Ja hän on pyyhkivä jokaisen kyyneleen heidän silmistään.

kuolematon uskosta

Kun ihminen lankesi syntiin syömällä hyvän ja pahantiedon puusta, se oli tottelemattomuus Jumalaa vastaan, niin Jumala ajoi ihmisen pois paratiisista, ettei hän ojentaisi kättään ja söisi myöskin elämänpuusta ja näin eläisi iankaikkisesti syntisenä.

Koska Jumala oli sanonut että jos syötte, tai koskette siihen puuhun, niin te tulette kuolemaan.

Tästä johtuen ihminen menetti iankaikkisen elämän ja hänestä tuli kuolevainen olento, ilman Jumalan armoa Kristuksessa.

Mutta Jumala halusi antaa ihmiselle vielä uuden pelastusmahdollisuuden Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Ja uusi taivas ja uusi maa odottaa Jeesuksen omia, sillä:

Lopuksi Jumala tekee uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asustaa, eikä YKSIKÄÄN sano olevansa VAIVANALAINEN, sillä KAIKKI entinen on mennyt. Ja hän on pyyhkivä jokaisen kyyneleen heidän silmistään, eikä kuolemaa ole enää oleva.

Ainoastaan ottamalla Jeesuksen, Jumalan Pojan vastaan syntiensä sovittajana voi ihminen saavuttaa kuolemattomuuden ja pelastua.

Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Jeesuksessa Kristuksessa. Sillä heitä, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat, ei tuomita, vaan he siirtyvät kuolemasta elämään.

Siis, jokainen joka katuu syntejään ja pahoja tekojaan ja pyytää ne anteeksi Jumalalta ja heiltä joita vastaan on rikkonut, niin hän saa syntinsä anteeksi armosta, Jeesuksen uhrin tähden.

"Sillä jokainen on syntiä tehnyt ja Jumalan kirkkautta vailla."

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        15
        1720
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        140
        1702
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        292
        1319
      4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1098
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        210
        1086
      6. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        130
        972
      7. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        965
      8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        3
        915
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        10
        905
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        888
      Aihe