miten asia hoidetaan?

Minulla on uskoni, mutta en tarvitse siihen kirkkoa. Pohdinnan jälkeen olen päätökseni tehnyt:eroan. Mutta.. miten asiassa edetään, kävelenkö kirkkoherranvirastoon ja sanon "se on loppu nyt, mä lähden" ?? Onko kukaan saanut sieltä typeriä kommentteja tyyliin "joudut helvettiin jos eroat" ?? Käytkö kirkossa eroamisen jälkeen > joulukirkko ym. ??
101232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...

Äänestä
  • minulle tulla joku ilmoitus asiasta, jos eroan tuon sivuston kautta? Minulle ei ainakaan ole tullut. Söikö posti kirjeeni, ja olenko edelleen tahtomattani verokirkon jäsen?

    Äänestä

  • kymysys kirjoitti:

    minulle tulla joku ilmoitus asiasta, jos eroan tuon sivuston kautta? Minulle ei ainakaan ole tullut. Söikö posti kirjeeni, ja olenko edelleen tahtomattani verokirkon jäsen?

    Kyllä sinulle pitäisi tulla vahvistuskirje maistraatista. Yleensä siinä om kulunut noin viikko, mutta pisin aika, minkä minä teidän on 12 arkipäivää.

    Jos et saa vastausta kolmeen viikkoon, niin kysele asiaa omasta maistraatista.

    Äänestä

  • Tiedottaja kirjoitti:

    Kyllä sinulle pitäisi tulla vahvistuskirje maistraatista. Yleensä siinä om kulunut noin viikko, mutta pisin aika, minkä minä teidän on 12 arkipäivää.

    Jos et saa vastausta kolmeen viikkoon, niin kysele asiaa omasta maistraatista.

    itselle tuli viime viikolla erosta vahvistuslappunen 11 päivää eroamisilmoituksen postittamisen jälkeen.

    Äänestä

Itese kävelin kirkkoherranvirastoon/maistraattiin(Turku) Ja kysyin tiskiltä lomaketta jossa eroan kirkosta. Täytin lomakkeen ja vein takaisin tiskille. Kukaan ei käyttäytynyt mitenkään erikoisesti vaan asiat hoidettiin kuten yleensä virastoissa. Pari päivää myöhemmin kotiin tuli paperi että ero kirkosta on astunut voimaan.
Helppo juttu, ei ongelmia.

Äänestä

Ex-mieheni erosi kirkosta Keski-Suomessa pienellä paikkakunnalla. Hänelle tuli siinä tilanteessa pappi kyselemään kirkkoherranvirastossa, että miksi eroat. Ex-mieheni oli kertonut miksi ja sanonut sen pääasiassa, että hän ei ole yhtään sen uskovaisempi tai epäuskovaisempi että kuuluuko hän kirkkoon vai ei. Pappi oli asian myöntänyt. Ex-mieheni ei kokenut keskustelua epämiellyttäväksi, oli ollut ihan asiallista keskustelua.

Äänestä
  • Itse asun pienellä paikkakunnalla Etelä-Suomessa.
    Myös minun kanssani tuli pappi keskustelemaan,
    oli ihan asiallinen keskustelu ja kirkkoherra oli tosi miellyttävä ihminen. Sanoi toki ettei toivonut että eroan mutta ei millään tavoin "tuominnut" tekoani. Olen senjälkeen tavannut hänet mm ruokaostoksilla ollessani kaupan kassajonossa,tervehti minua ja keskusteli
    "kaunis ilma tänään"_tyylillä.
    Minulla ei ole asiasta epämiellyttäviä kokemuksia.

    Äänestä

olen samaa mieltä että et tarvitse kirkkoa.jumalaa tässä palvotaan ei kirkkoa!
minulla ei kuitenkaan ole ollut tarvetta erota
koska en ole liittynyt kirkkoon.

Äänestä
  • ei se siitä jumalasta paljoakaan eroa.jos se kuitenkin auttaa niin hyvä.

    Äänestä

Erosin kirkosta viime vuoden lopulla. Kävelin maistraattiin, sanoin että tahdon erota kirkosta, minulle annettiin lappu johon kirjoitin mistä eroan ja oman allekirjoitukseni ja ojensin sen takaisin työntekijälle joka ilmoitti että ero astuu voimaan välittömästi eli olen nyt eronnut, kotia tulee lappu parin viikon kuluttua. Yllätyin kuinka nopeasti se kävi, meni ehkä minuutti, ja etten saanut yhtään kieroa katsetta vaan eropaperi ojennettiin minulle aivan kuin mikä tahansa arkipäiväinen paperi - ja sitähän se maistraatissa juuri onkin. :) Kirkkoherranvirastoon en olisi halunnut mennä, juuri pelko tuosta että pappi tulee tenttaamaan miksi eroan ja toivottamaan tervemenoa helvettiin. ;D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroaja kirjoitti:

Minulla on uskoni, mutta en tarvitse siihen kirkkoa. Pohdinnan jälkeen olen päätökseni tehnyt:eroan. Mutta.. miten asiassa edetään, kävelenkö kirkkoherranvirastoon ja sanon "se on loppu nyt, mä lähden" ?? Onko kukaan saanut sieltä typeriä kommentteja tyyliin "joudut helvettiin jos eroat" ?? Käytkö kirkossa eroamisen jälkeen > joulukirkko ym. ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu