Uusi tutkimus; Virkamiesten aivot surkastuvat.

Proffa vs.

Tämä kansainvälinen tutkimus kertoo karua kieltään;
- kun virkamiehet loisivat vuosia ja vuosikymmeniä, niiden aivot surkastuvat teholtaan jopa 40% verrattuna vastaavanikäiseen työ- ja yrittäjäväestöön.
Tutkimuksen mukaan tehokkaimmat aivot, ennakko-odotusten mukaan, on yrittäjillä ja eikä kovinkaan kaukana tulevat sitten työntekijät. Mutta virkamiehet ovat todella kaukana tästä väestönosasta. Yrittäjien tulokset ovat hyvin homogeenisia, samoin kuin virkamiehillä, hajonta on pieni. Työntekijöillä hajonta sensijaan on aika lailla suuri. Parhailla tulokset ovat lähellä yrittäjiä, mutta surkein 5% on hyvin lähellä virkamiehiä.

Tässäkin tapauksessa voisdaan taas todeta, tiede todistaa arkitotuuden oikeaksi.

5

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet oikeassa !

      On hyvä että vihdoin tiedekin todistaa sitä mikä on ollut kansan tiedossa jo pidempään.

    • tosi psykiatri

      Virkamiehille on välittömästi saatava lääkitys, joka auttaa heidän aivojaan palautumaan luonnolliseen tilaansa.

      • Ambulanssikuski.

        Tukkimettäterapian on todettu olevan parasta terapiaa ja lääkitystä tuohon tautiin. Yleensäkin liikunnallisuus auttaa, mutta ei kaikissa tapauksissa. Eikä varsinkaan silloin jos henkilö jatkaa tuhoavassa ympäristössä, virastossa.


      • totuuskomissio!!
        Ambulanssikuski. kirjoitti:

        Tukkimettäterapian on todettu olevan parasta terapiaa ja lääkitystä tuohon tautiin. Yleensäkin liikunnallisuus auttaa, mutta ei kaikissa tapauksissa. Eikä varsinkaan silloin jos henkilö jatkaa tuhoavassa ympäristössä, virastossa.

        Todennäköisyys aloittajan mainitsemaan on suuri, lisäisin tuohon vielä sellaisen olennaisen seikan, että meillä on ihan kreikkalaiseen tyyliin virkoja ja virkamiehiä/naisia valtionhallinnossa hirmuisen paljon liikaa!!

        Päällekkäisyyksien ja tarpeettomuuden vuoksi aivoja ei juuri tarvitse käyttää ja palkat ovat nykyään sikamaisen suuret entisaikaiseen "pitkään ja kapeaan leipään" verrattuna!

        Voi yhen kerran miten paljon onkin nimitetty osastopäälliköitä, sihteereitä, valtiosihteereitä,johtajia, jne.

        On jos jonkinsortin pomoa ja maisteria erityisesti "mafiapuolueiden" listoilta, tokko kaikilla johtaja nimikkeellä palkkansa nostavilla lie edes alaisia?

        Mikähän taho toimittaisi absoluuttista tietoa näistä yhteiskunnan "syömähampaista" ja heidän tavoitteellisista tehtävistään, mieluummin vielä sillä tiedolla varustettuna mitä "lysti" kustantaa meille???


    • Hyvä lääke tähän;

      Tämä on yksi tunnetuimpia lääkkeitä estää aivojen surkastumista.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Muilutus

      Tällä lääkkeellä pystyttiin estämään vuosikymmeniksi eteenpäin virkamiesten loisiminen ja laiskottelu ja myöskin liian suuret palkat. Tämän lääkkeen ansiosta pääsi kehittymään virkasmieskulttuuri; "pitkä ja kapea leipä", virkamies teki töitä kohtuullisin kustannuksin. Tänä päivänä tuo on taas hämärtynyt, virkamiehet loisivat saatanansuurilla palkoilla.

      Veikkaan että muilutus olisi taas hyvä lääke tuolle passkasakille.

      Hyvä lääke on myös äänestää sellaista porukkaa joka karsii virkamiehiä ja laittaa loput töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      253
      8168
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      270
      5383
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1850
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1770
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      189
      1315
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1294
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1157
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      1020
    9. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      131
      1007
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      965
    Aihe