Mielestäsi siis kerjääminen on hyväksyttävää koska romaanit ovat niin kovin kaltoin kohdeltuja että heillä ei ole muuta mahdollisuutta.
Onko myös romaanien tekemät rikokset hyväksyttyjä koska he ovat niin kovin kaltoin kohdeltuja? Romaanithan ovat saattaneet tehdä epätoivoisina ja nälkiintyneinä satunnaisia rikoksia.
Silloinhan myös liivijengien tekemiä rikoksia voitaisiin pitää hyväksyttävinä koska heillä on ollut esimerkiksi huono lapsuus.
Arvoisa toimittajavalokuvaaja Kukka Ranta,montaako romanikerjäläistä olet auttanut tai vaikkapa majoittanut kotiisi....syöttänyt ja pessyt,maksanut lääkkeet ja lääkärit?
Täällä meillä Luumäellä bulgaarian romanit varastivat todistetusti kaivannosta kuparista maadoituskaapelia kolmeen kertaan satoja metrejä?
Poliisi ei koskaa ehtinyt paikalle,vasta kun oli myöhäistä.
Tämäkö pitää mielestäsi sallia tai ainakin katsoa läpi sormien?
Arvoisa Kukka Ranta olet varmasti mukava ihminen,mutta niin väärässä.
Onko myös romaanien tekemät rikokset hyväksyttyjä koska he ovat niin kovin kaltoin kohdeltuja? Romaanithan ovat saattaneet tehdä epätoivoisina ja nälkiintyneinä satunnaisia rikoksia.
Silloinhan myös liivijengien tekemiä rikoksia voitaisiin pitää hyväksyttävinä koska heillä on ollut esimerkiksi huono lapsuus.
Arvoisa toimittajavalokuvaaja Kukka Ranta,montaako romanikerjäläistä olet auttanut tai vaikkapa majoittanut kotiisi....syöttänyt ja pessyt,maksanut lääkkeet ja lääkärit?
Täällä meillä Luumäellä bulgaarian romanit varastivat todistetusti kaivannosta kuparista maadoituskaapelia kolmeen kertaan satoja metrejä?
Poliisi ei koskaa ehtinyt paikalle,vasta kun oli myöhäistä.
Tämäkö pitää mielestäsi sallia tai ainakin katsoa läpi sormien?
Arvoisa Kukka Ranta olet varmasti mukava ihminen,mutta niin väärässä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mistä sinä sen mukavan sait? Hörhö mikä hörho noita utopioissa eläviä todellisuuden menettäneitä saadaan " Kiittää " näistä vanhusten ryöstelijöistä.
Kannattaako Kukka bulgaarian romaanien ilmaista terveydenhoitoa täällä meidän verorahoilla?
Hänelle sopiva homma olisi kerjäisläisten ulosteiden siivoaminen levähdyspaikoilta.
Mä en niinku ymmärrä miksi meidän pitää täällä alkaa hoitamaan romanian ja bulgaarian roistovaltioidn mokia. Hoitakoon eu ja Stub ne siellä paikanpäällä,mitä niitä tänne loisimaan pitää laskea? Aivn järjetöntä hyväksyä ja sallia järjestäytynyt rikollinen toimnta.
Asun Helsingin keskustassa. Olen kirjoittanut lehtiin huonosta katumusiikista jota mielestäni ei voi perustella esiintyjien huonolla lapsuudella, köyhyydellä tai muullakaan tekosyyllä. On ollut vaikeaa löytää kävelyreittiä huonon musiikin välttämiseksi. Pietarin seudulta kotoisin olevat musiikin opiskelijat osaavat soittaa, tänne tulleista romanialaisista ei voi sanoa samaa - tosin olen kuullut korkealaatuista mustalaismusiikkia Unkarissa! Nyt usean vuoden kärsimyksen jälkeen ainakin tilapäisesti näyttää helpottaneen. Ehkä Romaniasta tullut poliisiviranomainen on saanut korjausta asiaan? Myös kerjäläisten määrä on selvästi vähentynyt, ehkä ovat matkanneet maaseutukaupunkeihin?
Tokkopa lähtevät mihinkään. Siirtyvät vaan suoraan rosvoamiseen ja vaihtavat kerjäläis-rooliasunsa pois päältä.
"Sanomalehti Hufvudstadsbladet uutisoi sunnuntaina, että romanien suosiman päiväkeskus Hirundon luona Helsingin Sörnäisissä on havaittu merkkejä ihmiskaupasta. Lehden mukaan keskuksen eteen on ilmestynyt useamman kerran kalliin näköisiä autoja, joissa on ollut kyydissä pukumiehiä.
Lehden haastattelemat naapurit kertoivat nähneensä, kuinka kerjäläisnaiset ovat antaneet miehille rahaa. Myös lehti näki naispuolisen kerjäläisen antavan rahaa pukuun sonnustautuneelle miehelle.
Poliisin mukaan merkit viittaavat ihmiskauppaan, jota poliisi on jo pitkään epäillyt. Myös vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet sanoo, että kuvaus kuulostaa klassiselta ihmiskauppakuviolta."
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/hbl_romanien_paivakeskuksen_liepeilla_merkkeja_ihmiskaupasta/
Taitaa tyyppi hakea avustuksia valtiolta itselleen romanien varjolla. Eihän kukaan huvikseen nolaa muuten itseään noin typerillä jutuilla.
Missä olet Kukka Ranta? Nyt hopihopi juttua tekemään = pukumies riistää viatonta moniosaajaromaania.
"Tänä kesänä toistakymmentä Romanian romanien autoa on ollut pysäköitynä päivittäin ydinkeskustassa sijaitsevan postitalon edessä. Pysäköintialue on yksi Helsingin kalleimmista.
Vauraan näköiset pukumiehet odottivat parkkipaikalla autojensa kupeessa kerjäämässä ja pulloja keräämässä olevia naisia. Naiset lähtivät takaisin kerjäämään tyhjien astioiden kanssa. Miehet puolestaan pyörittelivät käsissään kultakoruja ja seteleitä."
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/06/1567449/poliisi-romanikerjalaisista-selva-hierarkia-nahtavissa
Eikö siellä pukumiesten lähtömaassa ole todellakaan yhtä ainoaa ihmistä, jolle voisi näyttää kuvia näistä isoista kihoista rääsyläisten kerjäyskippoja tonkimassa, niin että miehiä ihan oikeasti hävettäisi? Kuka voi katsoa ihaillen tällaista killtäväkenkäistä joulukuusta, kun tietää, mistä rahat tulevat?
On sanottu lappuliisoille ja matkalippujen tarkastajille, että jättävät nuo rauhaan.
Eli noille on eri lait kuin suomalaisille.
Tämä on lehtijutuissa paljastettu, ei mikään keksitty juttu.
Se on taas vuosi kulunut ja sama ongelma jatkuu...missä olet Kukka Ranta,nyt pukkais hyvää dokkaria asematunnelista helsingissä??
Joulukuussa täys kuuro romanikerjäläinen joka tarvitsi rahaa "kuulon palauttavaan"korvaleikkaukseen,puhui tänään kännykkään asematunnelissa.
Ilmeisesti oli tienestit riittäneet leikkaukseen vai mitä? Menes Kukka tekemään siitä dokkari,kuvaa samalla niitä aseman vartijoita. He kun katsovat kerjäläisiä niin pahasti,että sehän on varmaan jo rikollista.
En tiedä romaaneista,mutta täällä meillä päin käy ovien takana kerjuulla puolalaiset ja venakot.
Myös melko suuri määrä Virolaisia ja venäläisiä vankeja istuu meillä Suomessa.Kuka kustantaa tämän keiken? niinpä niin.
Miten tommonen kuin Kukka Ranta otetaan jälkiviisaisiin, ärsyttävää kimitystä ja puhuu aivan täyttä potaskaa, hyvä ohjelma pilataan tuommoisilla tietämättömillä
julkisuus hakuisilla nörteillä, Kalle on paikkansa ansainnut !
Jaa sekö viisas se Kukka Ranta on. Ihmettelin jo mikä puhuva "papukaija" hän on. Arvelin hänen olevan jonkun viherhörhön. Näin vanhempana henkilönä näitä joskus jaksaa ihmetellä ei läheskään aina. Maailman syleilijöitä ja suojelijoita, sinisineen silmineen. Hoh hoijaa...
Mannet ovat synnynnnäisiä loisia! Suomessakin ne ovat notkuneet ja loisineet jo yli 500 vuotta, mutta työntekoa ne vierastavat yhä!
Ja ovat vieläkin niin pahoin ulalla jotta kutsuvat sossussa juoksemistaan, hevosen hoidoksi!
Late Lapista. SSSS Ry!
Kai ne jälkiviisaatkin pitää olla erimieltä, yksitoikkoista jos olisivat asioista samaa mieltä, päätöksentekopaikoille kun saatais vielä etuviisaita.
Mokomakin saa'tanan kukkahattuper'se. !!!!!
Missä olet nyt Kukka Ranta...kuka on uhri tässä sotaveteraanin ryöstössä..?
Ketä sinä Kukka nyt puolustat...rikollisia vai ryöstettyä suomalaista vanhusta?
Vain suomalaiset heteromiehet tekevät rikoksia.