Aamuiset lahjontatuomiot herättää kysymykset lahjomien suuruudesta ja siitä keitä ei saa lahjoa? Onko kaupungin luottamushenkilöitä tai virkamiehiä lahjottu? Kahvikuppi on ymmärretty sallituksi,mutta lounas alkoholipitoisine juomineen on lahjoma.Näin kerrottiin televisiossa taannoin.Onko perää asiassa josta kaupungilla puhutaan.Tarjotaanko pesäpallo-otteluihin alussa mainituille henkilöille vapaaliput kauden otteluihin? Kyse ei liene enään pienestä summasta,varsinkaan pääsarjatasolla.
Lahjonta kuriin.
13
190
Vastaukset
- tarkkista niin
Mitähän mahdat höpäjätä. Urheiluseurahan saa antaa vapaakortteja, -lippuja ihan kenelle vaan haluaa. Yleensä ei enää halua antaa paljonkaan, koska se on omasta kukkarosta pois. Tiettävästi esim. Hyv. liikuntalautakunnan jäsenetkin pääsevät esim. Tahkon peleihin vapaakortilla. Ja TYS taitaa olla nytkin Tahkon johtokunnassa, joten vapaalipuista puhuminen on turhaa jorinaa. Mieshän on aina ollut tahkolainen ja puurtanut kai hyvin paljon seuran hyväksi.
- rahalla sisään
Tiedän että Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan jäsenet eivät pääse esim. Tahkon peleihin vapaakortilla
- Sponsori eli
rahalla sisään kirjoitti:
Tiedän että Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan jäsenet eivät pääse esim. Tahkon peleihin vapaakortilla
eli lahjoja voi olla myös joku seuran sponsoroija joka on saanut vastikkeeksi seuralta kausikortteja edelleen jaettavaksi.Ainakin takavuosina kaupungin "nokkamiehiä ja -naisia" kulki ohi lippuluukun kutsukortin kanssa.
- jesse 69
Sponsori eli kirjoitti:
eli lahjoja voi olla myös joku seuran sponsoroija joka on saanut vastikkeeksi seuralta kausikortteja edelleen jaettavaksi.Ainakin takavuosina kaupungin "nokkamiehiä ja -naisia" kulki ohi lippuluukun kutsukortin kanssa.
juu ei niin
- Ei narussa
Lahjontaa? Noinkin korkealla taholla? No ei varmasti ole!!!!
Katsos sellaiset ilmaiset risteilyt, konjakkipullot ja muut höösäämiset tapahtuvat vain meidän tavallisten ihmisten keskuudessa. En edes jaksa laskea miten monta kertaa olen kieltäytynyt, koska se ei satu sopimaan periaatteisiini.
Kuvitteletko tosissasi, ettei tällaista ole? Jos sitä on tällä tasolla, on sitä korkeammallakin, eikä siinä puhuta enää konjakkipulloista vaan jostain ihan muusta. - Ylen aikaisen
lähetyksessä tänään joku Riihimäkeläinen kertoi että yrittäjien on pakko olla mukana tuossa touhussa,koska muuten ei saa urakoita.Yleisesti lähetykseen soittaneiden mielipide oli,että nyt on raapaistu vain pientä osaa korruptiosta eli toimittajat nyt penkomaan lisää.
- ex-hiihtäjä
Tässä on vaan se riski, että ihan normaaliksi koettu liikelahjakäytäntö, joka on juuri tasolla viinipullo jouluna, tai jotain firman nimikkokrääsää tavattaessa, menee nyt myös entistä tiukempaan syyniin. Todellisen kähminnän ja korruption osalta olen samaa mieltä, on tehty vain pientä pintaremonttia. Toimittajat tekevät arvokasta työtä, mutta jotain toimenpiteitä odottaisi myös lainsäätäjiltä.
Myös henkilökuntaa lahjotaan, mistä esimerkkinä on nyt nämä valtio-omisteisten pörssiyritysten paljastuneet erityispalkkiot, siis johtajille ja avainhenkilöille, jotta suostuvat jatkamaan firmassa. Tai jos vaihtaa työpaikkaa ja menettää edellisen työnantajan bonukset, uusi työnantaja kompensoi sen heti pestin alussa. - Hikoiluttaa
ex-hiihtäjä kirjoitti:
Tässä on vaan se riski, että ihan normaaliksi koettu liikelahjakäytäntö, joka on juuri tasolla viinipullo jouluna, tai jotain firman nimikkokrääsää tavattaessa, menee nyt myös entistä tiukempaan syyniin. Todellisen kähminnän ja korruption osalta olen samaa mieltä, on tehty vain pientä pintaremonttia. Toimittajat tekevät arvokasta työtä, mutta jotain toimenpiteitä odottaisi myös lainsäätäjiltä.
Myös henkilökuntaa lahjotaan, mistä esimerkkinä on nyt nämä valtio-omisteisten pörssiyritysten paljastuneet erityispalkkiot, siis johtajille ja avainhenkilöille, jotta suostuvat jatkamaan firmassa. Tai jos vaihtaa työpaikkaa ja menettää edellisen työnantajan bonukset, uusi työnantaja kompensoi sen heti pestin alussa.Yhtenä kohteena näille "seminaareille" on Levin "hiihtokeskus" jossa osa vierailijoista ei suksia näe koko reissuilla.Maksa on kovilla ja Muurmanskin daamit viihdyttää.Firmojen kelohonkamökit antavat "seminaarivisioille" viihdyttävän miljöön.
- hepmnnvodfp
Vain tosi naiivi tyyppi voi ajatella ettei korruptio jyllää paikassa kuin paikassa. Duunitkin jaetaan suhteilla, osaamisesta niin viis.
Itse huomasin ulkopaikkakuntalaisena että ompas paljon virolaista porukkaa rakennusprojekteissa ja ihmettelinkin sitä, koska itsellä ja rakentaneilla tutuilla ei ole ollut kauhean paljoa hyvää sanottavaa työn jäljestä tms. No anyway, en kauheasti ihmettelisi kuitenkaan sitä, moniko tuon urakoitsijan päättäneistä on rakennuttamassa tai rakennuttanut itselleen okt:n tai mökin, jossa pyörii samaa porukkaa vaikkapa tytäryhtiön tai yhteistyöyrityksen pallalistoilla :)
Näin se homma menee...
Koskahan saadaan sellaisia ihmisiä päättäjiksi, jotka oikeasti välittävät ja haluavat tehdä työnsä niin, että se olisi ylpeydenaihe muillekin?- Touko-serkku
Sehän riippuu äänestäjistä, saadaanko oikeasti välittäviä päättäjiä. On ainakin hyvä pitää mielessä, kuinka kauan kukin päättäjä on ollut kehissä. Valta turmelee viattomin mielin peliin lähteneen ja ajan mittaan hämärtyy raja, onko se Lapin-reissu ihan yhtä harmiton juttu kuin se mainoskalenteri.
- Runoilija Huutila
Moniko päättäjistä byggaa uutta tölliä tai kesämökkiä tänä keväänä?
- Acrobat Reader
Parin tiedän rakentavan, mutta aika vaikeata on yhdistää. Yksityisetsivähommia...
Tehdäänkö kimppatoimeksianto? =))) - tehkää jotain
Samoja naamoja te kuitenkin äänestätte kuin ennenkin, on se nähty
Kaikki unohtuu vaaleihin mennessä tai ajatellaan, että ihan pikkujuttujahan noi on...;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711903- 1161332
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96952
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44845Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931782- 54691