Koulupoika hakkasi julmasti koulukaverinsa. Tapaus sattui helsinkiläiskoulun pihalla. Kaksi opettajaa näki tapauksen mutta ei kyennyt siihen puuttumaan.
Tapaus sattui Hiidenkiven peruskoulussa Helsingin Tapanilassa viime marraskuussa. Koulun yhdeksättä luokkaa käyvä poika oli välitunnilla kun toinen koululainen tuli hänen luokseen väittäen, että poika on haukkunut hänen tyttöystäväänsä.
Poika kiisti.
Vastaus ei miellyttänyt kysyjää, joka iski poikaa suoraan kasvoihin.
Väkivalta oli yksipuolista. 15-vuotias kysyjä iski koulukaveriaan kasvoihin viisi kertaa nyrkillä. Uhri kaatui polvilleen. Sitten kysyjä potkaisi häntä päähän.
Teon päätteeksi 15-vuotias käveli pois paikalta. Myöhemmin hän tunnusti rehtorille teon.
Opettaja avuton
Tapahtumaa todisti kaksi välitunninvalvojaa. Toinen naisista lähti heti uhkaavan tilanteen havaittuaan sisälle hälyttämään apua, toinen yritti rauhoittaa 15-vuotiasta.
Opettaja tarttui 15-vuotiaan huppariin ja kehotti tätä lopettamaan. Käsky ei tehonnut. Poika jatkoi iskujaan eikä opettaja voinut mitään aikamiehen kokoiselle nuorukaiselle.
Uhri sai hampaisiinsa kiillevaurioita ja hänen kasvonsa turposivat. Pahemmilta fyysisiltä vaurioita poika välttyi.
Henkisiä vaurioita sen sijaan tuli. 15-vuotias joutui lopettamaan 9. luokan kesken. Hän siirtyi yksityisoppilaaksi.
Uhri oli joutunut koulukiusatuksi jo aiemmin käydessään 7. ja 8. luokkaa peruskoulua. Kiusaajina olivat nyt hänet piesseen 15-vuotiaan kaverit, ei kuitenkaan 15-vuotias. 15-vuotiaan mainitsema tyttö oli kiusaajapiirin ystävä.
1 700 euron korvaus
Tapaus johti rikosilmoitukseen. 15-vuotias sai syytteen pahoinpitelystä. Käräjäsalissa hän myönsi menettelyn.
Uhrin vaatimat 2 200 euron korvaukset syytetty kuitenkin kiisti ja katsoi, että sata euroa riittää. Syytetyn puolustuksen mukaan pahoinpitely ei ole rikos, josta tuomittaisiin kärsimyskorvauksia. Yksittäinen teko ei ole aiheuttanut uhrin kertomia seurauksia.
Oikeus oli toista mieltä. Oikeuden mukaan pahoinpitely oli aiheuttanut uhrin koulusta lähdön. Oikeus määräsi syytetyn maksamaan uhrilleen yhteensä 1 700 euron korvauksen.
Varsinaisena rangaistuksena syytetty sai 50 päiväsakkoa eli maksettavaa kertyi 360 euroa. Tuomio luettiin pahoinpitelystä nuorena henkilönä.
ILTALEHTI
Tätä tapausta ei ilmeisesti ole julistettu salaiseksi, joten siitä voi saada tiedot oikeudesta. Kuka vaivautuisi?
Rikasti pikkupoikaa potkimalla päähän
4
99
Vastaukset
- valenotaari
Käräjäoikeudesta voi tilata pöytäkirjat. Kopiot maksavat. Ilman maksua voit lukea niitä paikanpäällä.
http://www.oikeus.fi/40572.htm
Korkeimman oikeuden tapauksista löydät tietoja täältä
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2009/20090014- epäonnistunutta
Kyllä on suomalaisten verorahoja on palanut näihin tapauksiin miljardeja, tarkoitan jo pelkkiin oikeustapauksiin. Asiat kun kierrätetään kaikkien oikeusasteiden kautta ja kestävät monta vuotta.
Elätämme melkoisen populaation kalliita tulkkeja, lakimiehiä ja erilaisia hoivayksiköitä, joita on valtion sisäasiainministeriöt ja muut vastaavat yksiköt pullollaan.
Myös vähemmistövaltuutetun toimisto paisuu ja toimii jo nyt melkein miljoonan euron määrärahalla.
- Vastuu??
Minkä takia meillä ei toimi ajatus, että uhri saisi hakata vuorostaan 1/2 tuntia kiusaajansa vapaasti ja innokkaasti?
Opettaisi ja varottaisi seuraavaa kiusaajaa,
Luonnollisesti kiusaajan pitää maksaa rikoslaskut ja rikoksesta syntyneet vauriot pitkällä ajalla. Naama lehtiin, telkkariin ja yleiseen halveksuntaan!
Koska niin ei saa tehdä, ettei herkkä kiusaaja saa vammoja.
Miksi rikoksentekijän vastuuta ei koskaan oteta esille? Missä kulkee hänen vastuunsa? - .
Toinen vastaava: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/11-vuotias pahoinpideltiin välitunnilla/art-1288355815192.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889