Internet on massiivinen sähkösyöppö. Ympäristöjärjestö Greenpeace on laatinut raporitin siitä, kuinka netti lisää ydin- ja hiilivoiman käyttöä, mutta johon liittyy myös satsausta uusituviin energiuoihin, mikä onkin erittäin tärkeä asia.
"Suurten tietoliikenneyhtiöiden tarjoamien pilvipalveluiden räjähdysmäinen yleistyminen lisää hiilen ja ydinvoiman kysyntää, todetaan Greenpeacen tuoreessa raportissa. How Clean is Your Cloud -raportti osoittaa tietoliikennealan jakautuneen kahdenlaisiin yrityksiin. Edelläkävijät, kuten Google, Yahoo ja Facebook pyrkivät tuottamaan pilvipalveluiden vaatiman energian uusiutuvilla energianlähteillä. Toiset, kuten Apple, Amazon ja Microsoft tulevat jäljessä rakentaen uudet palvelinkeskuksensa energiantuotannon hiili- ja ydinsähkön varaan."
http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/lehdistotiedotteet/Apple-Amazon-ja-Microsoft-tuottavat-pilvipalvelunsa-likaisilla-energianlahteilla/
Ruskeaa energiaa (ydinvoima ja fossiiliset) käytetään "rahan kiilto silmässä", ihmisten terveydestä ja jälkeläisten selviytymismahdollisuuksista piittääamatta. Ihmiskunta tekee itsemurhaa toimimalla kestävän kehityksen vastaisesti.
Internetin puhtaat ja likaiset
5
51
Vastaukset
- Suurkuluttaja
Tuo asia on tiedetty jo kauan ilman minkään järjestön tiedoitteita.Tietoliikenne on ainakin vuosikymmenen ollut kasvavin kulutusryhmä ja kasvaa lisää koko ajan.Suurimmat kulutuskeskittymät ovat palvelin- ym. keskukset Summassa ja Kajaanissa.Myös teleoperaattoreiden tiloissa on suuria kulutuskohteita.Ei todellakaan ole mikään uusi asia ja on ollut alalla toimijoiden tiedossa täysin.
Ylimääräinen energiasyöppö on palvelinsalien jäähdytys. Vasta nyt sitä hukkalämpöä on alettu hyödyntämään:
Konesalien jäähdytys ahmii kaksi prosenttia maailman energiasta (2011)
http://www.talouselama.fi/uutiset/konesalien jaahdytys ahmii kaksi prosenttia maailman energiasta/a2077142
"Konesaleja vetää Suomeen kylmyys. Suomessa on suuren osan vuodesta kylmää ilmaa ja merivettä. Atoksenkin uuden salin jäähdytys hoituu merivedellä. Lämpö siirtyy saleista lisäksi hyötykäyttöön yli 2000 kotitalouden lämmitystarpeisiin."- 226%
Vastaaja kirjoitti:
Ylimääräinen energiasyöppö on palvelinsalien jäähdytys. Vasta nyt sitä hukkalämpöä on alettu hyödyntämään:
Konesalien jäähdytys ahmii kaksi prosenttia maailman energiasta (2011)
http://www.talouselama.fi/uutiset/konesalien jaahdytys ahmii kaksi prosenttia maailman energiasta/a2077142
"Konesaleja vetää Suomeen kylmyys. Suomessa on suuren osan vuodesta kylmää ilmaa ja merivettä. Atoksenkin uuden salin jäähdytys hoituu merivedellä. Lämpö siirtyy saleista lisäksi hyötykäyttöön yli 2000 kotitalouden lämmitystarpeisiin.""Konesaleja vetää Suomeen kylmyys. Suomessa on suuren osan vuodesta kylmää ilmaa ja merivettä."
Samasta asiasta hyötyvät myös Suomen ydinvoimalat.
Jäähdytysvesien kylmyys nostaa ydinvoimaloiden hyötysuhdetta.
- -i-
Ilman nettiä hommiin kuluisi paljon enemmän energiaa.
- Suuret serveritilat
kuten Summassa ja Kajaanissa lisäävät sähkön kulutusta.Kaikki yhtiöt ottavat sähkönsä sieltä mistä edullisimmin saavat lyhyin sopimusjaksoin.Euro on hyvä konsultti,on tunnettu lause liikealalla.Näin se vaan todellisuudessa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466