Kipu - juurihoito edessä?

Sonderk

Kävin hammaslääkärissä ja siellä oli semmoinen reikä, että laitettiin väliaikainen paikka ja katsotaan, tarvitseeko tehdä juurihoitoa. Hammas ei ole ollut moksiskaan, vaikka lääkäri sanoi väliaikaisen paikan laitettuaan, että voi koskea. Aiemmin kipua ei tosiaan ole ollut. Mutta nyt kun söin, niin huomasin, että tuota kyseistä hammasta koskee eikä sillä puolen voinut oikein syödä. Onko tämä nyt tullut kipu sitten viitettä siitä, että tulee olemaan juurihoito edessä? Aiemmin, kun lääkärille sanoin, ettei kipua ole ollut väliaikaisen paikan laiton jälkeen, niin lääkäri sanoi, että silloin luultavammin ei tarvitse tehdä juurihoitoa.

Onko kellään nyt tietoa? Mistä tämä kipu voi johtua, kun alkoi syödessä? Tuleeko nyt sittenkin juurihoito (ehdin jo luulla, että koska hammas on kivuton niin ei tarvitse juurihoitoa tehdä)?

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonderk

      Tulee mieleeni myös, että noin vajaan viikon verran hampaita harjatessa olen huomannut, että hampaiden harjaaminen siltä puolelta, missä hammas on, niin hampaita harjatessa koskee. Siis kun harjaa hampaiden sivuosaa etupuolelta, tuntuu kipua ikenissä. Mistä tämä voisi johtua? Minulla on myös nielutulehdus tällä hetkellä, voiko se johtua siitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1339
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe