja mietitty ihan kenen tahansa äidin kannalta. Toisaalta kyseinen rouva kuitenkin on mormoni, mutta suurempi tekijä normaalielämästä erkaantumiseen lienee perheen taloudellinen asema kuin uskonto.
Joka tapauksessa ihan käsittämätöntä, että Ann Romney kehtaa tuollaista vuodatusta esittää. Myötätuntoa varmaan tulvii kovin paljon, kun on niin rankkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341383
- 1021072
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26973Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144614