Ampparit myytiin

Uusi Suomi joka juuri alkoi sensuroimaan totuutta, uutisoit paradoksaalisesti:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121895-miten-kay-puolueettomuuden-ampparit

Siis tarkoitan sita uutista kun ne raiskas sen 15-v muijan ja perusti ryhman jossa yli 900 ihmista haukkuu sita uhria huoraksi. Sairasta sensuuria vai vammainen yhteiskunta.
8226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä tuo Usari on sensuroinut totuutta alusta asti, ei sitä muuten olisi trollannut niin Suuri Henki ja saanut teoillaan aikaan kirjautumispakon. :D

Usarin sananvapaus oli valetta jo alusta asti.

Äänestä
  • Ei sananvapaus sitä tarkoita, että lehden pitäisi julkaista mitä mölinöitä tahansa. lehdet päättävät itse julkaisulinjansa, eikä sillä ole sananvapauden kanssa mitään tekemistä.
    Tuon edellisen kirjoituksesi laatu on sitä luokkaa, että tuon tasoiset tekstit jokainen vähänkin tasostaan välittävä lehti pullauttaa ensimäisenä ulos.

    Äänestä

  • Tyylitaju??? kirjoitti:

    Ei sananvapaus sitä tarkoita, että lehden pitäisi julkaista mitä mölinöitä tahansa. lehdet päättävät itse julkaisulinjansa, eikä sillä ole sananvapauden kanssa mitään tekemistä.
    Tuon edellisen kirjoituksesi laatu on sitä luokkaa, että tuon tasoiset tekstit jokainen vähänkin tasostaan välittävä lehti pullauttaa ensimäisenä ulos.

    On sulla sinisilmäinen usko. Kun kirjoitat tyyliä Hesariin, että venäläiset pakenivat ripulit pussihousuissa kun eivät oppineet pesemään käsiään niin sensuuri ei iske vaan kaikki menee läpi ulosteineen päivineen.

    Äänestä

Sananvapaus ja julkaisuvapaus sekoitetaan harmillisen usein. Jokaisella on oikeus sanoa sanottavansa, mutta laki ei velvoita ketään antamaan siihen apua. Toisin sanoen; perusta oma lehti - median ei tarvitse julkaista sinun mölinöitäsi.

Äänestä
  • Se hyvä puoli (Suomen) sensuurissa on, ja etuoikeudessa tulla sensuroiduksi,
    että huomaat, että sensuroinut lehti harrastaa vähintään "valikoivaa uutisointia".
    tällöin siirryn lukemaan lehtiä, jotka eivät sensuroi minua. Jos minun on pakko seurata sensuroivaa mediaa ( näyttää että parin vuoden päästä ei Suomessa ole kuin Ylen totuus, koska muut mediat ei saa pakkorahoitusta kansalta) osaan koko ajan epäillä, onko heidän jutuissaan koko totuus, ja ymmärrän myös Kikan, että uutisoimalla epäolennaisuuksia, saadaan tsuhnan (=tottelevainen typerys), venäläisillä osuva nimitys meistä tavan junteista,huomio kiinnittymään epäolennaisuuksiin ja ylipäätään niihin asioihin, jotka Valtio kokee tarpeelliseksi takoa tsuhnan matalan otsan alle.

    Äänestä

Uusi Suomi toimii täysin mielivaltaisesti, älkää blogatko Usarissa.

Ihmisiä bannataan ilmoittamatta, perustelematta, kertomatta syytä. Täysin yllätyksenä koko blogi katoaa, eikä kysymys ole siitä kirjoittiko nimellä vai nimimerkillä.

Usarissa eliminoidaan ihmisiä kuin Stalinin vainoissa.

Kukaan ei ilmeisesti vielä ole kyseenalaistanut toimintaa, onko se edes laillista, kirjoitusten luulisi olevan kirjoittajan omaisuutta.

Äänestä

Ampparit kirjoittaa tänään seuraavan laisista otsikoista

10 vinkkiä parempaan peppuseksiin

Lapsiporno kielletään japanissa

parempaa erotiikkaa näillä vinkeillä

vankilassa perseraiskattu vanki vartijoiden toimesta.

Potenssilääkkeet eivät korvaa kiihotusta.

Odottavan äidin seksuaalisuus

Joo, on se hyvä että on sananvapaus kirjoittaa kuinka parantaa persepanoa.

KIITOS AMPPARIT !! Teette hyvää työtä jatkakaa samaan malliin !!

Äänestä

Toi ripuliuloste on Hesarin Tavallisen maisterin juttuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raiskattuna ei kivaa kirjoitti:

Uusi Suomi joka juuri alkoi sensuroimaan totuutta, uutisoit paradoksaalisesti:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121895-miten-kay-puolueettomuuden-ampparit

Siis tarkoitan sita uutista kun ne raiskas sen 15-v muijan ja perusti ryhman jossa yli 900 ihmista haukkuu sita uhria huoraksi. Sairasta sensuuria vai vammainen yhteiskunta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu