Historia kiertää kehää ja

palaa vanhaan !

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se vaan on

      Venäjän on vaan pakko kumartaa Kiinaa, muuten siltä lähtee Siperia.

      • robotti-sami

        Venäjältä ei kukaan ota mitään, yrittäköönpä tavanomaisin tai ydinasein. Yrittäjä on melko pian huonossa kunnossa.


      • näin se vaan on
        robotti-sami kirjoitti:

        Venäjältä ei kukaan ota mitään, yrittäköönpä tavanomaisin tai ydinasein. Yrittäjä on melko pian huonossa kunnossa.

        Venäjältä ei ehkä oteta, mutta siperialaiset voi ite liittyä Kiinaan.


      • Korppi !
        näin se vaan on kirjoitti:

        Venäjältä ei ehkä oteta, mutta siperialaiset voi ite liittyä Kiinaan.

        ,,,,mutta siperialaiset voi ite liittyä Kiinaan.,,,,

        Jos yrittävät nini käy kuten Tsetsenialle.

        Ja miksi ne haluaisivat sorretuksi pikku vähemmistöksi 1300 milj. kiinalaisen joukkoon. Kävisi kuten tiibetiläisille ja uiguureille, hirmuinen sorto ja kansanmurha iskisi heti päälle.


      • näin se vaan on
        Korppi ! kirjoitti:

        ,,,,mutta siperialaiset voi ite liittyä Kiinaan.,,,,

        Jos yrittävät nini käy kuten Tsetsenialle.

        Ja miksi ne haluaisivat sorretuksi pikku vähemmistöksi 1300 milj. kiinalaisen joukkoon. Kävisi kuten tiibetiläisille ja uiguureille, hirmuinen sorto ja kansanmurha iskisi heti päälle.

        Tuskimpa, et ilmeisesti ole tietoinen, että Venäjä on jo hiljaisuudessa palauttanut kaikki kiistan alaiset alueet kiinalle, mitä se on näissä rajasodissa anastanut.

        Kiina on myös perustanut laivasto-osaston, joka operoi pohjoisella jäämerellä, ns. koillisväylällä. Eli väylällä jonne ei esim. natomailla ole mitään asiaa.

        Kiina on myös vallannut alueita melkein kaikilta naapureiltaan, Intialta se vei kolmas-osan Kashmirista, Nepalin kuningas-suvun se on kaatanut, Britannialta sai Hong Kongin, Poirtugalilta Macaon, Vietnamilta se on vallanut alueita, sitä ennen ensimmäiseksi se valtasi Tiibetin, Filippiineiltä saaria eteläisellä Kiinanmerellä, alueella on öljyä ilmeisesti, jne....

        Kyllä se vaan taitaa niin olla, että Kiinalle ei vittuilla ja Venäjä on se joka kuuntelee, kun kovaa puhutaan näiden maiden välillä.


    • Koroljov

      Euraasia tulee. Onko länsi valmis? Onko Suomi valmis?

      • LaD

        Ei tule. Nyt alkaa koroljov mennä sekoiluksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe