Proteiini ja testosteroni

Suhtiso33v

Olen treenannut pitkään ja voimaakin on kuin pienessä kylässä - ainakin salilla sanovat!

Lisäsi lisäproteiinin saantia noin 25 grammasta noin 75 grammaan ja tuntuu kuin treeni olisi saanut uutta boostia ja panettaa koko ajan, joten varmaankin nostaa luonnonmukaisesti testosteronia.

No, vaimo ei valita :D

8

2389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhtiso33v

      Ainakin suomenkielisessä Muscle & fitness -lehdessä, joku viimeisen vuoden ajalta kerrottiin myös proteiinin ja testosteronin suhteesta.

      • isopumppi

        Proteiinia kannattaa syödä n. 2 g per rasvaton painokilo. Tämä tarkoittaa siis vaikkapa 80 kg rasvattomana painavalle bodarille 160 g proteiinia päivässä. Tosin edes hormoniammattilaisbodarit eivät tarvitse yli 200 g/per painokilo proteiinimääriä. Proteiini kannattaa ottaa hyvistä ja mielellään luonnollisista lähteistä (siis ruoka) n. 3 tunnin välein 20-30g aterialla. Yö rauhoitetaan, sillä keho osaa toimia illalla nautitun proteiinin varassa.

        Granaattiomena, probioottijogurtit ja hapanmaitotuotteet, oliiviöljy, pähkinät, kananmuna keltuaisineen ym. lisäävät testosteronin tuotantoa.


      • isopumppi
        isopumppi kirjoitti:

        Proteiinia kannattaa syödä n. 2 g per rasvaton painokilo. Tämä tarkoittaa siis vaikkapa 80 kg rasvattomana painavalle bodarille 160 g proteiinia päivässä. Tosin edes hormoniammattilaisbodarit eivät tarvitse yli 200 g/per painokilo proteiinimääriä. Proteiini kannattaa ottaa hyvistä ja mielellään luonnollisista lähteistä (siis ruoka) n. 3 tunnin välein 20-30g aterialla. Yö rauhoitetaan, sillä keho osaa toimia illalla nautitun proteiinin varassa.

        Granaattiomena, probioottijogurtit ja hapanmaitotuotteet, oliiviöljy, pähkinät, kananmuna keltuaisineen ym. lisäävät testosteronin tuotantoa.

        " Tosin edes hormoniammattilaisbodarit eivät tarvitse yli 200 g/per painokilo proteiinimääriä".

        Siis yli 200 g/vrk proteiinimääriä ;)


    • ...mies

      Liialla proteiinilla ei ole ainakaan edullisia vaikutuksia testosteroniin. Kuulostaa lähinnä siltä, että vaikutukset ovat placeboa. Mutta toki placebonkaan vaikutuksia ei pidä väheksyä, tosin ne kyllä menee ohi.

    • IsoJaTiukka

      Eli kuinka paljon saat proteiinia päivässä? 100 kilon bodaajalla (jota voi jo sanoa mieheksi) proteiinin optimaalinen määrä on noin 200g päivässä (2g/painokilo). Sen saa paremmin, parempilaatuisena ja edullisemmin kunnon ruuasta esim. itse maustetuista broilerin rinnasta, kalkkunan fileestä, naudan paistilihasta/jauhelihasta, kirjolohifileestä, seifileestä, silakasta, tonnikalan filepaloista(vedessä), makrillifileistä(vedessä), kananmunista, maitorahkasta, raejuustosta, A jogurtista, rasvattomasta maidosta/piimästä, palkokasveista, sienistä ym. herkuista. 6-7 ateriaa kahden tunnin välein takaa tasaisen saannin ja nälättömyyden.
      Onhan sitä jatkuva panetus päällä mutta luulen sen johtuvan energiastimulanteista eli valkosipulikynsistä raakana (typpioksidi) ja vihreästä teestä 6 kupillista päivässä superkasviksista (kaaleista, sipulikasveista, pinaatista, tuoreyrteistä, sitrushedelmistä, marjoista ym.)

      • Olet väärässä

        Ollakseen mies ei tarvitse olla bodaaja.


      • higisugga
        Olet väärässä kirjoitti:

        Ollakseen mies ei tarvitse olla bodaaja.

        Mutta ollakseen bodaaja tarvitsee olla hies.


    • näin on

      Runsas kasvisten saanti vähentää liiallisen proteiinin haittoja mm. emäksisyys paranee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3035
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2362
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1600
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1233
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      272
      1030
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    10. 40
      884
    Aihe