Tänään HS:ssä on puoluekannatusgallup
1) Kokoomus 23 %
2) kepu 16,7 %
3) Demarit 16,4 %
4) Persut 15,6 %
5) Viheät 10,4 %
6) vasurit 8,4 %
7) RKP 4,1 %
8) Kd 4,0 %
9) Muut 1,4 %
Äänestäjät antavat tukea kokoomukselle suurimmaksi puolueeksi
1) Kokoomus 23 %
2) kepu 16,7 %
3) Demarit 16,4 %
4) Persut 15,6 %
5) Viheät 10,4 %
6) vasurit 8,4 %
7) RKP 4,1 %
8) Kd 4,0 %
9) Muut 1,4 %
Äänestäjät antavat tukea kokoomukselle suurimmaksi puolueeksi
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kokoomuksen nykyinen gallupsuosio perustuu median luomaan illuusioon jossa Kokoomus kantaa "vastuuta" ja toinen päähallituspuolue demarit töpeksii yksin.
Todellisuudessa koko hallituksen esitys on surkea ja myös Kokoomus on eväänsä syönyt ennen syksyä ja kunnallisvaaleja.
Kokoomuksen rikollisten kansanedustajien määrä!!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10595628
Tuohon on eduskuntavaaleja korkeampi kannatus kokoomuksella, eikö niin.
Niin on.
Ei noita kannatuslukuja oikein voi ymmärtää.
Kaiken järjen mukaan kakot (KAnsallinen KOkoomus) eivät saisi noin isoja GALLUP-lukuja, kun nähdään Kataisen ja Stubin kaltaisten epävarmuus.
Näyttävät olevan lisäksi täysin ärkkopeen ja Wallinin talutusnuorassa.
Galluppien tulokset naurettavan helppoja kääntää aivan halutuksi ja tilatuiksi, se käy jopa peruskoulupohjalta.
Varsinkin kun on tiedotusvälineet takana, jotka syöttävät sen ulos ehdottomana totuutena, näinhän Kokoomus on parit vaali järjestellyt.
Mielenkiintoista odotusta, millaisen jutun "kehittelevät" Kokoomusmediat jostain, luultavasti Perussuomalaisia koskevasta asiasta ja koettavat kääntää kansalaisten keskittymisen pois näistä, ja luultavasti lähiaikoina odotettavissa olevista, uusista "Kokoomuslaisista" kähmintäskandaaleista.
Ylimielisyys, jota Kokoomus on osoittanut jo pari vaalikautta - alkaa kostautumaan, sillä kuten yleensäkin - ennemmin tai myöhemmin yksinkertaiset yleensä tuhoavat itse itsensä.
Perussuomalaiset sentään oppivat pikkuhiljaa töpeistään, heillähän lähtökohtakin perustuu tosiaan, perus suomalaista, joten julkisuushömppä on hakusessa, mutta Kokoomuksella vaan pahenee päivä päivältä, ja heillä on "pitkänmatkanpolitikkoja" joilla alkaa ylimielisyys koitua tuhoksi. Kuten tulee käymään koko Kokoomukselle, jos eivät ala oppimaan, että lait ja määräykset koskevat myös yli-ihmisiä Kokoomuslaisia. Eikös vaan olekkin fantsua !
Kuinka kehtaat valehdella täällä. Persujen töpeksintä on paljon suurempaa kuin muiden puolueiden yhteensä.
Kataisen Kokoomuslainen vastuunkanto tulee maksamaan suomalaisille veronmaksajille kymmeniä miljardeja, sekä lisäksi palvelujen leikkauksia, eläkkeiden pienentämisiä ja eläkeiän nostoja, terveyspalveluiden heikennyksiä ja ulkoistuksia jne. jne. Eli arvoonsa tulee kyllä.
Mikä on valhetta, voisitko hieman tarkentaa "täällä".
Pikkutöppejä, henkilökohtaisia mielipiteitä esitetty harkitsemattomasti - eikä puolueena, vaan puolueeseen kuuluvina yksilöinä.
Hahhah.
Sattuipa sopivasti tällainen gallup taas yhden kokkarin saatua tuomion lahjuksista.
Mikä Suomalaisia äänestäjiä vaivaa kun tällainen puolue on hallituksessa?
Onko tosiaan niin että valtaosa suomalaisista pitää tällaista oman edun tavoittelua hyvänä asiana? Vai uskooko niin moni tosiaan kokoomuksen valheellisiin kampanjoihin, joissa vakuutetaan puolueen ajavan muka työväen asioita.
Pakko myöntää että kokoomuksen korulauseet ovat vakuuttavia ja jos en yhtään politiikkaa seuraisi saattaisi saattaisin itsekin erehtyä noita loisia äänestämään. Luin kokoomuksen sivuilta puolueen aatteista ja huvituin siitä kuinka ristiriidassa ne ovat puolueen toiminnan kanssa.
Klassinen Kokoomus älykön tiukka vastine asiaan :)
Todella fiksu vastaus taas.
Muilla ei ehkä ole ollut tarvetta erottaa, ministeriä ja puoluesihteeriä, olisiko sellainen Kokoomuslainen "tilanne", että tuollaiseen tulee edes tarvetta ?
Gallupit todistavat,että Suomessa on suuri joukko ihmisiä,joista on aivan
oikein,että me maksamme eurooppalaisten pankkien riskinoton,Usan
maaailmanvalloituksesta johtuvia kuluja suosimme kultturinrikastamista
ja pistämme oman maan kansalaiset paarialuokkaan,jossa heidän ainoa
tarkoituksensa on palvella tätä päämäärää.
Pahoittelen kokoomuslaisten nimittämistä loisiksi.
Sana parasitoidi taitaa kuvata sittenkin heitä paremmin.
Kokoomus on ansainnut johtoasemansa
Onko johtoasema ansaittu vai ostettu?
Tuo lienee retorinen kysymys? :)
Gallupit on skeidaa ,helppo saada halutut numerot esittämällä kyselyt "oikeille tahoille"tai eri paikkakunnille tai jopa eri kaupungin osaan.
Eivätkä oikeasti pidä paikkaansa,ihmistä on erittäin helppo manipuloida.
Esim:Näin helposti saat selville kumpaa pressa ehdokasta kaverisi äänesti,edes kysymättä häneltä ehdokkaan nimeä.
"Se ei sinun ehdokkaas sitten päässyt pressaksi?"
Ihminen on laumaeläin,aina halutaan olla voittajien puolella.
Itse olen mieluummin yksin oikeassa kuin porukan kanssa väärässä.
Hyvänen aika, onhan sinulla sentään poikakaverisi jakamassa mielipidettäsi.
Irrottaudu jo Kataisen ja Stubbin ajattelumaailmasta. Ei kaikki ole seksuaalisesti poikkeavia.
MIstä VITUSTA te kaivatte noita paskagalluppejanne?
Mistä sinä noita paskajuttujasi.
Kokoomuksen leiriin aion itsekin siirtyä. Ainoa suurista/vaikutusvaltaisista puolueista, joka ei ole saanut tätä kummallista nationalismivimmaa, jonka PS aiheutti.
Rikollisuutta, lahjontaa ja korruptiota arvostetaan....
Sauli Niinitö on hyvin hiljaa, ja media ei kysele mitään.
Kokoomuksen ministeri Kanerva oli virassa, kun otti lahjuksia. Se on tietenkin vain jäävuoren huippu, mutta jos istuva ministeri ottaa lahjusrahaa hämärä miehiltä tosta vaan, vaikka on johtavassa asemassa ja virassa sekä määrää alempia virkamiehiä!!! Hyväveli systeemi on kuitenkin ollut melko hurjaa syyttäjät ja tutkijat puoleellisia, kun ei Kanervalle saatu lainkaan tuomiota, kuin mitätön pikku ehdollinen. Yleensä viranhaltijan korkeavirka pitäisi koventaa tuomiota, mutta näyttää, että valtapuoleen käsi on pitkä.
Kanerva pääsi ilman todellista tuomiota, eikä edes lahjusrahoja taidettu määrätä valtiolle?
Kanervan tapaus on tiedetty neljä vuoota (60 v. päivät). Miksi silloin ei puututtu puolin ja toisin, myös lainvalvojien toimesta ?
Kehittyvien Maakuntien Suomi perustettiin kepun puoluetoimistossa ja kepun on siinä keskiössä.
Nämä vankeuteen tuomitut ovat kepun jäseniä ja se Rovaniemen ex-jkapunginhallituksen puheenjohtaja, joka sai ehdollista. Ja oli kai siellä kepulaisia muitakin tuomiolla (ekisterimerkinnästä).
Ilmankos kepu on ollut hiljaa.
Toimittajat saavat tulokset näyttään miltä haluavat, multa ei ole koskaan kysytty ketä äänestä, miten on mahdollista että jokin voi olla tottta
Kiitos aloituskirjoittaja, että tuot esille näitä vankkoja arvoja.