Oliko Kanervan tuomio oikea???

Suomen rikoslaissa 40 luku 2 § Törkeästä lahjuksen vastaanotosta antaa tuomion pituudeksi 4 kk - 4 vuotta ehdotonta vankeutta ja virkamiehelle viraltapano.
Voitte tarkistaa netistä " Törkeä lahjuksen vastaanotto" hakusanalla.
34147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Toinen haku jos ei tuolla löydy: Suomen rikoslaki 40 Luku 2 §.

Äänestä

Mielestäni näille viime aikoina "kiinnijääneille" kepulaisille ja kokoomuslaisille annetutu tuomiot ovat todella lieviä. Tavalliselle ihmiselle tulisi kovemmat? Eikö kepu-vanhanen ikinä joutunut maksamaan lahjaveroakaan saamastaan kalliista maljakosta (2.000 e?), jonka väitti "rikkoneensa"? Sehän pääsi kaikesta "kuin koira veräjästä"? Entäs kepu-kaikkosen "yuomio"? Mielestäni laki ei ole "sama kaikille"!

Äänestä
  • oikea olis ollu 6,5v ehdotonta

    Äänestä


  • Vanhasen jättisynti oli kuitenkin ministerinä toteuttaa uusi verolaki joka mahdollisti perheyrityksille 800 miljoonan verovapaat tulot vuositasolla.

    "Yllättävää" on että samaiset perheyritykset tekivät Matista liittonsa johtajan.

    Äänestä

  • 800 miljoonaa kirjoitti:

    Vanhasen jättisynti oli kuitenkin ministerinä toteuttaa uusi verolaki joka mahdollisti perheyrityksille 800 miljoonan verovapaat tulot vuositasolla.

    "Yllättävää" on että samaiset perheyritykset tekivät Matista liittonsa johtajan.

    Vanhanen edustaa "maan tavan" mukaista sisäistä ,herrojen pyörittämää korruptiolle haiskahtavaa menoa!

    Siirtymiset bisnespuolelle hoituvat supsikkaasti, ovat ensin pedanneet noille tahoille etuja valtionhoitajina ollessaan!!

    Äänestä

HERROILLE ON AINA ERI RANGAISTUSASTEIKKO

Äänestä
  • Toivottavasti syyttäjä myös vaatii tuomion muuttamista lain kirjaimen mukaiseksi.
    Näin kansalaisen näkökulmasta nähtynä tuomio EI ole oikein? Ompa mukava nähdä miten nämä " oikeusoppineet" vääntävät asian muuksi kuin mitä selväksi Suomeksi lukee laissa.

    Äänestä

  • Tuo nimike: Oikeusoppinut olisi syytä muuttaa muotoon "Väärysoppinut" niiden kohdalla jotka lukevat tulkitsevat Suomen lakia noi väärin.

    Äänestä

Hyvä veli verkosto toimii. Kanervan tuomio kaatuu tai lievenee huomattavasti hovissa. Ne on eri lait näille veijareille.

Hyvä Veli -verkosto pitää kyllä huolta omistaan. Tavallinen veronmaksaja olisi tuomittu ehdottomaan (eli lakien mukaan). Tavan duunari olisi myös menettänyt kaikki luottamus- ym. paikat, samoin duunipaikkansa.

Ne on aivan eri lait näillä 'herroilla'. Ei ihme, että kansa jakaantuu. Nämä 'herrojen' touhut ovat aivan käsittämättömiä.

Oikea pelle tämä Kanerva. Piti suureelliset syntymäpäivätkin, toisten piikkiin... Ällöttävää! Samoin inhottaa hänen tekstailutouhut. Vanha pappa tekstailee ja ehdottelee kaikenlaista kolme kertaa nuoremmille naisille... Huh, huh

Äänestä

näyttäis, että Merisalo otti syyt niskoilleen, koska on joutavin mies lusimaan. Kanervan tuomio olisi pitänyt olla ehdoton, vaikkapa 2 vuotta. Se olisi tehnyt lopun tuosta konnasta.

