Joillakin on "munaa" tehdä jotakin, että Talvivaaran ympäristön pilaamiselle saadaan 0-toleranssi.
Mitä teki edellinen ympäristöministeri, osti perheensäkanssa Talvivaaran osakkeita sadoilla tuhansilla. Mitä virkaa on ympäriministerillä? Mitä virkaa on ELY-keskuksella?
Pitääkö tilata rajantakaa Talvivaaran kaivosalueen saastemittaajat?
Mitä teki edellinen ympäristöministeri, osti perheensäkanssa Talvivaaran osakkeita sadoilla tuhansilla. Mitä virkaa on ympäriministerillä? Mitä virkaa on ELY-keskuksella?
Pitääkö tilata rajantakaa Talvivaaran kaivosalueen saastemittaajat?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitkästä aikaa oikeaa meininkiä. Olenkin jo kauan ihmetellyt, että minne on kadonnut Hassin entiset aatteet ja onko valta sokaissut.
Kaikesta koskettavin oli yksi radioohjelma, jonka satuin kuulemaan jokin aika sitten. Siinä eräs vanhempi nainen sortuneella äänellä sanoi, että ei enää jaksa jatkuvasti siivota kaivoksen aiheuttamaa pölyä pinnoilta pois.
Pelottavaa on mitä luonnolle tapahtuu, jos tälläinen myrkkyjen ja kaivospölyn leviäminen luontoon jatkuu.
politiikka ?? on nykyään sättimistä ja oikeuden kuormittamista ?? politiikka on oikeasti sitä että etsitään oikeata ratkaisua poliittisesti ..?? Siis hyvä teko joka tehtiin ammattietiikka loukaten ? Räksyttäjille liian hyvää palkkaa maksetaan , tuollainen ei vie yhteiskuntaa eteenpäin , vaan omaa napaa piittaamatta siitä mitä oikeasti tapahtuu . Jumala auttakoon meitä ettei tämä ole paluu suomen politiikkaan kummalatkaan !!!!!! politiikon tehtävä on tehdä sopuisa ratkaisu suomenkansan hyväksi räksyttäminen ei sitä ole ? . tapahtukoon tahtosi ja anna meille etanoli autot !! mut luonto ei ole mitään siihen verrattuna ku käännämme palloa vastasuuntaan omalla kulutuksellamme . talvivaara on pieni haitta oikeiden päätösten rinnalla .. sanoo mökki höperö fillaristi.
Käsittääkseni nuo mepit on valittu Suomen puolustajiksi eikä Suomen syyttäjiksi.
On Suomen edun vastaista itkeä Suomen asioista Euroopan komissiolle.
Hassi ja Pietikäisen käytös on omaan pesään paskantamista.
Karhu se täällä paskaa omaa maataan ja ulkomaalaiset päälle! Kohta ei ole puhdasta luontoa missään ,kun kaikki on saastutettu.
Ei tartte Venäläisten paskoja mitata, kun ei omaa pesääkään hoideta. Menköön se äijä mittaamaan Talvivaaraan ja sen vesistöihin , mitä arvoja siellä on.
Joka ei ymmärrä. Kehotan menemään Kuusankoskelle tutkimaan Kymijoen pojaa ja sen dioksiinia. Koko pohjan selimentit pitäisi vaihtaa monen kilometrin alueelta (Kuusankoski-Keltti) Kiitos UPM.
Nimimerkille "toisinpäin". Saastuttaa saa siis vapaasti ja tuhota ihmisten asuinympäristön mistään välittämättä?
Jos Suomessa on niin piittaamaton ympäristölainsäädäntö, että kaikki menee läpi, oli korkea aika puuttua siihen. Aivan oikein valittaa Euroopan komissiolle. Jospa edes jotain auttaisi.
kysymys oli pesään kakkaamisesta ??!! . jos ei ymmärrä mitä politiikka on , kannattaa olla hiljaa ja kuunnella viisaampia ?
saastuttaa ei kai saa mieti sitä omalle kohdalles myös .
politiikka pitäisi olla DIPLOMATIAA ?? tyhmä kansa ottaa edustajikseen yhtä tyhmiä ihmisiä ? . meeppäs huutamaan torille mitä sun kakara teki eilen kehtaakko ??
meidän politikot kehtaa mutta asian edessä ovat hampaattomia pyrkyreitä. valmiiseen asiaan toisten hoitamaan on aina helppo olla jälkiviisas ja ottaa kunnia jo tehdystä työstä ? .
Nainenko ajattelee nenäänsä pitemmälle ?? salli minun nauraa..
tuskin sallit . Tyhmyydelle nauraa jos kapsahtaa omaan nilkkaan. " kaikkihan me samassa veneessä ollaan soutaja vaan lähti lomalle borneoon ..
anteeksi ei borneoon vaan brysseliin . hupsista .
Likapyykki pestään omassa maassa. Turhaan siihen komiissiota sotketaan.
Kukaan oo kieltänytkään etteikö Talvivaarassa olisi parantamista ja rutosti.
Uskon ennenmin omiin virkamiehiin kuin kaikenmaailman viherhiippareihin.
Niin, jos likapyykkiä ei pestä omassa maassa, niin jonkunhan siihen pitää puuttua. Ei näytä,että olisi välitetty ollenkaan, mutta jopa nyt tehoaisi, kun tieto meni eteenpäin.