Eri uskonnoilla on eri Jumalanpalvelus päivät.
1. Muslimeilla on perjantai
2. Juutalaisilla ja valejuutalaisilla on lauantai
3. Kristityillä on sunnuntai
Jumalanpalveluspäivät
8
73
Vastaukset
- kristityt voivat
Kristitty voi palvella Jumalaa maanantaista sunnuntaihin, joka päivä. Sitten nämä nipottavat jumalat on erikseen, joita täytyy lepytellä milloin mistäkin syystä ja tarkasti määriteltynä kellonaikana ja viha on hirmuinen jos menee minuutinkin pieleen.
- miksi sunnuntai?
Niinhän uskovat palvelevatkin Jumalaa joka päivä, mutta koska Jumala pyhitti ja siunasi Sapatin pyhäpäiväksi, niin siksi ne jotka haluavat kunnioittaa Taivaan ja maan Luojaa pitävät Sapatin koska heidän Jumalansakin pyhitti ja siunasi Sapatin, ei sunnuntaita.
Noin kutsutut kristityt viettävät taas sitä päivää, jota Jumala ei ole pyhittänyt eikä siunannut.
- tietoa on
Vanhan Testamentin aikana pyhäpäivä ja lepopäivä oli kiistatta perjantai.
Islamilaisuuden juuret ovat vanhimmassa uskonnollisessa yhteisössä, joka on pitänyt oikean lepopäivän perjantain arvossaan.
Perjantai oli siis alkuperäinen Jumalan asettama lepopäivä.
Juutalaiset muuttivat lepopäivän lauantaille, koska vihasivat niin paljon veljiään(muslimeja=Aabrahamin esikoispojan Ismaelin jälkeläisiä)
Heille ei kelvannut oikea lepopäiväkään.
Veljesviha jatkuu tänäkin päivänä Iisakin ja Ismaelin jälkeläisten kesken.
Jeesuskin vietti lepopäivänään perjantaita. Hän tosin ei halunnut ärsyttää Juutalaisiakaan ja kävi siksi synagoogassa opettamassa myös launataina. Perjaintailepopäivän oikeellisuuden osoittaa Jeesuksen oma ennustus Hänestä itsestään, kun Hän kertoi olevansa haudan povessa 3 päivää ja 3 yötä, kuten Joonakin oli meripedon vatsassa.
Jeesus siis kuoli ristillä torstaina, joka oli oikean lepopäivän valmistuspäivä. - näin nähtävä
Perjantaikin on lähempänä totuutta kuin sunnuntai. Sunnuntaina viikon ensimmäisenä päivänä Jumalakin aloitti luomisen työt, että sunnuntai nyt ei ainakaan ole lepopäivä.
Sapatti on kuitenkin viikon seitsemäspäivä ja Jumalan siunaama lepopäivä. Sapatti on Herran Pyhä-päivä, sillä Jumala eroitti sen muista viikonpäivistä, siunasi ja PYHITTI sen, ihmistä varten.
Jeesus sanoi että: "Sapatti on ihmistä varten"ja Jeesus sanoi olevansa myöskin Sapatin Herra.- (**)+(**)
Jumalan pyhittämä ja siunaama päivä riittää minulle: Sapatti!
Sunnuntai on vain "paavin pyhä", ja niiden jotka ovat hyväksyneet ihmiskäskyn Jumalankäskyn paikalle, jonka paavi laittoi Jumalan kymmeneen käskyyn irroittamalla Jumalan siunaaman ja pyhittämän lepopäivän ja siirtämällä sen sunnuntaille.
Millään muulla ei katollinen kirkko ylpeile ja kerskaa yhtäpaljon kuin sillä, että se on valtansa voimalla siirtänyt jopa Jumalan pyhittämän lepopäivänkin lauantailta sunnuntaille. - näin on näreet
Sapatti=lepopäivä.
Lauantai=Saturnuksen päivä.
Sapatti tarkoittaa sitä päivää, jolloin ihminen lepää työstään. Sille ei ole nimetty mitään erityistä viikonpäivää missään.
Kuuden työpäivän jälkeen tulee siis sapatti=lepopäivä.
Viikon ensimmäinen päivä voi siis olla mikä vaan tuntemamme kalenterin päivä, vaikkapa lauantai.- Jumalan pyhittämä
Juuri noinhan se meneekin maailman ihmisten mielestä. Mutta Jeesuksen seuraajat, jotka rakastavat Jumalaa tietävät myöskin sydämessään oikeaksi lepopäiväksi sen päivän minkä heidän Taivaallinen-Isäns' itse asetti ja pyhitti siihen tarkoitukseen jo luomisen yhteydessä.
Mikä ihmeen niskoittelu siinäkin on Jumalaa vastaan, kun ei Jumalan siunaama ja pyhittämä lepopäivä päivä kelpaa, vaan ihminen lähtee räpeltämään ja muuttamaan Jumalan tekoja?
Niimpä jokainen joka tietää "Herran, sinun Jumalasi sapatin" merkityksen ja vielä senkin jälkeen sanoo sunnuntaita PYHÄPÄIVÄKSI, syyllistyy Jumalan pilkkaan ja kumartaa näin saatanaa.
Ei Jumala anna itseään pilkata!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522