Äänestä

Missään kohdassa Suomen laissa ei lue, että ehdollista voi määrätä tuomioksi
Törkeän lahjuksen vastaanottamisesta. Minimi rangaistus on 4 kk ehdotonta vamnkeutta ja siinäkin tapauksessa virkamies pannaan viralta pois.

Äänestä

Ei tietenkään ollut oikea, Kanervalle kuuluu suurempi tuomio lahjuksen ottaneena poliitikkona, koska kyseessähän on pakoitettu korruptio. Sillä jos poliitikot sallisivat kansalaisten vapaasti hallita omaisuuttaan ei kenenkään tarvitsisi yrittää lahjoa poliitikkoja ja virkamiehiä.

Nyt esim kaavoituspuoli on täysin korruption mädättämä, isoille rakennusyhtiöille ja yrityksille kunnat kaavoittavat välittömästi jos tarve vaatii, vaikka jouduttaisiin tekemään kaavamuutoksia.

Muille vedotaan aina jo olemassa olevaan kaavaan ja kielletään rakentaminen koska "Kaavaan ei voi tehdä muutoksia"

Äänestä
  • Kohta ike pääsee pyttyyn pyllistelemään hörhöille.

    Sit se sanoo huulipunat huulilla ja verkkosukat päällä et:Call me ike!

    Äänestä

istumista tuo 13kk...kiven sisällä..olis ok.....ehtiikö tuo vanha ukko uusia tuomioita odottaa...ikä loppu.

Äänestä

Itsekkin odotin ehdotonta hänelle.
Mutta tuomiosta valitetaan ja Hovissa alenee.

Vertaus, kaksi poikaa raiskaa lapsen ja saa 90 tuntia yhdyskuntapalvelusta ja 1v ehdollista.

Kanerva saman verran.

Mielestäni raiskaajat ovat syllistyneet paljo,paljon pahempaan.

Äänestä

  • Tottahan on suurempi rikos ottaa vastaan lahjus kuin antaa, mutta eihän nää pallopäät oikeudessa sitä tajua.

    Äänestä


Ike on ADHD:nsa vuoksi ollut niin monessa touhussa mukana että eiköhän sieltä löydy Vanhasen tyyliin sellainen edeltä pedattu matalan profiilin hyväpalkkainen vakanssi kävi miten kävi tässä.

Onhan se viraltapano päivänselvä asia ja ainakin Kanerva esittää että se on kova pala hänelle. Ura vedetään lokaan ja ihan ansaitusti.

Pyhässä yksinkertaisuudessaan lain määrittelemän lahjonnan tunnusmerkit täyttyvät kun: -Lahjuksen antajalla on lahjuksen saajaan nähden hyötymismahdollisuus ja lahjuksen saajalla on mahdollisuus vaikuttaa lahjuksen antajaa koskeviin päätöksiin.
Pelkkä vaikuttamisen mahdollisuus siis riittää. Se on ihan sama mitä tuossa sanoo tai tekee niin asia on ihan selvä.

Äänestä
  • Kansan oikeustajun mukaan tuomio olisi pitänyt ja pitäisi langettaa edes ehdottomana, kauhea pöhinä käy Kanervan ehdollisesta tuomiosta, vaikka se on pelkkää pään silitystä!!!

    Riippumattoman oikeuslaitoksen puute näivettää lainkäyttöä, kun herrat kuuluvat vapaamuurari, sun muihin salaseuroihin ripirinnan, niin lopputulos on tämä!!

    Kanervan syntymäpäiväjuhlista ei herraseuraa taannoin puuttunut, Ahtisaari, Bild jne. jne kermaa bandiittien kera!!!!

    Äänestä

Kanervan lahjuksen vastaanotto ei ollut törkeä. Siksi tuomio oli ehdollinen vankeus.

Lahjojien syytteisiin luettiin monia muitakin lahjomasyytteitä ja törkeitä kirjanpitorikoksia, siksi heidän tuomionsa ovat ehdottomia.

Äänestä
  • Kuritushuone ja "menettämään kansalaisluottamuksensa" kohtuullisen pitkäksi ajaksi, olisi tolkullinen muistutus ministerinvalan monta kertaa vannoneelle tyypille!!

    Hupaisaa oli eilinen Kataisen mussutus Turkin matkallaan, puhui jotenkin, ettei Kanervan tekemiset ole olleet tolkullisia ;))

    Näkisipä omat tekemisensä ja samassa "valossa"?

    Äänestä

  • Kyllä se tuomion nimike oli juuri tuo: Törkeä lahjusten vastaanotto ihan selväksi Suomeksi.

    Äänestä

Kumma juttu, että esim. Merisalon saama tuomio oli heti lainvoimainen, mutta Kanervan tuomio ei ollut samassa oikeusjutussa ja samassa käräjäoikeudessa?
Nyt haisee ja pahasti se oikea Petos jytky Suomen muka oikeuslaitos.

Äänestä

Mikäli Nova ei olisi mennyt nurin niin edelleen ihasteltaisiin heidän nerokkuutta liike-elämässä ja politiikassa ja kumarreltaisiin perseet pitkällä Sukareita ja Kakkosia.

Suomessa saa tehdä rötöksiä ja antaa lahjuksia niin paljon kuin sielu sietää jos yritys menestyy mutta auta armias jos teet konkurssin niin jokainen firman piikkiin ostettu vessapaperirullakin vaaditaan korkojen kera takaisin.

Menestyvä yritys voi ostella yrittäjilleen henkilöautojaautoja, polttoaineet ja voit matkustella mielin määrin firman piikkiin ja ostaa lapsille harrastevälineet ja safkat sekä viinat myöskin firman piikkiin vaan kaikki.

Mutta kuten sanottu: -Sitten jos tulee taantuma ja firma menee nurin niin kengistäkin viedään pohjalliset.

Merisalon olisi pitänyt ottaa rauhallisemmin ja pitää matalaa profiilia niin kaikki olisi mennyt fine. Liikaa vauhtia liian kokemattomalle miehelle jolla ei ollut taustatukena ketään isoa poikaa vaikka heidän kanssaan asioikin.

Äänestä

Merisalo kirjoittaa oppikirjan miten menestyn liikeelämässä vähän aika hyvin.
Eiköhän se saa hyvän " palkan " istumisestaan myös? Eiköhän se kolehtin keruu ole jo käynnissä hyvän veljen hyväksi?

Äänestä

Lahjuksen vastaanottaminen kansanedustajana on aina vakava rikos.

Äänestä

Eikös sitä pitäisi olla kansanedustajan rikkeetön ja nuhteeton virassaan?
Kaiken lisäksi, kun on vielä itse lakeja säämässä ja hyväksymässä.
Nyt kansan syytä olla HYVIN PÖYRISTYNYT vaihteeksi ja HYVÄSTÄ SYYSTÄ.

Äänestä

Kokoomuksen poliitikko jäi käytännössä ilman tuomiota ja toiset vuosiksi ehdottomaan, ei varmaan mitään korruptiota koska sitä ei Kokoomuksen omien tutkimuksien mukaan ole Suomessa.

Äänestä
  • Ja Kattainen vahvistaa Fantastista oikeudenmukaisuutta ja tolkullisia tuomioita.

    Äänestä

Ottaisiin minäkin mielelläni 60 tuhannen euron lahjuksen vastaan, jos tuomioni olisi vaan vuosi ehdonalaista. Tuolla summalla voisin jäädä varhennetulle eläkkeelle.

Äänestä

Nostellaampas ylös ettei unohdu heti " Fantastisen rehelinen ja tolkullinen tuomio".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi on kirjoitti:

Suomen rikoslaissa 40 luku 2 § Törkeästä lahjuksen vastaanotosta antaa tuomion pituudeksi 4 kk - 4 vuotta ehdotonta vankeutta ja virkamiehelle viraltapano.
Voitte tarkistaa netistä " Törkeä lahjuksen vastaanotto" hakusanalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu