STORA ENSO - dokumentti YLE1 21.4.2012

Santtu

Suomen valtion suurelta osin omistama yritys polkee ihmisoikeuksia. Uskomaton dokumentti yle1:llä. Uusintojakin varmaan tulee.

Ihmisiä hakataan, tapetaan, niiltä viedään maat.

Suomen valtion pitäisi mielestäni puuttua asiaan, tai myydä pois osakkeensa, muuten Suomi tukee kyseistä toimintaa.

9

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MinnAnna

      Järkyttävää toimintaa. Kiinan poliisi tekee kaikkensa suojellakseen stora ensoa? Mitenkähän toimittaja sai pitää kuvausmateriaalinsa! Hieno dokumentti! Vaatii uskallusta tehdä juttu tuollaisessa valvonnassa.

    • törkeetä toimintaa..

      olisiko listaa stora enson tuotteista joita myydään Suomessa ??

      jotta vois välttää ostamasta niitä.

      valtion EI tule omistaa tällaisen yrityksen osakkeita.

      oksettaa tällainen toiminta Suomalaiselta yhtiöltä.

      • järkyttävä dokkari

        YLEltä.

        StoraEnso pois Suomesta. Riistää Suomeakin painamalla puunhinnat alas, jne. Järkkää kansanedustajat ajamaan maaseudun pientilalliset ahdinkoon, että saa itse ostaa halvalla metsät yhtiölle?

        Ei ole kyse Kiinasta, vaan siitä että länsimaisen yhtiön ei pitäisi mennä hyväksikäyttämään kommunismin alistamia ihmisiä ja viedä niiden omaisuuksia tietämättömyyttä hyväksikäyttäen ja vieläpä yrittää estää sananvapautta massa jonka sananvapautta länsimaissa yritetään auttaa. Ohjelmantekijäin kimpussa oltiin kuin kepulaiset köyhien kimpussa Suomessa.


    • hae apua

      Lopeta huumeiden käyttö, niin pääsi selkenee. Ko. dokumentti kuvaa Kiinan hallintoa ei osakeyhtiön.

    • julmuutta

      Stora Enson käskystä ne kyttäs. Uskomatonta törkeyttä! Paha tulee saamaan palkkansa!

    • Vastuuministeri

      Taas tämän saman ministerin alaisuudessa tapahtuu! Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri on Heidi Hautala.Kaikkeen mihin se tarttuu muuttuu tuhkaksi.Kohta taas selitellään.

    • boikottiin

      Yle areenalla:

      http://areena-beta.yle.fi/ng/areena/tv/1480497

      Kannattaa katsoa ja pitää tätä asiaa esillä!

      Katseluaikaa 1 päivä ja 4 tuntia jäljellä!

      En tiedä tuleeko ilmeisesti sama ykköseltä tullut ohjelma uusintana tai tuleeko yle areenaan, joten kannattaa katsoa tänään!

    • just thinking

      Eivätkö suomenrååtsalaiset ole tehneet samoin? En muista että olisin pyytänyt heitä kylään, vielä vähemmän heidän kirkkojensa uhkauksia, joissa luki että jos minä en maksa veroja tai muita maksuja, niin minä joudun helvettiin.
      Kirkko ja papit ja kuninkaat kulkivat käsi kädessä verottaen minua.

      En ole pyytänyt heitä myöskään jäämään, joten he voisivat poistua nyt?
      En halua puhua myöskään heidän lässyttävältä kuulostavaa kieltään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe