kaikkiea riittävästi ja leppoisaa
Vimpeli on maailman paras paikka asua.
52
1351
Vastaukset
- ramu/&/
Kyllä vain onkin!
- kokemus puhuuu
Muutin pois, siellä ei ole kaikilla hyvä elellä.
Eikä koko aluella ole yhtään kansanedustajaa joka ajaisi aluunsa etuja.
Satakunnassa on ja hyvä asua. Muuttakaa tänne
- liutaihmisi
onks siellä Sääski- vai Sääksjärvi?
Yks mies puhui asuneensa aiemmin Vimpelin Sääskessä.
kaikkee. - tosi on
Naapurikaupungissa asuvana pidän kyllä Vimpeliä hyvänä paikkana... siihen Lappajärven rannalla kun pykää talonsa niin ei parempaa paikkaa taida olla.
- hyvin menee
Edelinen kirjoittaja vimpelisdä
- Anonyymi
Montako taloa on viiden vuoden aika pykätty tänne Vimpeliin.
- kimane
Vappumarssejaki ollut.
- Valistunut kansa.
Ne kuuluu opiskelijoiden juhlintaan, sinä tietenkin vaatisit virsien veisuuta vappuna.
- persu5
Valistunut kansa. kirjoitti:
Ne kuuluu opiskelijoiden juhlintaan, sinä tietenkin vaatisit virsien veisuuta vappuna.
Vimpelissä on tosi vanhoja opiskelijoit .Olen kerran nähnyt Vimpelin marssivan opiskeliajoukon.Oli mahtavaa katsottavaa.
- eEtuM
täysin samaa mieltä:)
- kimaselle
joo--60-luvulla jkr.
- nimimeerrrkkI
juup. tää pystyy elämään normaalia elämää.
- ex patruuna
Ei Vimpelissä mitään vikaa olisi jos Kepuliinit eivät käyttäisi totaalitääristä valtaa jne.....
- leatunhyujjj
no mitä he on tehneet väärin?
- paree ilman...
leatunhyujjj kirjoitti:
no mitä he on tehneet väärin?
Hyvä, pysykää Vimpelissä!
- Matkaaja
Millainen on otantasi? Monellako paikkakunnalla olet asunut ? Olisi mielenkiintoista tietää, jos joku sanoo jonkun tuppukylän olevan paras paikka asua? Oletko koskaan edes poistunut Vimpelistä? Eihän Vimpelissä ole yhtään mitään palveluja tai huvituksia.No pesäpalloa, mutta mitä sitten?????
Mökkipaikkakuntana varmaan ihan jees,jos haluaa kauaksi kaikesta.
Olen ohi ajanut ja ajan vastakin ohi. - ```````````````´´´´´
Mitä Vimpelistä puuttuu?
- ex patruuna
Todella hyvä kysymys , että mitä vimpelistä puuttuu, vastaan siihen lyhyesti :
Järki tietysi....siis kepuliineilta.- olepahyvvvä.
No mitä he on tehneet väärin????????????????????????
- ex patruuna
Otetaan siis yksi esm.
Ovat siirtämässa Lääkäri- ja labrapalvelut terveyskeskuksesta Mirjanpeltoon.
Elikkä kun muut keskittävät palveluitaan, niin Vimpelissä hajoitetaan hallitsemattomasi.
Tähän hankkeeseen kepu on saanut höynäytettyä pari Vasemmistoliittolaista valtuutettua mukaan .- affasdsdsreweqqq
no on sulla murheet, tosimurheisiin verrattuna.
;) - Metsien mies
Keskusta on omassa toiminnassaan aina vastustanut yltiöpäistä keskittämistä. Ajatteleeko ex patruuna sillä tavalla,että olisi lasten kannalta oikea ratkaisu jos esim. kaikki sivukylien koulut lakkautettaisiin ja keskitettäisiiin yhteen ainoaan kouluun kunnassa?
Tuosta Mirjanpellon asiasta eräät asiaa pohjimmiltaan ymmärtämättömät huutavat kuin meteori kuitenkaan saamatta mitään järkevää ajatusta aikaiseksi. - TalonpojanTappolinja
Metsien mies kirjoitti:
Keskusta on omassa toiminnassaan aina vastustanut yltiöpäistä keskittämistä. Ajatteleeko ex patruuna sillä tavalla,että olisi lasten kannalta oikea ratkaisu jos esim. kaikki sivukylien koulut lakkautettaisiin ja keskitettäisiiin yhteen ainoaan kouluun kunnassa?
Tuosta Mirjanpellon asiasta eräät asiaa pohjimmiltaan ymmärtämättömät huutavat kuin meteori kuitenkaan saamatta mitään järkevää ajatusta aikaiseksi.Kyläkoulujen lakkautus on kepun "TALONPOJAN TAPPOLINJA"
Kepu tappaa kylät lakkauttamalla kyläkoulut Vimpelissä.
Kepu pettää Suomen kansaa aina ja iänkaikkisesti.
- ex patruuna
Nyt oli kysymys järjestä
- vastuutapakoon
Olis ees edustaja joka uskaltaisi olla perusturvaa ajamasta meidän eduksi.
- Järki käteen
Jos kunnassa on 3000 asukasta, sivukylien koulut pitää silloin lakkauttaa kaikki. Asioita pitää ajatella järjellä, ei tunteella. Asiat asioina.
- viisas kepuli
Ja miksiköhän sivukylien koulut jos ne ovat hyvässä kunnossa ja tilaa olisi vaikka lisäoppilaille ?. Eikö taksit aja aamulla kuin yhteen suuntaan ?
- ex patruuna
Metsien mies nimimerkille:
Nimenomaan Manninen asetettiin saneeraamaan sivukylien kouluja.
Ja mikä pahinta Manninen oli itse kehittämässä aikoinaan peruskouluverkkoa.
Valtio lopetti ylimääräisen tuen pienille sivukylien kouluille. Ja kukapas muu kuin kepu oli silloin hallituksessa, et sillai. Kyl kepuliint todella osaa, vai osaako.
Mitä tulee Mirjanpeltoon. niin metsien mies naftaliinissa keitetty kepuliini. Ja minkäs minä sille saan. Tätä se valta teettää, on vain yksi totuus......et sillai
Kepuliinin tunnistaa aina siitä, että se on aina akaansa edellä muita, siis kulkee kello takataskussa. - dsgsgydh
Täältä lappajärveltä me käydään aina vimpelin kaupois..paljon paremmat kaupat siel ainaki on!
- Wai niin
Onneksi ei tarvitse asua moisessa perifieriassa.
Taantuva ja kälyinen, pieni sisäänpäinkääntynyt persu-kepu tuppukylä, joka
luulee olevansa maailman napa jonkun keppipallopelin takia. - Ilmainen slogan
Wai niin kirjoitti:
Onneksi ei tarvitse asua moisessa perifieriassa.
Taantuva ja kälyinen, pieni sisäänpäinkääntynyt persu-kepu tuppukylä, joka
luulee olevansa maailman napa jonkun keppipallopelin takia.Vimpelin Vetovoima - Kaukana Kaikesta
- Anonyymi
Valetta kukaan ei käy Vimpelissä kaupoissa, ainakaan Nissistä
- anselmi avaruusapina
Vimpeli on tuleva Kreikka. Talous on päin prinkkalaa. Alijäämää alijäämän perään.
KEPU JA TAAS KEPU on ottanut Vimpelin kunnan talouden haltuun ja tulosta on tullut
alijäämän muodossa ja tähän ei kukaan Vimpelissä muu puolue pysty.- alpo avaruusoranki
Tekstaathan ensi kerralla selvinpäin-kiitos!
- että näin
Paljon puuttuu. Ei yhtään kunnon vaatetusliikettä, kirjakauppa pieni ja kallis, kenkäkauppa lopettanut, ruokakauppojen valikoimat suppeat, toisen asteen oppilaitoksia vain pieni lukio ilman varsinaisia valinnan mahdollisuuksia, ei kunnon jatkoyhteyksiä junille ym., elokuvatarjonta liki olematonta, harrastustarjonta urheilua, urheilua ja urheilua...
Pois muutin enkä takaisin tule. Sääliksi vain käy sinne jääneitä tuttuja ja erityisesti vanhuksia. Todennäköisesti muutaman vuoden kuluessa kaikki peruspalvelutkin siirtyvät parinkymmenen kilometrin päähän, jolloin päivittäisiin asioihin tarvitaan koko ajan omalla autolla pörräämistä eestaas. Jos olet liian nuori tai vanha ajokorttiin, niin siellä sitten kökötät. Jo siinä naapurikaupungissa on palveluiden kannalta huomattavasti inhimillisempää asua.- uunocvaan
Ainoa asia on todella satsaus urheiluun. Onhan täällä maankuulu seura.
En tarkkaan muista sen seuran nimeä, mutta veikkaisin sen olevan
pökköperän palloilijat. - Anonyymi
Vuonna 24 täältä väheni 46 asukasta . vuoden lopussa oli 2610 askasta , eikä 3000, kuten edellä mainittiin.
- uunolle
Et taida olla veitsisarjan terävintä osastoa?
- Tahvo
Hmm..Uskottavia selityksiä tarvitaan nopeasti...
- juhannus131
Tietääko kukaan kuka esiintyy Kisarannassa Juhannusperjantaina 21.6.2013
- qstrand
Tiedetään: TimoTei ja Heiluva Heinä- orkesteri.
Omat eväät mukaan.
- huva huva
Vimpelissä on Hongisto. Mitä muuta te tarvitsette?!?!
- ongisto
KUka Tarvitsee turHaa?
- turku paree
Kenen miälest?
- Nevy
Tietääko kukaan oikeesti kuka esiintyy Kisarannassa Juhannuksena???
- end1
Lehdistössä ei ole ollut mitään mainosta onko siellä mitään?
- zempalo2
end1 kirjoitti:
Lehdistössä ei ole ollut mitään mainosta onko siellä mitään?
Ei ole näkynyt, tietääkö kukaan onko Kisaranta auki?
- tanssittaja1
No siellähän on Teppo Suomitalon yhtye
- bassot
tanssittaja1 kirjoitti:
No siellähän on Teppo Suomitalon yhtye
Kuka soittaa bassoa?
- skyppe
Ei ole tänä kesänä Kisiksellä mitään toimintaa joten menkää Martinlinnaan..
- totuus.
Vimpeli on perseestä ja muut samanlaiset pikkukunnat myös.
- Anonyymi
Vimpeli on Rääkkylän kanssa suomen vasemmistolaisin kunta jota johtaa Keskustapuolue.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6917577Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?455378HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3032916Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki422472- 1692378
- 241884
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t61802Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401718mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121712Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111638