Jo neljä päivää putkeen on eronnut yli sata per päivä.
2012-04-15 263
2012-04-16 144
2012-04-17 110
2012-04-18 107
Yli sadan eron päivätahti jatkuu
14
131
Vastaukset
- Kyllä lähtee
Yli sataa lupailee tällekkin päivälle. Nyt ennuste 101 ja eronneita jo 26.
- mylly jauhaa
2012-04-19 105
Myös tänään näyttää vahvasti siltä, että tulee yli sadan eron päivä. - adsffb
Nyt ennuste 133.
Mediassa ainakin kaksi juttua, joilla voi olla vaikutusta erohin.
Kirja, jossa kerrotaan vanhoillislestadiolaisten ns. hoitokokouksista, joissa esiintyy suoranaista henkistä väkivaltaa, Kirjan kirjoittaja tutkija Aini Linjakumpu vaatii kirkkoa ja valtiota puuttumaan asiaan. Kirjan nimi taisi olla Haavoittunut yhteisö.
Mielestäni poliisikin voisi olla asiassa aktiivisenpi, oma-aloitteisempi, vaikka ei se tietysti helppoa ole. Uhrit pelkäävät ihan syystä mennä poliisin puheille, koska sillä on seurauksensa yhteisön sisällä.- adsffb
Niin ja se toinen juttu oli Chicagon yliopiston tutkimus jonka mukaan jumalaan uskovien määrä maailmassa on jatkuvasti vähenemässä.
Vähiten uskotaan Itä-Euroopassa ja Skandinaviassa, eniten katolisissa kehitysmaissa, ja Usassakin uskotaan jumalaan yleisesti. Kehitymaat jotenkin ymmärtää, mutta Usaa ei oikein.
Toisaalta taitaa olla niin että Usassa yleinen koulututaso, tietotaso, sivistystaso ei ole kovin korkea. Se on monessa suhteessa polarisoitunut maa. Joka asiassa löytyy ehdotonta maailman huippua, mutta toisaalta uskomattoman laajalle levinnutttä takapajuisuutta. Noista huipuista täytyy sanoa sen verran, että käsittääkseni suuri osa heista on ostettu suurella rahalla ulkomailta. Ilman aivotuontia se olisi pulassa. - usa on kehitysmaa
adsffb kirjoitti:
Niin ja se toinen juttu oli Chicagon yliopiston tutkimus jonka mukaan jumalaan uskovien määrä maailmassa on jatkuvasti vähenemässä.
Vähiten uskotaan Itä-Euroopassa ja Skandinaviassa, eniten katolisissa kehitysmaissa, ja Usassakin uskotaan jumalaan yleisesti. Kehitymaat jotenkin ymmärtää, mutta Usaa ei oikein.
Toisaalta taitaa olla niin että Usassa yleinen koulututaso, tietotaso, sivistystaso ei ole kovin korkea. Se on monessa suhteessa polarisoitunut maa. Joka asiassa löytyy ehdotonta maailman huippua, mutta toisaalta uskomattoman laajalle levinnutttä takapajuisuutta. Noista huipuista täytyy sanoa sen verran, että käsittääkseni suuri osa heista on ostettu suurella rahalla ulkomailta. Ilman aivotuontia se olisi pulassa.En edes pidä usaa sivistysvaltiona. Vaikka siellä on huippuosaajia joka alalla, niin opiskelijat suorittaa jopa matikan kokensa monivalntatehväninä ja mikä oudointa, kaikki ei pääse läpi vaikka kysymyksetkin annettaan aina etukäteen, kokeessa järjestys on vain eri.
Julkisissa kouluissa usassa ei sitten tuputeta uskonta lainkaan, se on täysin kielletty aihepiiri ja sitä saa sivuta vain muiden asioiden yhteydessä ja silloinkin pitää varoittaa että puhutaan uskonnosta eikä sitä ole tarkoitus tuputtaa.
- Jopa 3 000?
Jos tämä tahti jatkuisi kuun loppuun saakka, eroja tulisi peräti 3 000. Verolappusia postitellaan kansalaisille vielä kuun loppuun saakka, niiden avulla satasia voi tulla vielä ensi viikollakin. Viikonloput sen sijaan saattavat jäädä vajaiksi, eli ehkä kolme tonnia ei kuitenkaan aivan mene rikki.
- Riks raks
Sata meni rikki jo, ja päivää on vielä neljä tuntia jäljellä.
- Saturday Night Fever
Tästä lauantaistakin tulee hyvä päivä, vaikka satasien putki luultavasti loppuukin. Eroja nyt 66, ennuste 79.
- Sataset loppui?
Satasia ei ehkä enää vähään aikaan tule, mutta sellaiset 80 päivässäkin on melkoinen määrä. Tällä tahdilla huhtikuussa eroaisi jotain 2 800 ihmistä eli tavanomainen määrä.
- poks poks
Tänään taas sata rikki...
- Olin väärässä
poks poks kirjoitti:
Tänään taas sata rikki...
Katos, katos! Oli melkoinen loppurysäys vaisusti alkaneelle päivälle.
- ek
Viikossa katosivat kaikki ERI kristittyjen nimimerkkien kirjoittamat "kirkosta eroaminen loppuu" - tyyliset avaukset!
Kummasti kirkon Jumalointi väheni JUURI Brevikin oikeudenkäynnin ja eropiikin aikaan!
Yli 100:n eri Kristityn kirjoittajan usko loppui ja viestinsä poistivat!- Kyllä se jatkuu
Luultavasti trollimme on lomalla tai putkassa tai jossain, kyllä se spämmääminen pian jatkuu. Usko pois. Ei se ole ennenkään ollut kiinni mistään maailmalla tapahtuneesta.
- Tänään vielä?
Tänäänkin saattaa vielä tulla satanen. Ennuste 118 ja kaksi edellistä päivää 92.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181