pankkiautomaatteista ei anna tällä hetkellä nostaa

rahaa Iranissa

"22 pankkia ja 3 miljoonaa pankkitiliä hakkeroitiin - pankit eivät kuunnelleet varoitusta

Iranilaisten pankkien olisi kannattanut ottaa turvallisuuspuutteeista kirjeen lähettäneen hakkerin varoitukset vakavasti.

Uutissivusto ZdNetin mukaan Khosrow Zarefarid kertoi löytämistään ongelmista pankkien toimitusjohtajille. Zarefarid esitti todisteeksi tuhannen asiakkaan tiedot, mutta mitään ei tapahtunut".

http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/22 pankkia ja 3 miljoonaa pankkitilia hakkeroitiin pankit eivat kuunnelleet varoitusta/a800618?s=r&wtm=tietoviikko/-18042012&

Nyt hän on julkaissut blogissaan 3 miljoonan pankkitunnuksen listan, josta löytyy pankkikorttien numerot ja pin-koodit. Listassa on ZdNetin mukaan 22 eri pankin tunnuksia.

Hänen uskotaan poistuneen Iranista.

Maan keskuspankki kehotti televisiossa kaikkia maksukorttien käyttäjiä vaihtamaan pin-tunnuksensa ja etenkin, jos ne ovat olleet käytössä yli pari kuukautta. Huolestuttavaa keskuspankin ilmoituksessa on, että siinä ei mainittu mitään turvallisuuden parantamisesta jatkossa.

0

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        96
        4754
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        113
        3912
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        206
        3786
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        96
        2192
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        77
        1964
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1328
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        131
        1234
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        162
        1216
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1095
      10. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        447
        978
      Aihe