Tulevaisuuden auto??

magneettijarru

Ohjausakselissa on pakko olla magneettijarru(niin vahva että ohjausakselin voi vääntää poikki), jos joku yrittää vääntää voimalla auton ojaan päin??

Tarkoitan sellaisia autoja jotka kulkee itsestään paikasta toiseen napin painalluksella.

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123234345

      Miksi siinä yleensä pitäisi olla ohjausakseli jos auto ajaa itsensä paikasta toiseen?

    • magneettijarru

      No tuollaset tämän hetken autothan on sellasen suuntasia että niissä on ratti, sillä pystyy myös itse ajamaan. Niissä on se tärinävarotin ratissa jos menee metsään päin vähänkin, niin en ihmettelisi jos joku automerkki päättäisi valmistaa sellasen valikoimavaihtoehdon että saa noin halutessaan valita että itsekin ajaa ja ohjaa ratista, tai sitten valitsee että auto ohjaa ja ajaa paikasta toiseen. Sellaisessa olisi pakko olla jonkunlainen jarru ohjausakselissa ettei auto mene metsään jos kääntää rattia voimalla huvin vuoksi.

      • .......rt

        "...halutessaan valita että itsekin ajaa ja ohjaa ratista..."

        Hirven tai jalakulkijan väistämisen estävä magneettijarru ei tunnu houkuttelevalta.


      • magneettijarru
        .......rt kirjoitti:

        "...halutessaan valita että itsekin ajaa ja ohjaa ratista..."

        Hirven tai jalakulkijan väistämisen estävä magneettijarru ei tunnu houkuttelevalta.

        En tarkoittanut että itse ajaessa magneettijarru toimisi, vaan että kun auto kytketään kulkemaan gps-ohjauksella, magneettijarru estäisi ohjaukseen puuttumisen.

        Tosin kyllä tulevaisuudessa en ihmettelisi että tuollasessa autossa olisi sitten kaikennäköset turvajärjestelmät jotka puuttuisi peliin heti jos vaikka hirvi tulisi eteen, elikkä magneettijärjestelmä kääntäisi ohjausakselia ja auto jarruttaisi itsestään vaikka ajaisi itse, niinkun volvolla on jo jarrutusjärjestelmä(jos auto huomaa jalankulkijan), mutta ei väistöjärjestelmää.


    • 87k

      Miksi autossa pitäisi olla edes mitään ohajusakselia, miksi ratista pitäisi edes olla mekaaninen yhteys pyöriin, miksi ei ohjaus olisi täysisähköinen, mihin tarvitaan jotain "vastavoimaa" ratissa.

      Itselleni kävii hyvin auto, jossa ei ole mekaanista yhteyttä ratissta, vaan pelkkiä johtoja.

      Isot laivat, meneekö niistä ruorista (semmonen 15cm halkaisijalta oleva läpyskä jossa on urakkanuppia) lainkaa mekaanista yhteyttä peräisimeen, ei mene, samaten ei mene lentokoneissakaan.

      Myöskin useissa uusissa kuorma-autoissa on jarrut täysin sähköiset, jolloin jarrupolkimesta ei mene lainkaan letuja mihinkään, tosin käsijarru toimii vielä perunteiseen tapaan, eli kun se päästää paineet pihalle, on pyörät lukossa

    • woieiogvrejgireo

      Luotatte liikaa tekniikkaan, eihän ole kauan kun Volvonkin kolarinesto-hätäjarrutus meni vituiksi ja auto meni rekan perään. Kaikki tekniikka voi pettää, ne on nykyään niin monimutkaisia että virhe- ja vikamahdollisuuksia on lukematon määrä.
      Aito ihminen ratin takana on vielä paljon luotettavampi kuin kuraantuneen/hapettuneen anturin takia väärää tietoa saava mikroprosessori joka sekin voi ohjelmavirheen takia toimia väärin, tiedättehän Windows vitsit...

      • 87k

        Muuten vaan nykytekniikalla lentokone osaa nousta, laskeutua ja ajaa siinä välissä vaikkaoa 10.000km siis ihan itsestään.

        Ja lentokoneessa on kuitenkin kummassakin siivessä helpolla 4 säädettävää laippaa, sekä yksi ylöspäin osottava ilmajarru, peräsin, kaksi erikseen säädettävää moottoria, laskutelineet, etupyörän ohjaus, pyörien jarrut yms. ja kone osaa hoitaa kaikki nämä. lisäksi lentokonetta ohjataan kolmessa vektrosissa, kun autoa vain kahdessa.

        Eli lentäjän on "pakko" ajaa kone vain kiitotien päähän, ja laskeutuessa ohjata konetta kun nopeus on tiellä enää noin 80km/h

        Eli kyllä autoihin saadaan joskus vielä luotettava automaattiohjaus, joka ohjaa autoa isoilla teillä, mutta ei ne autot tule koskaan menemään täysin itsestään eism kaupungeissa tai kääntymisissä toisille teille.


        Mutta esim se voisi olla tulevaisuutta että ajan autollani keskustasta tampereentielle, ja jossain runosmäen kohdalla tulee kyltti A jolloin laitan automaatin päälle, ja navigaattorin osoitteen tampere, ja kun ollaan lähellä poistumisramppia, alkaa auto piippailemaan, että nyt pitäis alkaa taas ohjaamaan.

        Mutta tämä vaati hurjasti tekniikkaa (joka on jo olemassa) sekä tietenkin muutoksia lakiin, ja tietenkin esimerkiksi nukkuminen oli kiellettyä tai kuskin paikalta poistuminen, koska ainahan kuljettajan pitää olla valmiudessa jos tapahtuu jotain yllättävää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      88
      983
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      712
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      536
    5. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      459
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      48
      438
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      437
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      41
      419
    9. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      418
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      411
    Aihe