Fiat ducato 2.0 jtd käyntihäiriö

uus dielelisti

Terve. Osaisko joku kertoa mikä mahtaa vaivata kun auto käy tyhjäkäynnillä normaalisti,mutta kun painaa kaasua niin rupee rökeltään n 1700/rpm jälkeen eikä kierrä enempää ja putkesta puskee sinistä savua, ja pakoputken vieressä tarkkaan kuunnellessa kuuluu vaimea pauke?Ajossa auto nykii aivan jumalattomasti jos painaa vähänkään liian nopeesti kaasua ja jos alamäessä mootorijarrutuksella vauhti nousee liikaa.

5

1741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uus dieselisti

      Ja polttoainesuodattimen jo vaihdoin,ilman vaikutusta.

    • hesu.

      Tarkista ahtoputkisto ja välijäähdytin etteivät vuoda.

    • Hiace-vm85

      Mene seisoon eteen ja katso niin sielähän se lukee, että missä se vika on. Siellä lukee että FIAT. Siinä se vika on.

      • uus dieselisti

        No nyt on vika paikallistettu. egr venttiili oli irti ja sen oikealle puolelle lähtevä putki jäi löysälle niin loppu nykiminen ja kiertääkin paremmin,tosin tehot on hukassa. Kun putken kiristää kunnolla niin alkuperäiset oireet palaa. Mikä mahtaa olla egr:n jälkeen oleva pitkulan mallinen "säiliö" josta lähtee 3 putkea( 2xkumi ja 1 metallinen) Voiko olla niin tukossa että aiheuttaa tollasen viat?


    • uus dieselisti

      Eikö kukaan tiedä mikä se "sukkula" on,voiko puhdistaa vai pitääkö vaihtaa.?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe