Merisalo tuomittiin kuudeksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen muun muassa törkeästä lahjuksen antamisesta, lahjuksen antamisesta, törkeistä velallisen epärehellisyysrikoksista ja törkeistä kirjanpitorikoksista.
Yli-Saunamäki sai kolmen ja puolen vuoden mittaisen ehdottoman vankeustuomion samoista rikoksista kun Merisalo. Helsingin käräjäoikeus määräsi Merisalon ja Yli-Saunamäen vangittaviksi heti".
http://www.hs.fi/kotimaa/Nova-yhtiöiden Merisalo ja Yli-Saunamäki saivat vuosien vankeustuomiot/a1305560125364
MITÄ Kokoomus aikoo tehdä Kanervan suhteen ????
2
54
Vastaukset
- KansaEiHyväksyRikoll
Suomessa saa virkarikoksen lahjonnasta kiinni jäänyt jatkaa julkisten asioiden "hoitoa" tai ehkä sotkemista. Kuka takaa, ettei hän ole muutakin ottanut? Jokainen ihmetteli, miksi tuli kaksi ydinvoimalaa, vaikka kukaa ei ollut sellaisen kannalla???
http://www.youtube.com/watch?v=hzbGUxz2reo
Kokoomusmedia hiljeni????
"Huomasiko kukaan TImo Soinin kannanottoa asiaan? Soinin kommentit olivat luottavissa MTV3:n teksti-tv:ssä puolen yön aikoihin, mutta aamuun mennessä ne olivat kadonneet.
Teksti-Tv:n mukaan Soini sanoi että Kokoomus yrittää nyt pakoilla vastuutaan vaikka tässä on kyse hieman suuremman kokoluokan asiasta kuin jostain ajattelemattomasta möläyttelystä tai blogikirjoittelusta. Lisäksi Soini vaati Kokoomuksen ja Kepun kansanedustajia palauttamaan Kehittyvien maakuntien Suomi yhdistykseltä saadut korruptiorahat.
Ilmeisesti nämä Soinin puheet olivat liikaa valtaa pitäville, koska uutinen poistettiin niin nopeasti. Puhumattakaan siitä, että muut mediatalot eivät ole uutisoinen tästä mitään. - wahlroos on erakko
Björn Wahlroos ei syyllisty mihinkään, vaikka hän laittas eläkeläiset vuorenkielekeeltä alas, Wahlroos haluu eläkeläisille omat hihamerkit, että rikkaat tunnistasivat heti mitään kyselemättä, sitä kyllä käytettiin toisenmaailman sodan aikana Juutalaisilla oli merkit,
Wahlroos on tätä samaa kehittelemässä eläkeläisille. vaikka itsekin Wahlroos on hyvin lähellä haudan reunaa,
Björn vois vaikka eläkeläiset laittaa kaasukammioon. on se sellainen ukkoa mutta tästä ei Turun Sanomat ole tehneet mitään kretsiä ja sitaattiä elävästä kirjasta.
Suomi on liian pieni maa mitään kirjoitlemaan, joka on sen alkuperäisen kirjoituksen lukennu hihamerkeistä, siinä ei missään kohtaan sanota että pitää olla, vaan se on ehdotus.
RUMUUS JA KAUNEUS ON KATSOJAN SILÄMÄSSÄ,,, Turun Sanomat halus vaan saada lehdet kaupan, kun taitaa olla miinus tulos liian lähellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093857Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1893694Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692108Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1531127- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914