Kysymys kuuluuu: pelkäättekö että tulette/tyttökaverinne tulee raskaaksi vaikka käyttääkin e-pillereitä? Kyseessä ei ole siis muuta ehkäisyä kuin tabut..vai ajatteletteko te että voitte rakastella aivan huoletta? Mielipiteitä ja tuntemuksia odotellaan!
Pelkäättekö?
ajatteleva
12967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei kyllä pelota tippaakaan. Enemmän pelotti kun käytössä oli pelkkä kortsu. Se pienen pieni riski on aina olemassa, mutta mikään ehkäisy ei ole 100% varma ellei sterilisointia lasketa lukuun.
Avomieheni kanssa seksi on kyllä paljon vapaampaa ja hauskempaa kun siirryin pillerien käyttäjäksi.
Jos huono tuuri sattuu kohdalle niin sitten sattuu.
Sterilisointi ei ole 100% varma. Vain selibaatti ja kohdun poisto ovat.
Ei pelota enään...! Mutta ekalla kerralla pelkäsin kanssa kun oli pelkkä kondomi käytössä koska siinä on kaikista suurin riski tai näin olen kuullut! olen nytten 15 vuotias ja eniten pelkäsin sitä että olisin tullut raskaaksi jo 14 vuotiaana ja kaveri jonka kanssa menin sänkyyn oli n.16 (eli tarkoittaa että on ehkä jotain 16,6)
E-pillerit ovat olleet ainoana ehkäisymenetelmänä jo kohta 7 vuotta, enkä ole pelännyt niiden pettävän. E-pillereiden ehkäisyteho oikein käytettynä on 99,5-99,8 % (eri tutkimuksien tuloksia) eli 2-5 naista vuodessa 1000:sta tulevat raskaaksi pillereistä huolimatta.
Eli ei se riski/mahdollisuus kovin suuri tai pelottava ole...
Ainoa täysin toimiva ehkäisymenetelmä on pidättäytyminen eli selibaatti.
Kyllä minä ainakin helpotuksella otan vastaan aina ne alkavat kuukautiset, vaikka sinänsä luotankin pillereihini paljon enemmän kuin aikoinaan kondomiin. Meillä kävi poiakystävän kanssa nimittäin kerran niin, että kondomi vain kerta kaikkiaan katosi kesken kaiken - löytyäkseen sitten jostain lakanoiden uumenista. Lisäksi seuraavat kuukautiset olivat viikon myöhässä... se säikytti sen verran että hankin pillerit heti tapauksen jälkeen.
Ei kai mikään ole 100% varmaa. Varmaa on vain se, että lapsia en halua. Se on sitten paska nakki jos vahinko käy, mutta tiedän kyllä mitä siinä tilanteessa sitten teen. Siihen asti aion luottaa saamaani informaatioon pillerien luotettavuudesta ja ottaa pillerini säännöllisesti. Ja ottaa tarvittaessa vielä kortsunkin käyttöön jos tulee jotain hämminkiä (pilleri unohtuu tms.).
vaikka niitten ei ois pitäny pettää mutta heitettiin pillerit roskiin ja hyvin menee kortsut käytössä ja ei ongelmii:) pillereillä meni herkkyys ja paljo muutaki!! kiitos pillereitten pillerit pönttöön ry
Naisesi on todella harvinaisuus, sillä vain 2-5 naista tuhannesta (1000!) tulevat vuodessa raskaaksi pillereistä huolimatta. Tietysti, olettaen, että niitä syödään oikein.
Hyvä, että olette löytäneet vaihtoehtoisen ehkäisymentelmän. Itse syön pillereitä enkä vaihda niitä! Pillerit tekevät seksistä mukavempaa ja yhdyntä tuntuu paremmalta ilman kumin "tekoliukastetta", kitkaa on siis sopivasti. Mutta jokaisella on oma mielipide asiasta, maku- ja tuntoasioista ei voi kiistellä.
t: Miina
No ompa teillä ollu huono onni - olettaen etä pillerit on otettu säännöllisesti, jolloin varmuus 0n 99 %. Kondomin varmuus on 98 % eli hippasen heikompi...
Hyviä postauksia mut älkää ruvetko puhumaan ehkäisytehosta vaan sanokaa vaan mielipiteenne..pelottaako/jännittääkö teitä naida ilman kumii...vastauksia pitäis kyllä tulla enemmän ku 8 ku onhan niitä pilsujen käyttäjiä vaikka kuinka paljon...
enää mutta likakamun e-pilsujen kokeilun myötä alkoi pelottaa kyllä totaliisesti kaikki seksi elämä ja miinalle! kyllähän se tosi on ettäs ne pillerit vie sen herkkyyden eikä kortsu mutta kuten sanoit..jokainen taaplaa tyylillään
Moi Zuki!
Voisitko kertoa vähän tarkemmin, mitä tarkoitat "herkkyydellä"? Puhutko naisen vai miehen herkkyydestä vai koko yhdynnän tunteesta? Yritän hahmottaa mitä tarkoitat, mutta on niin monta eri vaihtoehtoa mikä vie herkkyden ja keneltä.
Itse muistelen meidän ensimmäistä kertaa ilman kortsua, mieheni ei uskonut kun sanoin hänelle, että se tuntuu paljon paremmalta ilman kortsua (minä olin kokeillut sitä aikaisemmin, hän ei). Ensimmäisen kortsuttoman yhdynnän jälkeen hän hymyili ovelasti ja kertoi, että nyt hän tietää mistä puhuin. Kortsuttomassa yhdynnässä on mielestämme enemmän tunnetta, enemmän kitkaa ja enemmän nautintoa.
t: Miina
En pelkää tulevani raskaaksi, koska syön pillereitä. Se on niin pieni mahdollisuus jos ottaa tabut oikein. Eihän seksistä edes nauti jos pelkää koko ajan.