Kun kulissit kaatuu

Kun kulissit kaatuu

"90-luvun menestyjät uusi sosiaalinen ongelma.

Tampereen yliopiston dosentti Matti Rimpelä kertoo olleensa pitkään huolestunut siitä, miten käy 20 vuotta noususuhdanteessa eläneelle sukupolvelle. Näiden nyt nelikymppisten elämänkriisit saattavat johtaa ääritilanteissa katastrofiratkaisuihin, kuten Bulevardilla viime viikonloppuna.

En todellakaan osannut ennakoida tällaista, mutta olen esittänyt, että meidän perhepalvelujen pitäisi varautua uuteen haasteeseen ja se on nämä 40-45-vuotiaan menestyvät perheet, joissa on totuttu selviytymään omin voimin. On ollut semmonen onnistumisen kokemus pitkään - ei ole tarvittu apua, ei ole osattu pyytää apua."

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/04/tutkija_90-luvun_menestyjat_uusi_sosiaalinen_ongelma_3411218.html
Tarvitaan uudenlaisia palveluja

7

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Talvio.

      Antaan mennä vain. Ovat linnansa hiekalle rakentaneet , egoistisesti ja yleensä muita halveksien.

    • Näin se vaan on

      Nyky-yhteiskunnan suurin ongelma on miehet. Tappamista, raiskauksia, ilkivaltaa, tuhopolttoja, korruptiota. Katsokaapa iltapäivälehtien sivuja tältä kannalta. - Vankiloissakin suurin osa on miesvankeja. Hölmöä miesten valittaa että naiset elävät kauemmin ja siksi ehtivät saada heitä enemmän eläkettä, kun suurin osa yhteiskunnan varoista koko ajan, jatkuvasti, kuluu miesten aiheuttamies kustannusten ja ongelmien korjaamiseen.

    • tupajumiyhteiskunta

      Mitä vähemmän käytät julkisia palveluja, sitä pienemmän otteen elämästäsi tupajumiyhteiskunta saa sinusta ja perheestäsi ja sitä vähemmän se pystyy sinua verottamaan, riistämään ja kotroloimaan.
      Päätä itse omasta elämästäsi ja ole oman elämäsi sankari.

      • rahastusyhteiskunta

        Tälle Wahlrosin salarakkaalle voisi sanoa, että mitä vähemmän käytät yksityisiä palveluita, sitä suuremman otteen sinusta ja perheestäsi ottavat kasvottomat kansainväliset talouskeinottelijat ja sitä vähemmän pystyt itse vaikuttamaan siihen, miten ne sinua rahastaa, riistää ja kontrolloi.

        Päätä itse elämästäsi ja ole oman ja muidenkin elämien sankari.


      • he tekevät sen itse

        Mitenkäs on tämän Facebook-innostuksen kans. Lähes kaksi miljoonaa suomalaistakin jakaa siellä tietoa itseään ja asioitaan vapaaehtoisesti ja suurella halulla. Sikäli kuin olen ymmärtänyt, ne tiedot voivat olla pienemmällä tai isommalla vaivalla lähes julkista omaisuutta. Tieto on valtaa, myös kontrolli- ja hyväksikäyttövaltaa.


    • iskee suoneen
    • Monni

      Viimeaikaisten uutisten valossa ei voi sanoa, että Suomi on tutkimusten mukaan maailman kolmanneksi onnellisin maa. Sanahelinää.


      Nykyaikainen alistamisen muoto ovat myös naisiin kohdistuvat ulkonäköpaineet työelämässä ja kaikkialla. Tähän osallistuvat ehkäpä vielä enemmän naiset itse kuin varsinaisesti miehet, hyväksymällä tällaisen ja lähtemällä siihen mukaan. Tänään luin uudesta morsiandieetistä, jossa naisen tulisi pitää kymmenen päivän ajan letkua, jolla ravintoaineet kulkeutuvat nenän kautta kehoon. Jos ajattelisi käänteisesti, että joku mies minua miellyttääkseen, yhteiskunnan painostuksesta tms. alistaisi itsensä tällaiseen, itkisin häpeästä.

      On myös totta tuo edellisen kirjoittajan toteamus, että tieto lisää kontrollivaltaa.. Kannattaa myös yksityiselämässään miettiä, kehen voi luottaa... ja tarkkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe