Kilpailuvirasto selvittämässä myös Hyvinkään kaavoitusta ?

Opserveri

Kilpailuvirasto selvittää kaavoituksen aiheuttamat kilpailun esteet päivittäistavarakaupassa. Ylijohtaja Juhani Jokinen katsoo kuntien kaavoituksessa olevan jotain outoa, koska kaupan ja kuntapäättäjien yhteydet ovat jatkuvasti esillä julkisuudessa.

- Tässä annetaan sellainen kuva, että näitä asioita hoidetaan pienessä piirissä, eikä se ole otollisin ympäristö toimivalle kilpailulle, Jokinen sanoo Yle Uutisille.

Hän viittaa kuntapäättäjien, kaavoittajien ja kaupan toimijoiden kytköksiin. Kauppapaikkojen jakaminen kahdelle suurelle vahvistaa toimialan nykyistä rakennetta.

- Jos uusien kauppapaikkojen perustaminen osoittautuu ulkomaisille ja laajentuville kotimaisille toimijoille mahdottomaksi, se vahvistaa nykyrakennetta. Kaksi suurta ovat hoitaneet asiansa aika hyvin.

Kilpailuvirasto aikoo selvittää vuoden loppuun mennessä kaavoituksen aiheuttamat kilpailun esteet päivittäistavarakaupassa.

7

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 78633

      Katos katos, hyvä jos Hyvinkääkin on listalla.

    • Todella hyvä asia

      Kahden kauppaketjun kartelli on nostanut hinnat pilviin ruokakaupoissa.Viikolla tv-uutisissa kerrottiin joidenkin tuotteiden hintojen nousseen jopa 30% puolessa vuodessa.

      • Nostoavau

        Nosto


    • :D-mies

      Sietäisi tutkiakin, yrittiväthän ne kaavoittaa omakotitaloalueenkin kerrostaloiksi, nääs enemmän ostovoimaa kauppakeskuksen lähinurkille... ja rahaa herrojen taskuihin.

    • Mäenlaskija

      Kilpailuvirasto haukkuu aivan väärää puuta, kun ensin ovat antaneet itse kaupan keskittyä. Viimeinen ja ratkaseva virhe oli Spar-kauppojen siirtymin S-ryhmään muutama vuosi sitten vaikka päivittäiskauppa oli selvästi liian keskittynyttä jo ennen sitäkin. Mielummin olisin nähnyt, että Spar olisi päätynyt jollekin suurelle ulkomaiselle toimijalle ja vahvistunut todelliseksi vastavoimaksi.

      Jos toimija etsii hyviä kauppapaikkoja pitkäjänteisesti vuosikymmenien ajan, on itsestään selvää että suurin on osa hyvistä paikoista päätyy tällaiselle toimijalle. Eihän hyvistä paikoista ole suurta reserviä, vaan ne ovat kortilla. Jos ulkomailta tulevilla toimijoilla on vielä niin spesifoituija vaatimuksia kuin esimerkiksi Lidlillä, voi sopivan paikan löytäminen olla vaikeaa. Eihän sellaisia isoilla parkkipaikoilla varustettuja navettoja voi rakentaa keskustaan, mutta toisaalta suurten kauppojen pitäisi sijaita keskeisellä paikalla, jotta ne olisivat tasapuolisesti kaikkien väestöryhmien saavutettavissa. Parantolan puiston hienoon ympäristöön olisi toivonut jotain vähän arvokkaamman oloista rakennelmaa kuin Lidlin hallihirvitys.

      Hyvinkäällä olisi joitakin kohtuullisia kauppapaikkoja vapaana, mutta en ole kuullut kenenkään muun olevan niistä kiinnostunut kuin Keskon. Kaupunki ottaisi varmasti tarjouksia vastaan esimerkiksi Riihimäenkadun ja Urakankadun kulmauksessa olevasta tontista, mutta ei siihen taida olla muita kiinnostuneita tulijoita. Euromarket oli aikanaan Ykköskorttelin veturina, mutta konserni teki päätöksen pienempiin kauppoihin keskittymisestä ja Ykköskortteli toteutui pienemmässä mittakaavassa kuin oli alunperin suunniteltu. Siinäkin olisi ollut loistava kauppapaikka jollekin, mutta oliko tulijoita? Miten kaupunki voi tarjota kauppapaikkoja toimijoille joita ei ole? Kyllä se on niin, että virheet on tehty siinä vaiheessa kun kahden suuren annettiin kasvaa siihen asemaan missä ne nyt ovat.

      Nykytilanne voi purkautua, jos ihmiset alkavat jostakin syystä suosia aiempaa enemmän pikkukauppoja. Jättimarketeille ei voi kilpailla, koska parhaat kauppapaikat ovat jo menneet. Jos ostoskäyttäytymisen trendit muuttuvat siihen suuntaan, että lähikaupasta saa hyvää palvelua eikä ihmiset enää juokse halvimpien tarjousten perässä suuriin kauppoihin, voi kilpailua alkaa taas syntyä.

      Kilpailuviraston pitäisi purkaa päivittäistavarakauppojen valta tukkukaupasta, jotta Suomen markkinnoille ylipäätään voisi tulla uusia toimijoita. Vaan eipä taida olla politiikan huipulla haluja oikeasti vaikuttaviin ratkaisuihin. Sama ilmiö tässä kauppa-asiassa on kuin harmaassataloudessa ja rakennusteollisuudessa; tiedetään kyllä mitä pitäisi tehdä, jos asia halutaan saada kuntoon, mutta todellisia tekoja ei nähdä koska rahamiehet vaikuttavat taustalla. Ei ole nykypoliitikoilla uskallusta toimija siinä tehtävässä, mihin kansa on heidät valinnut.

    • .....

      Spar oli kyllä ruotsalaisomisteinen, kuului kansainväliseen Eurospariin... Vetäytyi kun ei Suomessa pärjännyt näille kahdelle suurelle. Ei se S-ryhmälle siirtynyt

      • Mäenlaskija

        SOK osti Suomen Sparin osakekannan vuonna 2005. Kilpailuvirasto asetti tiettyjä ehtoja kaupalle, mutta kuitenkin hyväksyi sen. Spar luultavasti halusi eroon Suomen kaupoista, en tiedä mitä todellisia vaihtoehtoja olisi ollut. Yhtäkaikki, parasta olisi ollut että päivittäisitavarakauppa ei olisi enempää keskittynyt Sparin lähdön myötä, mutta toisin kävi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      95
      4745
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      206
      3786
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      91
      2180
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1234
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1203
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      429
      952
    Aihe