Loppu enemmistön tyrannialle

.

Wahlroosin uusi kirja Markkinat ja demokratia/Loppu enemmistön tyrannialle on niin oikeaan osunut, kun ajattelee Hankoa. Erityisesti RKP ja yhdessä SDP:n kanssa muodostavat enemmistön ja tyranneina ryhmäpäätöksin ovat hoitaneet kaupungin asioita. Ja kuten kirjassa todetaan, ihmisen tärkein vapaus on tehdä omia vapaita päätöksiä. Tyytymättömyys osoitetaan äänestämällä jaloin. Käytännössä kaupungin väkiluku on laskenut ja laskee edelleen!

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Friedman

      En ole lukenut Wahlroosin kirjaa vielä. Luen kyllä myöhemmin. Mutta ainakin haastatteluissa ei ole tullut esille Yhdysvaltojen terveydenhuollosta pätevää tietoa. Yhdysvallat on BKT/asukas vertailuissa todella hyvä. Sitä ei voi kieltää. Mutta jos esimerkiksi vertaillaan pohjoismaiden ja Yhdysvaltojen terveydenhuoltolukuja, niin huomataan että Yhdysvallat on todella paljon jäljessä. Äitiyiskuolleisuus, lapsikuolleisuus, imeväiskuolleisuus ja monet muut mittarit kertovat, että Yhdysvallat on lähellä Latinalaisen Amerikan lukuja. Wahlroos sopivasti vaan unohtaa kertoa kaikki faktat tai sitten hän ei ole niistä tietoinen. Wahlroos myös mainitsi ettei tiedä Yhdysvalloissa yhtään aidattua rikkaiden asuinaluetta. Onkohan sekään ihan totta?

    • Jenkkeihin

      Hän, joka on käynyt jenkeissä ymmärtää siellä olevan systeemin erilaisuuden. Silloin ymmärtää, että on todellinen LOTTOVOITTO kun on syntynyt Skandinavian maihin.
      Ei muuta kuin sinne katsomaan... Teistä jokaikinen...

    • tsempparius

      Diktatuuriako viestiketjun aloittaja haikailee. Wahlroosin tekele, jota hän ei ole edes yksin osannut kirjoittaa, sisältää suunnattoman määrän asiavirheitä ja tietämättömyyttä asioita ja järjestelmiä kohtaan. Kiinassa on hyvää halpatyövoima, Venäjällä harvainvalta ja yhdysvalloissa vapaa markkinatalous. Eurooppaa Mursu haukkuu, lukuunottamatta Saksaa, jota Mursu ihannoi. Mursu uskoo valumateoriaan, jossa pieni prosentti väestöstä on ökyrikkaita ja heiltä sitten tippuu murusia alaspäin, jotta muukin kansa pysyy hengissä. Mursun maailmassa yksilön etu on tärkein ja heikot sortuu elontiellä, eikä heistä tarvitse huolehtia.

      Kyllä pohjoismainen demokratia on useassa yhteydessä todettu tasa-arvoisimmaksi ja eniten hyvinvointia tarjoavaksi malliksi. Mursu ja hänen kaltaisensa yrittävät tätä järjestelmää romuttaa ja viedä sitä kohti amerikkalaista tuhokapitalismia höystettynä kiinalaisella mallilla halpatyövoimasta. Millään muulla ei ole väliä kunhan vain omat taskut täyttyy. Wahlroos syyttää virheellisesti Euroopan kriisiä demokratian syyksi, vaikka se nimenomaan johtuu markkinoista ja sijoittajien ja pelureiden omanedun tavoittelusta hinnalla millä hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe