Tanska näyttää mallia

Sillä lailla!

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä, Tanska!

      Viime aikoina on tullut ilahduttavia uutisia Pohjoismaista. Tämäkin on oikein tervetullut tieto siitä, että sivistys leviää ja taikausko kuihtuu.

      • Kimmo Koo

        Uskonto ja taikausko eivät luonnollisestikaan ole synonyymejä. Moni sivistynyt ihminen on uskovainen. Uskonnossa ei ole mitään pahaa, jos kaikkia ihmisiä kohdeltaisiin tasa-arvoisesti uskonnollisesta vakaumuksesta riippumatta.


      • oikeinnurin
        Kimmo Koo kirjoitti:

        Uskonto ja taikausko eivät luonnollisestikaan ole synonyymejä. Moni sivistynyt ihminen on uskovainen. Uskonnossa ei ole mitään pahaa, jos kaikkia ihmisiä kohdeltaisiin tasa-arvoisesti uskonnollisesta vakaumuksesta riippumatta.

        Uskontokunilla ei ole oikeusvaltioissa enää tuomiovaltaa, jalkapuut roviot
        ym. pakottamiset on ollut pakko lopettaa.

        Historia ei muutu paremmaksi hurskastelemalla.


      • Taika & usko
        Kimmo Koo kirjoitti:

        Uskonto ja taikausko eivät luonnollisestikaan ole synonyymejä. Moni sivistynyt ihminen on uskovainen. Uskonnossa ei ole mitään pahaa, jos kaikkia ihmisiä kohdeltaisiin tasa-arvoisesti uskonnollisesta vakaumuksesta riippumatta.

        Kyllä ainakin kristinusko, sekä tietenkin ihan yhtä lailla islam täyttävät taikauskon määritelmän ihan täysin sataprosenttisesti. Henkiolentoja (jumala, enkelit, demonit yms.) joihin yritetään vaikuttaa ja saada toimaan myönteisesti itseä/yhteisöä kohtaan erilainen menoin - rukoileminen, siunaaminen, pyhät esineet ja paikat, temppelit ja pyhät kirjoitukset, ristit, alttarit, krusifiksit, vihkivedet yms. - sekä pyhien menojen suorittajat, siis papit ja kirkonmiehet naurettavissa kaavuissaan ja päähineissään.

        Alkuasukasheimo messuamassa pyhän kiven tai puun ympärillä heimon poppamiehen johdolla, tai seurakunta messuamassa pyhäkössä alttaritaulun ja ristin edessä papin johdolla - ei siis niin yhtään mitään eroa. Täsmälleen identtisen sama asia, vain vähän eri nimityksillä. Täsmälleen yhtä näkymättömät mielikuvituskaverit eli ne kuvitellut henkiolennot kummallakin ryhmällä.


    • junduru234

      "Uskonto ja taikausko eivät luonnollisestikaan ole synonyymejä. Moni sivistynyt ihminen on uskovainen. Uskonnossa ei ole mitään pahaa, jos kaikkia ihmisiä kohdeltaisiin tasa-arvoisesti uskonnollisesta vakaumuksesta riippumatta. "

      Sehän ihmetyttääkin että todella oppineet ihmiset ovat uskovaisia, kysymyshän on siis kuitenkin sokeasta uskosta joka varsinaisesti ei perustu mihinkään konkreettiseen, enemmänkin sosiaaliseen paineeseen.

      Esim. Osa kansanedustajista kutka ovat säätämässä lakeja tällä hetkellä niin uskovat henkiolentoihin.

      • sivistynty ääliö

        Mitäs kummallista tuossa on. Monilla sivistyneillä ihmisillä on myös taipumuksia muuhunkin taikauskoisuuteen. Sivistynythän voi olla vaikka ei olsikaan kovin älykäs.


      • manaajax

        "Manaus tarkoittaa kahta, sisällöltään päinvastaista toimintaa: Toisaalta se merkitsee henkiolentojen esiin kutsumista [1], toisaalta eksorkismia (kreikan sanasta eksorkismos) eli pahojen henkien pois karkottamista."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Eksorkismi

        Ortodokseilla kasteeseen liittyy edelleenkin eksorsismi. Kaikilla katolisilla kirkoilla, myös Suomen kirkolla, on erikseen manaaja, joka karkoittaa "pahoja henkiä".

        Minusta tuo on taikauskoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1394
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      985
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      715
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      622
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      592
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe