Säätiedotukset pahoin väärässä

Kohtuutonta jo !

Kemin ja Oulun alueella selvästi yli 10 asteen lämpötiloja tänään, mutta sääennusteet eilen lupasivat 2-8 astetta.

Ja aina harvakseltaan,kun pohjois-suomessa on paremmat kelit kuin etelä-suomessa, niin niitä pohjois-suomen kelejä on silloinkin vähätelty lukuineen ja sanomisineen. Vähättelevät jopa sillain, että jos sääkartta näyttää 15 astetta, niin meteoriologin suusta tulee, että lämpötila on tuossa 10 asteen tienoilla.

Mutta kysymys kuuluukin että MIKSI ?

Ja lopuksi vielä on lisättävä, että pääkaupunki joutaa vaihtoon. Eihän Helsingissä ole kohta kuin slummia ja kurjuutta. Lisäksi pääkaupunkiseutua on lellitty jo liikaa kiekkokisoilla, konserteilla jne. Kaikesta tästä tulisi antaa jotain verotushyötyä maamme muun osan kansalaisille, etenkin pohjoisille osille.

Kemi-Tornio aluekin on ollut henkeä kohden suurin rahan tuoja maahamme teollisuudesta johtuen jo vuosikymmenet !

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        246
        4041
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2317
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        2006
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1481
      5. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        940
      6. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        939
      7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        937
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        331
        860
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        857
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        780
      Aihe