Perjantai 13. päivä -ikäraja 80-luvulla

Klaaaaana

Moro

muistaako kukaan tämän vuoden 80 klassikon ikärajan joskus olleen peräti K-24??? Huhhuh... Siihen aikaan sensuuri oli kyllä jotaki käsittämätöntä etten ihmettele..

Eikös K-21 merkinnällä olevia julkaisuja joskus ilmaantunut?

9

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gigga golmonen

      ei silloin ollut mitään sensuuria edes :D siksihän noi ikärajat oli niin hauskoja videoissa silloin, se oli vain myyntikikka.. olihan niitä useita esm k-19 k-20 k-22 k-26 k-28 jne jne :D

    • dwqwwdddd

      K-21 oli korkein ikäraja. Mutta leffat sitten olivatkin leikkaamattomia ja täysin alkuperäisiä. Kaikki sitten muuttui -80 luvun puolivälissä. Lähes kaikki k-21 merkinnän saaneet elokuvat katosivat sensuurin alle, kuten kyseinen leffa, texasin moottorisahamurhaaja, yms. klassikot. Ei koskaan ole ollut k-22, k-26, tai k-28 ikärajoja Suomessa.

    • Klaaaaana

      Gigga golmoselle, kyllä silloin oli sensuuria.. itse omistin videotragen levittämän The New Barbarians-elokuvan, jonka takakannessa komeili Suositusikäraja 20 vuotta.. ja leffa oli täysi torso, leikattu totaalisesti

    • Kauhukakarra

      K-20 oli suurin ikäraja, mitä suomessa on ollut -80 luvulla. Noistakin leikattiin joitakin sekunteja yleensä pois, mutta olivat aikalaisiksiin melkoisen brutaalia videoviihdettä. Ainakin 7v. kilinä nuo henki pois liekinheittimellä tai kulli poikki narulla kohtaukset vakuuttivat silloista pientä kulkijaa.
      Sen kovempi äijjä oli, mitä hurjemman leffan olit nähnyt. Kaikenlaisia legendojakin alakouluissa liikkui tuolloin paljon.
      Mistään Texasin sahamurhaajasta saattoi pieni pojanalku silti yhä vain unelmoida.

      Tässä ikärajaluokitukset. Kielletty lapsilta, K-15, Kielletty alle 18 vuotiailta, Kielletty alle 20 vuotiailta ja viimeisimpänä ja vähäisimpänä; Sallittu lapsille osasto.

    • Blossom

      Tarkoittanet K-16? Vai oliko tosiaan 80-luvulla käytössä 15 ikäraja jossakin vaiheessa??

      The Exterminator taisi olla peräti leikkaamaton K-20 merkinnällä varustettuna

    • eivittumitäjonneja

      XD joo elikkäs oskhyh täs peölaamas bl ku ste mursur tylitte puhh8uuu tänne koska doland osn bbasras

    • wegftfyjuj

      21 ikäraja oli korkein, esim. klassikko Texasin Moottorisahamuhaaja oli K-21. En koskaan ole katsonut tuota -80-luvun julkaisua ja sitä oliko leikattu miten paljon mutta kyllä noita leffoja joissa kokea ikäraja, leikattiin surutta, eli sensuuri kukoisti voimakkaasti. Elokuvatarkastamolla tuolloin oli lähes vapaat kädet leikkaamisen suhteen. Exterminator on hyvä esimerkki ja räikein tapaus Van Dammen Bllod Sport joka leikattiin pilalle tappelukohtausten vuoksi: lähes puoli tuntia leikattiin alkuperäisestä leffasta. Toisena esimerkkinä Tappava Ase jonka lopputaistelua ei oikeastaan ole koskaan näytetty kokonaisuudessaan edes nykyisin televisiossa. -80-luvun muita räikeitä leikattuja tapauksia: Evil Dead oli myös leikattu aika hyvin pilalle: 14 min. Punisher, lähes 20 min, The Hidden, pitkälti toista kymmentä min. Elää ja Kuolla L.A.:ssa, koko lopputaistelu leikattu pois, Action Jackson, alkukohtaus puuttui kokonaan, Robocop, noin 10 min. Nämä muistan itse nähneeni leikattuina ja vuokrattuina VHS-leffoina -80-luvulla joten voisi sanoa että tarkastamo toimi tuolloin todella mielivaltaisesti.

      • zappp

        Sensuuri oli, juu, kovaa tuohon aikaan. Kuinkahan paljon tv-sarjoja lopulta sensuroitiin? Meinaan, että nehän pätkivät MacGyvereitäkin. Itseltä löytyy muutamia jaksoja VHS -muodossa ensimmäiseltä esityskierrokselta, ja niistä puuttuu kohtia, jotka ovat näkyneet uusintakierroksilla. Esim. jaksosta "Aavelaiva" oli leikattu MacGyverin ensimmäinen kohtaaminen sen karvaisen sedän kanssa, jossa tämä iskee kätensä lasin läpi. Kyllähän siinä säpsähtää, mutta mitään raakaahan siinä ei ole. Melko tiukkaa on ollut sensurointi.


      • löhtdds
        zappp kirjoitti:

        Sensuuri oli, juu, kovaa tuohon aikaan. Kuinkahan paljon tv-sarjoja lopulta sensuroitiin? Meinaan, että nehän pätkivät MacGyvereitäkin. Itseltä löytyy muutamia jaksoja VHS -muodossa ensimmäiseltä esityskierrokselta, ja niistä puuttuu kohtia, jotka ovat näkyneet uusintakierroksilla. Esim. jaksosta "Aavelaiva" oli leikattu MacGyverin ensimmäinen kohtaaminen sen karvaisen sedän kanssa, jossa tämä iskee kätensä lasin läpi. Kyllähän siinä säpsähtää, mutta mitään raakaahan siinä ei ole. Melko tiukkaa on ollut sensurointi.

        van dammen Death varrant muistan oli tod sensuroitu, yyhdessä kohtaa joku
        heittää aseen jollee tyypille ja yht äkkiä joku valuu verisenä seinää vasten :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15251
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9391
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6248
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1962
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe