Miksi Suomen pressan tulee aina painua kohta nimittämisensä jälkeen Ruotsiin. Haetaanko sieltä lopullinen hyväksyntä ja nimitys kun käy nuolemassa kunkun kättä ja suutelee sormusa? Oksettaa tuollaiset alamaisuuden osoitukset ja vielä pakkoruotsi päälle, yäk !
Menisi vaikka Viroon, onhan se sentään sukulaiskansa ja Nato-maa sekä euro-maa. Ruotsi ei ole eurossa ja tekee kaikessa kiusaa meille sen kuin ehtii ja on umpikateellinen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1529736/romanian-romanit-levittaytyneet-koko-maahan
Mistä tämä ällöperinne Suomeen ?
20
114
Vastaukset
- Anni Huttila
Taitaa syy tuohon perinteeseen olla selitettynä tässä toisessa ketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10592529
Ruotsin joukot valtasivat Hämeen ja Tampereen ja Saksa eteläisen Suomen. Sen takia porvaristo kumartaa ja pokkaa näitä kahta maata hamaan ikuisuuteen asti. Nehän käväisivät voittamassa punaiset niin omta valkoiset saivat sitten keskittyä rauhassa aseettomien tappamiseen mikä olikin melkoisen mieluista puuhaa jäljistä päätellen.- LaD
Anni Huttila kommarikretu on herännyt horroksestaan valtavaan valehtelun puuskaan!
- trinity tomsky
Huttilan kaltaisten psykopaattisten valehtlijoiden takia. Viro on neuvostomiehityksen jälkeen vielä liian heikossa kunnossa vaikka vironkielisten alueiden elintaso vastaa suunnilleen Suomen tasoa kun taas venäjänkielisten lähinnä Zambiaa.
- häpeäisit vähäsen
Miksi ei sitten mene pressa ensin Saksaan, sehän on nykyään meidän uusi isäntämaamme. Kun Saksa laittaa miljardeja pankkiensa tukemiseen niin Suomen nilkit kieli ruskeena laittavat heti myös miljardeja samaan tarkoitukseen.
Eikös meidän kuuluisi suorastaan vihata Ruotsia koska se ei tue Saksan pankkeja? - rikoo rendlc pope
häpeäisit vähäsen kirjoitti:
Miksi ei sitten mene pressa ensin Saksaan, sehän on nykyään meidän uusi isäntämaamme. Kun Saksa laittaa miljardeja pankkiensa tukemiseen niin Suomen nilkit kieli ruskeena laittavat heti myös miljardeja samaan tarkoitukseen.
Eikös meidän kuuluisi suorastaan vihata Ruotsia koska se ei tue Saksan pankkeja?Mitä suotta. Saksalaisethan omistaa jo puolet Ruotsista kuten Scanian, Kockumsin ja Linde AG:n.
- voihan räkä
Hah haa, OLIPAS TULLUT VÄÄRÄ LINKKI ENKÄ SITÄ HUOMANNUT !!!
Tässä oikea linkki.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1529777/niinisto-ensimmaiselle-valtiovierailulle - ohjeita tarvis
Koska ollaan oltu vasta 200 v irti Ruotsista niin eivät hidasälyisimmät ole vielä sitä huomanneet. Mennään Stockholmiin hakemaan ohjeita, käydään kuninkaissa.
- r krk rk pulklo
Kylläpä on Ketaleella taas niin typerää ja lapsellista juttua kuten keskenkasvuiselle kakaralle kuuluukin.
- Naapurit....
Pitäähän presidentin naapureissa käydä ja jostainhan tapaamiset on aloitettava.
Ei sillä nyt ole suurta merkitystä, missä hän ensiksi käy.
Varmaan pressa vierailee vuosien varrella kaikissa naapurimaissa.- kyllä kututtaa
----ja jostainhan tapaamiset on aloitettava.---
Mutta miksi itsestään selvyytenä aina samasta maasta? Näinhän se on ollut koko ns. itsenäisyytemme ajan. Paskamaista nöyristelyä ja suomettumista. Olisi virkistävää välillä vaihdella sillä on maailmassa Suomen kannalta tärkeämpiäkin valtioita. - Juurihan pressa
kyllä kututtaa kirjoitti:
----ja jostainhan tapaamiset on aloitettava.---
Mutta miksi itsestään selvyytenä aina samasta maasta? Näinhän se on ollut koko ns. itsenäisyytemme ajan. Paskamaista nöyristelyä ja suomettumista. Olisi virkistävää välillä vaihdella sillä on maailmassa Suomen kannalta tärkeämpiäkin valtioita.kävi Koreassa. Ruotsi on lähin naapurimme ja siellä on puoli miljoonaa suomalaista kansalaista.
Mikä tässä on vikana. Hurrivihako? - rk pravda viisum
kyllä kututtaa kirjoitti:
----ja jostainhan tapaamiset on aloitettava.---
Mutta miksi itsestään selvyytenä aina samasta maasta? Näinhän se on ollut koko ns. itsenäisyytemme ajan. Paskamaista nöyristelyä ja suomettumista. Olisi virkistävää välillä vaihdella sillä on maailmassa Suomen kannalta tärkeämpiäkin valtioita.Taaskaan et tiedä mitään. Ensimmäinen presidenttimme ei tainnut yhtään valtiovierailua tehdä Ruotsiin vaikka Virossa kävikin. KJ:n suhteet Pohjoismaihin olivat etäiset. Relander oli tietääkseni ensimmäinen presidentti joka teki valtiovierailun Ruotsiin. Reissu-Lasse. Ukko-Pekan suhteet myös sekä Ruotsin oikeistoon että vasemmistoon olivat viileät saksalaissuuntauksen ja sisällissodan takia. KJ tosin armahti Sundblomin mutta kansalaissovun nimissä eikä Ruotsin vaatimuksesta. Piti siihen aikaan ajatella muutakin kuin "minä minä minää".
- Höpöhöpö!!
rk pravda viisum kirjoitti:
Taaskaan et tiedä mitään. Ensimmäinen presidenttimme ei tainnut yhtään valtiovierailua tehdä Ruotsiin vaikka Virossa kävikin. KJ:n suhteet Pohjoismaihin olivat etäiset. Relander oli tietääkseni ensimmäinen presidentti joka teki valtiovierailun Ruotsiin. Reissu-Lasse. Ukko-Pekan suhteet myös sekä Ruotsin oikeistoon että vasemmistoon olivat viileät saksalaissuuntauksen ja sisällissodan takia. KJ tosin armahti Sundblomin mutta kansalaissovun nimissä eikä Ruotsin vaatimuksesta. Piti siihen aikaan ajatella muutakin kuin "minä minä minää".
Ståhlberg ei vieraillut missään, Relander Virossa ja Ruotsissa. Se riitti nimitykseen Reisu-Lassiksi.
- noh niin
Höpöhöpö!! kirjoitti:
Ståhlberg ei vieraillut missään, Relander Virossa ja Ruotsissa. Se riitti nimitykseen Reisu-Lassiksi.
Eli siis valehtelit väittäen että itsenäisyyden alusta on noudatettu jotain kaavaa. Eipä ole ensimmäinen kerta.
- Taas valehtelet!!
noh niin kirjoitti:
Eli siis valehtelit väittäen että itsenäisyyden alusta on noudatettu jotain kaavaa. Eipä ole ensimmäinen kerta.
Lue tuo "höhöpö" teksti. Ja häpeä.
Ruotsin vierailun ykköseksi on saattanut asettaa Koivisto? Tai ehkä Ahtisaari?
On muuten mukava seurata presidenttiparia, jota ei tarvitse missään suhteessa hävetä.
- Miksei Ruotsiin!
Venäläiset ovat nyt pahalla päässä, ei sinne kannata mennä. Ruotsissa ei taideta papereita kysellä joka käänteessä?
- Ruotsiin ekaks
Ruotsi on monella tavalla Suomen tärkein naapurimaa. Sieltä presidentin on hyvä aloittaa henkilökohtaisten suhteiden luominen ulkovaltoihin. Ei se sen kummempi asia ole.
- Naakanketale
,,,,,Ruotsi on monella tavalla Suomen tärkein naapurimaa,,,,,
Millähän tuokin asia todistettaisiin? Taitaa Venäjä olla tärkeämpi kokonsa, voimansa ja arvaamattomuutensa takia. Ruotsi tuskin hyökkää tänne mutta Venäjä voipi hyökätäkin. - noo, mitäs mie
Kerro mikä Ruotsin tekee meille tärkeäksi, itse en keksii yhtäkään syytä. Ainahan se on pelkkää kateellisuuttaan kampittamassa meitä, ihan joka asiassa.
- Siinä se taas!!
Naakanketale kirjoitti:
,,,,,Ruotsi on monella tavalla Suomen tärkein naapurimaa,,,,,
Millähän tuokin asia todistettaisiin? Taitaa Venäjä olla tärkeämpi kokonsa, voimansa ja arvaamattomuutensa takia. Ruotsi tuskin hyökkää tänne mutta Venäjä voipi hyökätäkin."Ruotsi tuskin hyökkää tänne mutta Venäjä voipi hyökätäkin"
Täytyy vain toivoa, että tuo ketaleiden märkä uni joskus toteutuisi. Tuo haaveilu alkaa jo olla säälittävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658