Suomen uutisissa hehkutetaan mutta vilkaisu Ruotsin suurimpien iltapäivälehtien sivuilla paljastaa, ettei Niinistön Ruotsinvierailu saa siellä juurikaan palstatilaa.. itse en edes jaksanut alkaa etsimään löytyykö mitään kun ei etuaukeamilla ollut sanaakaan.
Niinistö ei kiinnosta Ruotsissa!
Vierailu penkinalle
13103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onhan täällä meilläkin käynut niin Saksan kuin Italiankin presidenttejä vierailuilla.
Kenestäkään ei ole nostettu minkäänmoista numeroa, eikä ketään suomalaista ole käynnit kiinnostaneet.
Jostakin syystä nuo kuninkaallisten tulemiset tällaiseen tasavaltamaahan ovat aina isompia kansannumeroita kuin tasavaltamuotoisten maiden "johtajien" käymiset.
Presidentit ovat niin pienivaltaista väkea koko Euroopassa, Ranskaa lukuunottamatta. Että ei niiden käymiset juuri kiinnosta ketään.
johtajat ovat käyneet vierailulla Suomen kääpiötä katsomassa?
Ei kuulu kukkahattuporukkaan eikä ole sosiaalidemokraatti.Ei sen kummempaa.
Miksi Niinistön vierailun pitäisi kiinnostaa rotsalaisia? Olemme pienen pieni kansa ja sauli on pienen kansan presidentti.
Vastaanotto oli näyttävä olisi ollut ihan linnan eteen päiväkävelyn arvoinen.
Ei taida tervapallit Svedupelleä liiemmin kiinnostaa.Pas*kan nakkaavat.
vanhana sos.dem. maana paljoa oikeistoNiinistö kiinnosta :(
SOS.DEM som är det!
Luin just nettledden Ekxpressen, ei yhtään sanaa Suomen President
vierailusta!!!
Mitä se tarkoittaa?? Onko Suomen President niin mitätön ettei kannate uhrate yhtään sanaa??
kiinnostavat vain jossain ambomaassa jotka tietävät että nyt tulee fyrkkaa.
presidentti jolla kasvaa munakarvat päässä ei ole kovin kiinnostava yhtään missään. Kokkareet mainostivat ennen vaaleja miten Lama-Sale tulee reissuilta taskut täynnä kauppasopimuksia, montako luulette että kääpiön taskuihin mahtuu?
Yhtä monta kauppasopimusta kuin Halonen teki Afrikassa? Ruotsin matka ei maksa niin paljon, kuin Halosen kehitysmaavierailut ja 12 vuoden kauppareissut.
mukulaa näytetty,moukkia ovat.
Kiinnosti ennen vierailua!
"Minulle ja useimmille suomenmaalaisille on aivan luonnollista että olemme kaksikielinen valtio, vakuuttaa presidentti Niinistö ruotsalaisen lehtimiesryhmän tapaamisessa."
" För mig och de flesta finländare är det helt naturligt att vi är en tvåspråkig stat, försäkrar president Niinistö vid en träff med en grupp svenska journalister."
Tapaaminen on järjestetty Niinistön Ruotsinvierailun alla. Koko uutinen tässä, tietysti Niinistön lempikielellä!
http://www.dn.se/nyheter/varlden/strid-om-svenskan-i-finland
Ruotsalaiset ei ainakaanhalua puhua tai oppia muita pohjoiskieliä!
Vaikka norja/ruotsi on aika sammanlainen niin ruotsalaiset ei yritäkkään ymmärtää norjaa. Norjalaiset taas muuttaa norjan/ruotsiin
kun rajan yli matkustaa!!
Ja se kuulostaa ihan tyhmältä!!
Mutta ruotsalaiset vaatii että heitä ymmärretään ja heidän kieltä
puhutaan!