Uskonnonvpaus ei toteudu islamilaiissa maissa

Esimerkkejä

Pakistan – Jumalanpilkasta syytetty lainvastaisesti vankilassa

Puolivuotiaan tytön äiti on ollut jo yli kuukauden vankilassa valheellisesti syytettynä jumalanpilkasta, vaikka viranomaiset eivät ole nostaneet syytteitä häntä vastaan lain vaatiman 14 päivän kuluessa.

Shamim Bibi (26) Chak No. 170/7R Colony –kylästä Bahawalpurin maakunnassa on syytettynä jumalanpilkkalain 295-C nojalla sen jälkeen, kun naapurit syyttivät hänen puhuneen Muhammedia vastaan. Hänet pidätettiin 28. helmikuuta. Shamimin asianajajan Mahboob A. Khanin mukaan poliisien olisi pitänyt rekisteröidä syytteet häntä vastaan 14 päivän kuluessa siitä, kun poliiseille oli tehty ilmoitus. Poliisit sanovat toimittaneensa syytepaperit syyttäjän virastoon, mutta sieltäkään ei ole kuulunut mitään, hän sanoi. ”Oikeusprosessit ovat tuskallisen hitaita ja vielä hitaampia, jos asia on arkaluontoinen”, Khan sanoi. ”Toivon vain, että tuomari näkee tapauksessa olevat aukot ja vaikka ei näkisikään, keräisi rohkeutta tapauksen hylkäämiseksi. Shamim pitäisi ainakin päästää vapaaksi takuita vastaan.”

Shamim Bibin perhe kertoo, että häntä syytetään, koska neljä päivää ennen pidätystä hän oli kieltäytynyt kääntymästä muslimiksi. Alkuperäisessä rikosilmoituksessa todistajaksi merkitty Abdul Qayyum on jo kiistänyt kuulleensa Shamimin puhuneen Muhammedia vastaan. Toinenkaan todistajaksi merkitty naapuri ei ollut kotonaan, kun väitetyn pilkan kerrotaan tapahtuneen.

- Compass Direct

Intia – Äärimuslimit hakkasivat, pilkkasivat kristittyjä

Länsibengalilaisen kylän kristittyjen rukousryhmään hyökättiin vain kuukausi sen jälkeen, kun kristitty nainen ajettiin pois kylästä.

Islamistit tunkeutuivat Nutangramin kylässä sijaitsevaan kristityn Gaffar Shaiken kotiin 30.3., jonne 11 kristittyä oli kokoontunut lounaalle ja ylistämään Jumalaa. Aiemmin 9.3. ääri-islamistit olivat ajaneet 22-vuotiaan Rekha Khatoonin pois kylästä, koska hän antoi kiitoksen parantumisestaan Kristukselle muslimienemmistöisessä kotikylässään. Nuoren naisen vanhemmat auttoivat islamisteja hakkaamaan hänet lähes tajuttomaksi.

Aluksi seitsemän Mohammed Aanu Shaiken johtamaa äärimuslimia tunkeutui pastorin kotiin, kertoi Bashir Pal, Nutangramin kylän Believers’ Church –seurakunnan pastori. Myöhemmin noin 100 islamistia kokoontui talolle ja tungeksi sen 21 metriä pitkään ja 2,5 metriä leveään eteiskäytävään huutaen kristittyjen vastaisia iskulauseita ja uhaten tappaa heidät, samalla potkien ja lyöden uskovia. Suuri joukko kyläläisiä kokoontui katsomaan tapahtumaa. Lopulta kristityt onnistuivat pääsemään ulos talosta ja pakenemaan. Useat kristityt saivat vammoja hyökkäyksessä.

- Compass Direct

Turkki – Pastori hakattu pääsiäisjumalanpalveluksen jälkeen


Yli 96 prosenttia turkkilaisista sanoo olevansa muslimeja

Ryhmä kirkkoon tunkeutuneita muslimeja hakkasi pastorin ja uhkasi tappaa hänet, jos hän ei lausu islamilaista uskontunnustusta.

Semih Sertekin (58) kimppuun hyökättiin hänen protestanttisessa seurakunnassaan Istanbulin Bahçelievlerin kaupunginosassa illalla 7.4. heti pääsiäisjumalanpalveluksen jälkeen. Pastori kertoo: ”Joku koputti voimakkaasti rukoushuoneen oveen. He olivat kiihtyneitä. Oven avattuamme he tunkeutuivat väkisin sisään, pilkaten samalla meitä. Minua huolestutti. Pyysin heitä tulemaan takaisin seuraavana päivänä, mutta he jatkoivat loukkausten laukomista. ’Tämä on muslimikaupunginosa, täällä ei ole sijaa kirkolle’, he sanoivat. He uhkasivat tappaa minut, jos en käänny muslimiksi. Yksi heistä lausui islamilaisen uskontunnustuksen ja pyysi minua toistamaan sen. Hän potkaisi minua rintaan ja sen jälkeen he pakenivat.”

Pastori Sertek uskoo, että hyökkäys häntä vastaan ei ollut sattumanvarainen, vaan hänet oli valittu kohteeksi. Hän oli toiminut mentorina kolmelle kristitylle, jotka murhattiin Malatyassa huhtikuussa 2007. Tapauksen oikeudenkäynti on yhä kesken.

Hyökkäys pastori Sertekiä vastaan on herättänyt pelkoa seurakuntien johtajien keskuudessa Turkissa, sillä tämänkaltaiset hyökkäykset ovat yleistyneet. Izmirissä toimiva Protestanttisten seurakuntien uskonnonvapaus- ja lakiasioiden yhdistys raportoi alkuvuodesta 2012, että hyökkäykset protestanttisia seurakuntia ja uskovia vastaan lisääntyivät vuonna 2011 verrattuna vuoteen 2010.

- Barnabas Fund

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      3. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      4. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      6. Jotenkin se harmittaa

        Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
        Ikävä
        46
        700
      7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

        Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
        Ikävä
        2
        652
      8. Haluan kysyä vain yhden asian

        Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
        Ikävä
        39
        579
      9. Mies aion pilata elämäsi

        Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
        Ikävä
        73
        562
      10. Kauneus on katsojan silmissä

        Mitä kaunista sun silmät näkevät?
        Ikävä
        22
        512
      Aihe