Nyt uutisissa on ollut, miten yleistä on potilastietojen urkinta. Onko Kauhajoella ollut tapauksia, että henkilökunta olisi jäänyt kiinni esim. naapurin tietojen katsomisesta. Jos asiaa tutkittaisiin, niin käry kävisi kyllä joillekin.
PotiIastietojen urkinta?
Kanslisti katsoo
12583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On ollut tapauksia käräjillä asti. Vuosia sitten.
Toivottavasti noista mahdollisista turhista ja asiattomista käynneistä jäävät ne "jäljet" pitkiksi tai ikuisiksi ajoiksi. Melko uskomatonta ja jopa järkyttävää, jos tuollaisia käyntejä tapahtuu!
Saisivat tutkia näitä asioita Kauhajoellakin.
jos katselee ja pitää omana tietona eikä juorua muille niitä. Sama
juttu pankkiasioissa ettei sais niitä kotonakaan sanoa kun leviää
sitten sivullisten tietoo.
Kyllä niistä "sormenjälki" jää joka sivulle, minkä avaat. Ja niitä ihan oikeasti seurataankin.
Jäi vielä sanomatta että on kyllä mahdollista pyytää selvitys ketkä ovat tietoja katselleet, milloin ja miksi. Että jos haluaa tutkia onko joku luvatta katsonut, se on mahdollista.
Jokainen voi mennä esim. terkkariin ja pyytää tarkistusta, kuka on käynyt sivuillani.. itse aioin tehdä sen ensi viikolla...
Vakava rikos ja varsinkin jos levittelee terveystietoja muille.
Mitä salaasta noissa terveystiedoissa on? Jos on jotakinn sairastanut, niin ei sen pitäisi olla mikään valtakunnansalaisuus. Mitä joku muuten toisen terveystiedoilla tekee, myydäkö niitä aiotaan. Poliisithan myyvät kyllä noita tietoja joita käyvät urkkimassa tietojärjestelmästä. Mutta käry siitä tulee.
perheenjäsen tiedottaa naapureiden lainat mikä ei sekään
valtakunnansalaisuus ole. Toiminta on avoimempaa kuin valtion
Kreikka sopimusten sisällöt ja avoimuuteen pitäs pyrkiä.
no esimerkiksi terveyskeskusksessa voi olla entisiä koulukavereita, esim. koulukiusaajia, mulla on. Nää voi helposti kattoo kenen vaan tietoja, ja sitten vitsailla niistä ja levittää tietoa eteenpäin. Esim: itsemurhayritys, yliannostus lääkkeitä, psyykkeen sairaudet, syövät, rintaimplanttileikkaus, plastiikkaleikaukset, alapään asioista puhumattakaan....Oispa kiva jos kaiki tietäis, etenkin ne vihaajat.
No ei käy käry. Ainakin kotipalvelun piirissä olevien henkilöiden terveystiedot menevät kaikille avustajille. Tiedustellessani asiaa, heillä on oikeus ja heidän oikeutensa vaan laajenee.
Toisekseen kun vertaa siihen että miten potilasvahinkoja hoidetaan: ne joko 'unohdetaan', paperit häviävät, tai potilaalla 'ei ole aihetta korvauksiin', niin meidän terveydenhuolto pimittää myös väärinkäytökset - sanomalla ettei mitään sellaista ole sattunut. - Diagnoosejakin pimitetään: annetaan potilaalle rietty versio. Uskotteko muka rehellisyyteen terveyskeskuksissa/sairaaloissa? Minä en ole uskonut mooneen kymmeneen vuoteen.
Nyt kun truli ilmi että Etelä-Pohjanmaallakin on ainajkin kaksi poliisa epäiltyinä Myllylän tietojen luvattomasta ronkkimisesta, olisi heidä syytä ilmoittautua ja pyytää menettelyään anteeksi. Eipä tuollaisille lainvalvojille voi muuta kuin kehottaa kokoamaan kamansa ja ja noutaa verokorttinsa. Luottamus on mennynä.