Nivustyrä

tyrätyrä

Minulla on pitkän aikaa nivustyrä noussut silloi tällöin esiin, mennyt makuulla painaessa alas ja pois näkyvistä.
Nyt 2 viikkoa sitten tyrä yhtäkkiä ilmestyi pitkän tauon jälkeen, kipu oli pistävä ja yllättävä ja veti kumaraan, viikon verran arasteli ja tuntui eli sattui hieman kävellessä ja yskiessä.

Ultrassa ei kuitenkaan mitään näkynyt, tyrä ei ollut esillä silloin ja lääkäri sanoi ettei välttämättä näy ultrassakaan silloin. Nyt viikko tämän jälkeen tyrä nousi taas esiin, nyt toista päivää ja on kosketusarka.Imurin letku hipaisi ja kyllä sattui, mistä seurasi kuvottava olo. Olen 23-vuotias nainen.

onko kuvottava ja huono olo tyrään liittyvä? suosittelettoko leikkausta? lääkäri sanoi että venytyksillä voi estää leikkauksen.....

6

1456

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyrätykki

      Siis oletko nostellut jotain raskasta sitä ennen, kun se ensimmäisen kerran merkkinsä näytti? Mullahan tuo pistävä ja polttava kipu alkoi metsätöissä 5 vuotta sitten vasemmassa nivusessa. Tuo kipuvaihe meni kuitenkin ohi enkä missään leikkauksessa ole käynyt. Toinen kiveskin jomotti ja kasvoi viisinkertaiseksi enkä vieläkään meinaa mahtua housuihini. Olen kuullut, että jos suolet alkavat kuroutua, kuolionvaara on ilmeinen ja jatkohoito suositeltavaa.

      • asdfsfv

        Ei helevetti, tyrät on kyll'ä perseestä, vaikkei etes itellä olisi. Tarpeeksi raskasta päivittäin seurata ku isällä, 56 v, on jokin tyrä, kai nivusessa ja se tapaa ähistä aika pahastii aina ylös noustessaan ja muutenkin. Sitä ei kuulemma voi leikata. Vois olla liian riskistä hommaa. Oi voi.


      • Anonyymi
        asdfsfv kirjoitti:

        Ei helevetti, tyrät on kyll'ä perseestä, vaikkei etes itellä olisi. Tarpeeksi raskasta päivittäin seurata ku isällä, 56 v, on jokin tyrä, kai nivusessa ja se tapaa ähistä aika pahastii aina ylös noustessaan ja muutenkin. Sitä ei kuulemma voi leikata. Vois olla liian riskistä hommaa. Oi voi.

        Taitaa olla minun viesti tää, isäni oli tuolloin toukokuussa -12 tosiaan 56 v. Se sitten leikattiin alkuvuonna 2013, sinä vuonna kuitenki ku Putouksessa esiintyi se Martin Niemi (nyt seo auki ja nyt seo kii)


    • tyrätyrä

      Kiitos vastauksesta, ja anteeksi oma myöhäinen vastaukseni!
      Juu töissä kipeytyi, teen siivoushommia eli joutuu painaviakin tavaroita välissä nostelemaan.
      Ja kun tyrä osuu johonkin on kyllä arka, inhottava vaiva tällänen!

    • Anonyymi

      Leikata vain ja verkkoja. Mulla jo 4 kertaa!

    • Anonyymi

      Minulla on molemmilla puolilla nivuspullistumat. Näytin sitä sairaanhoitajalle. Nyt ne on kasvaneet isommiksi.
      Näytän uudelleen kun olen jo vanha äijä-kääkkä enkä jaksa kävellä kuin sen kilometrin kauppaan pari kolme kertaa viikossa trollaan nojaten.

      Niistä on leikki kaukana, ellei niitä aikanaan leikkauta pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      210
      5285
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      44
      4630
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      18
      3239
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      275
      3196
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3109
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      65
      2703
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2017
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1954
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1859
    Aihe