Botoxin jälkeen päänsärky?

Botox vai ei?

Onko kellään ilmennyt otsassa botoxin vaikutusajan jälkeen hetkittäistä päänsärkyä? Minulla n. 3-4 kuukauden päästä alkoi olla aivan hirveitä sekunnin-parin mittiaisia suorastaan sähköisen kovia päänsärky-kohtauksia. Ja nyt kun botoxista on aikaa n. 6kk niin voi päätä juilia koko päivän. Eikö botoxin pitäisi nimenomaan olla lamaannuttava aine eikä aktivoida särkyä?

Olin aikeissa ottaa taas kesällä botoxia otsaan mutta nyt en enää tiedä uskallanko jos nämä kivut vain yltyvät/jatkuvat sitten myöhemmin.. Lisäksi mulle on tehty joitakin vuosia sitten otsankohotus, voisiko tämä aiheuttaa tuon säryn botoxin poistuessa? Otsankohotus ei poistanut otsaryppyjä toivotusti joten siksi olen ottanut myös botoxia.

12

9627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • happyB

      Itse olen ottanut botoxia ehkä yhteensä 10 kertaa, eikä koskaan ole tullut päänsärkyä.Entä muut?

    • piuiui

      Se nimenomaan lamaa motorisia ja sensorisia hermoja joten en kyllä lähtisi etsimään päänsärkyjen syytä ko. aineesta. Etenkään kun kohtauksia alkoi ilmetä 3-4kk kuluttua.

    • botuliini ok

      Botuliini on ykköshoito monesti nykyään päänsärkyyn, vaikutus loppuu päänsäryn suhteen 3-4 kk:n kuluttua ja on kokonaan poissa 6 kk:n kuluttua. Azzalure kestää mahdollisesti pidempään.

      Tuntoon (eli sensorisiin hermoihin ei vaikutusta), sen sijaan lihastoimintaan (motorinen) ja sympaattisiin (autonominen hermosto) on blokeeraava (lamaava) vaikustus.

      Todennäköisesti sinulla on ollut käsiteltyjen lihasten jännitystiloja, joihin et ole ennen hoitoa kiinnittänyt huomiota ja toiminnan palattua tämän huomaa paremmin. Otsankohotuksella ei pitäisi olla tilanteeseen vaikutusta.

    • botuliini ok.

      Ps. jos päänsärky uusi ilmiö, syytä tutkia paremmin, ettei ole mitään sairautta tms. taustalla

    • Bbb

      Mulle laitettu leikkauksen yhteydessä botoksia ja oli päänsärkyä 3 päivää. Mut en tiedä oisko ollut muutenkin.

      • botuliini ok..

        Alkuun kun aine alkaa vaikuttaa tulle usein hieman outo tunne lähinnä otsalle - osa kokee päänsärkynä ja Burana yms. auttaakin. Johtuu siitä että yrittää kompensoida muilla lihaksilla heikentyneitä toimintoja. Menee muutamassa päivässä ohi ja usein ei seuraavalla kerralla tule. Voi toki olla että oli samaan aikaan päänsärkyä.


    • Jondela-84

      Eilen otin ensimmäisen botuliini piikin otsaani, nostettiin hieman ulkokulmia (mini eyebrow lift) ja pieni tippa lorautettiin (pistettiin, heh) myös amorinkaareen tuomaan pientä korotusta ylähuuleen.
      Toki pelleilen nyt peilin edessä kulmieni kanssa koko ajan ja odotan alkaisiko toimimaan,- pelkään että kuuluisin siihen ihmisryhmään jolla botuliini ei toimi.
      MUTTA, eilisestä asti ollut viiltäviä pää kipuja nimenomaan otsan alueella. Botuliinin pistäminen nipisti kevyesti, sen jälkeen meni hetki että punoitus tasoittui. sittemmni alkoi "viiltävät" kivut otsan alueella.
      Onko tuttu juttu muille?
      Ja kuinkas nopeasti teillä on ollut tulokset nähtävissä? Käsitin myös että potilaan lihasten lamautumisen määrää ei voi juuri ennustaa, jokainen kuulemma reagoi herkemmin kuin toinen, mutta kuinka liikkumattomaksi teillä on mennyt otsa/ kuinka paljon on jäänyt liikkeitä?

    • Hätääntynyt

      Minulla pistettiin 2vko sitten botoxia kulmiin. Minkäänlaista vaikutusta ei edelleenkään näy😰Pitäisikö vielä kokeilla jos isompi "annos" toimisi vai alkaa jo leikkausta miettimään

    • mm-09900

      On ihan yleistä että botoxista (otsaan pistettynä) tulee päänsärkyä. Se johtuu siitä että otsassa on vahvat lihakset, ja kun osa lihaksista lamautetaan, osa koittaa "kompensoida" sitä jännittymällä lisää. Aiheesta löytyy tietoa reippaasti kun googlaa enkuksi.
      Migreenin hoitoon botoxilla käytetään huomattavasti isompia annoksia kun mitä ryppyjen silottamiseen käytetään.

      • Migreenikko

        Päänsärky yleisin haittavaikutus. Migreeniin Botoxin teho ei niin hyvä kuin aikaisemmin luultiin...


    • Sileeks17

      Otin kans nyt ekaa kertaa Botoxia ajatuksella rypyt sileäksi ensi vuodeksi ja nyt viikko ja aikamoinen jomotus vaikka juhlat vasta alkamassa! Onneks pitäis helpottaa toivon mukaan kuten yllä sanotaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1945
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1043
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      103
      977
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      737
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      29
      580
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe