Kokemuksen perusteella, ja oman työajan säästämiseksi, laitan tietyt soittajat puhelimen muistiin mm. seuraavilla muistisanoilla, enkä vastaa, jos he soittavat uudestaan.
- Ei esittele – ”Haloja! Sulla oli auto myytävänä!”
- Höpöttäjä – Soittaa vain saadakseen juttuseuraa
- Mamu – Maahanmuuttaja joka osaa huonosti suomea
- Törkimys – Henkilö joka ei osaa käyttäytyä edes puhelimessa
- Pussihousu – Erään vähemmistön edustaja (kokemusta on jo ihan tarpeeksi)
- Tinkijä – Soittaja joka alkaa heti puhelun alussa tinkiä valmiiksi halvasta hinnasta
- Mahdoton – Vanha auto: ”Onko autossa kiveniskemiä?” ”Onko autossa ollut lapsia?”
- Luotot kuralla – ”Mikä on tiukka hinta?” ja heti perään ”Saako sen ilman käsirahaa ja luottotietoja?”
Lisäksi en vastaa, jos ”tuntematon” eli näkymätön numero soittaa. Niissä on yleensä vain joku puhelinmyyjä tai muu aivan turha tapaus. Myös salaiset prepaidit, esim. 046-alkuiset, ovat useimmiten pelkkää ajanhukkaa.
Älä ihmettele, jos sinulle ei enää vastata, kun soitat autoista
13
689
Vastaukset
- OstajaIhmetelköön
M.O.T.
Niin totta. - Mansen miäs
Meillä laitetaan ylös sellaiset numerot joiden omistajat ovat tehneet naurettavia tarjouksia autoistamme sähköpostilla, ihan vaan siltä varalta jos sattuvat yrittämään soittamista.
- Valittamalla tinkijä
"Pitäis saada alennusta kun se auto on niin kaukana ja kun sillä on niin paljon ajettu ja katsastuskin on edessä 9 kuukauden päästä".
Kaikki nuo asiat lukivat ilmoituksessa hinnan kanssa. - Luuri tuli korvaan
Taisto soittaa ja aloittaa puhelun ilman esittelyä: Mersu myynnissä!
Myyjä: Teillä vai meillä?
Taisto: Sulla. Myytkö puoleen hintaan?
Myyjä: Valitettavasti ihan niin halvalla emme voi myydä.
Taisto: tuut tuut tuut tuut - Nipottajat
Jos soitaja vaikuttaa jo puhelimessa pilkunviilaajalta ja perusvalittajalta, niin sellaiselle ei tee mieli autoa edes esitellä. Näin toimimalla ei tarvitse kuunnella turhia valituksia jälkeenpäin.
- gcrtgdhnbtf
Ja kauppiaathan myyvät aina ensiluokkaista ja priimaa tavaraa ensimmäiseltä omistajalta....
- perskutarallaa111
gcrtgdhnbtf kirjoitti:
Ja kauppiaathan myyvät aina ensiluokkaista ja priimaa tavaraa ensimmäiseltä omistajalta....
Missäspäin on niin tyhmää väkeä, ettei rekisteriotetta ja muita auton asiapapereita osata lukea?
Ja kyllä on puhelimeen tullut laiteltua monenmoista "nimimerkkiä" tulevaisuuden varalta;
Joihinkin ei vastata lainkaan, toisiin NONIIN HALLOOTA VAAN SINNEKIN! ja joihinkin voi tuo vastaus olla pikkuisen normaalia happamampi haloo.
Kauppaa ei näiden "merkattujen" kanssa tulla koskaan kuitenkaan tekemään. Ei koskaan. Niin huonosti ei saa mennä. - rth5rtfh
perskutarallaa111 kirjoitti:
Missäspäin on niin tyhmää väkeä, ettei rekisteriotetta ja muita auton asiapapereita osata lukea?
Ja kyllä on puhelimeen tullut laiteltua monenmoista "nimimerkkiä" tulevaisuuden varalta;
Joihinkin ei vastata lainkaan, toisiin NONIIN HALLOOTA VAAN SINNEKIN! ja joihinkin voi tuo vastaus olla pikkuisen normaalia happamampi haloo.
Kauppaa ei näiden "merkattujen" kanssa tulla koskaan kuitenkaan tekemään. Ei koskaan. Niin huonosti ei saa mennä.Mitä sä siitä mulle valitat? Opettele hierarkiapuun käyttö.
- perskutarallaa222
rth5rtfh kirjoitti:
Mitä sä siitä mulle valitat? Opettele hierarkiapuun käyttö.
Kummankohan sitä nyt pitääkään opetella?
Vastine oli nimimerkin "gcrtgdhnbtf" viisasteluun.
Jos autoa myydään esim. "1.omistaja" niin sen voi selvittää auton asiapapereista ja Trafilta.
Yksikään autoliike (rehellisesti toimiva) ei väitä autoa 1.omistajalla olleeksi, jos näin ei ole.
- KysynVaan-76
On teillä kurja ammatti... ja aikaa roikkua netissä siitä kertomassa.
- No money, no honey
...ja sulla on aikaa vastailla. Se ero kuitenkin löytyy että autokauppiailla on rahaa mutta sulla ei.
- OstajaValitseeMyyjän
Tämä oli tietenkin myyjän näkökulmasta kirjoitettu. Joten olisiko "virallisen" vastineen aika, ikään kuin rap-battlena.
Nythän käytetyistä on selkeästi ylitarjontaa. On siis ostajan markkinat. Eihän kukaan fiksu ostaja, jolla ei ole kiirettä saada autoa alle, osta autoa kilpailuttamatta myyjiä. Myönnetään toki että muutaman satasen auton renkaista nilittäminen on typerää tietämättömyyttä.
Mutta asiaan. Myyjä, älä ihmettele jos ostaja ei tule parin viikon päästä uudestaan.
- Auton taustasta liian ylimalkaiset tiedot - "Mulla ei oo tarkkoja tietoja huolloista"
- Paperit kateissa - "Se rekisteriotteen kakkososa on just nyt hukassa, koitetaan ettiä"
- Nahistelija - Asiakas kertoo että koeajolla moottorivalo vilkkui, myyjä suuttuu ja haukkuu asiakasta
- Palveluhaluton - Iltalehti ja se mitä Susanna teki elilisessä Viidakon Tähdet -jaksossa, kiinnostaa enemmän kuin palvelu
Ja yleensäkin se, että vedetään hernettä nenään jos kysellään ihan perusasioita, kuten ruosteet, alustan osien kunto tai kerrotaan ylihinnoitellun auton arvosta realistinen kanta. - Korkea profiili
Eikös puhelimessa voi valita profiilin, jossa voi valita ettei tietyt puhelut tule "läpi"...
Näin itse teen työnumeroille loma-aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t714116- 332361
- 402204
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171741Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401612Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251512- 801487
- 1441246
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221173Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901135