Olen käyttänyt imovanea unilääkkeenä jo vuosia. Lääke on loppu jo viikon kärsin unettomuudesta ja ahdistuksesta. Oli resepti julkisella puolella 100 tablettia mutta se meni mulla loppuun koska otin 2 tablettia yöksi. Nyt ei omalääkäri suostu uusimaan lääkettä koska se on mennyt liian nopeasti loppuun.
Pitäisikö mennä yksityis lääkärille? Ja mitä sanon kun on mennyt imovanet niin äkkiä loppuun.
imovane jepuli
3
154
Vastaukset
- Saman läpikäynyt
En tietenkään tunne sinua tai tilannettasi. Puhun kuitenkin omien kokemuksieni pohjalta. Asiahan näyttäisi olevan niin, että olet riippuvainen lääkkeestä eikä se enää toimi sinulla tarkoituksenmukaisesti univaikeuksien väliaikaisena lieventäjänä. Hoidat sillä periaatteessa enää vain riippuvuuttasi. Sen tietää viimeistään siinä vaiheessa, kun alkaa yksityislääkäreillä ravailu lääkkeen saamiseksi... Puhumattakaan siitä, että on tätä ennen jo omatoimisesti nostellut lääkärin määräämää annostusta.
Suosittelen lämpimästi, että otat yhteyttä omaan lääkäriisi ja puhut asiasta. Kerro, että tarvitset apua tilanteeseesi. Ihmisen ei ole tarkoitus pystyä nukkumaan vain lääkkeen avulla vuosikausia. Tsemppiä ja jaksamista sinulle, toivottavasti löydät apua. - kokemusta omaava
Omasta kokemustani voin kertoa, että olen syönyt Imovanea 7,5 mg vuodesta 1998 lähtien säännöllisesti. Sairastan tuki- ja liikuntaelinsairauksista johtuvia kipuja. Terveyskeskuslääkäri on uusinut reseptin 100 kpl kerrallaan. Riittää noin 2-3 kuukaudeksi iltaisin otettuna. Nykyisin otan 1-1 1/2 iltaisin. Hyvin olen saanut nukuttua tällä annoksella. Käytän lisäksi Panadol forte 1 g 1-3 tablettia vuorokaudessa kivun hoitoon. Alkoholia en käytä. Selkäleikkauksia takana 3 ja kaularankaleikkaus. Vahvoja kipulääkkeitä en tällä hetkellä käytä.
- .
Lääkärin ei ole mikään pakko kirjoittaa sinulle reseptiä Imovanelle, hän päättää kirjoittaako vai ei. Eli ei se että menet mahdollisesti yksityissektorilla toimivan lääkärin vastaanotolle tarkoita sitä että saisit sieltä reseptin Imovanelle, tai ylipäätään millekään nukahtamislääkkeelle.
Ja olet ylittänyt annostuksen, on loogista ettei omalääkäri uusinut reseptiäsi. Eikä nulahtamislääke muutoinkaan ole tarkoitettu pitkäaikaiskäyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431