Minulla on pitkän aikaa nivustyrä noussut silloi tällöin esiin, mennyt makuulla painaessa alas ja pois näkyvistä.
Nyt 2 viikkoa sitten tyrä yhtäkkiä ilmestyi pitkän tauon jälkeen, kipu oli pistävä ja yllättävä ja veti kumaraan, viikon verran arasteli ja tuntui eli sattui hieman kävellessä ja yskiessä.
Ultrassa ei kuitenkaan mitään näkynyt, tyrä ei ollut esillä silloin ja lääkäri sanoi ettei välttämättä näy ultrassakaan silloin. Nyt viikko tämän jälkeen tyrä nousi taas esiin, nyt toista päivää ja on kosketusarka.Imurin letku hipaisi ja kyllä sattui, mistä seurasi kuvottava olo. Olen 23-vuotias nainen.
onko kuvottava ja huono olo tyrään liittyvä? suosittelettoko leikkausta? lääkäri sanoi että venytyksillä voi estää leikkauksen.....
Nivustyrä
6
1014
Vastaukset
- tyrätykki
Siis oletko nostellut jotain raskasta sitä ennen, kun se ensimmäisen kerran merkkinsä näytti? Mullahan tuo pistävä ja polttava kipu alkoi metsätöissä 5 vuotta sitten vasemmassa nivusessa. Tuo kipuvaihe meni kuitenkin ohi enkä missään leikkauksessa ole käynyt. Toinen kiveskin jomotti ja kasvoi viisinkertaiseksi enkä vieläkään meinaa mahtua housuihini. Olen kuullut, että jos suolet alkavat kuroutua, kuolionvaara on ilmeinen ja jatkohoito suositeltavaa.
- asdfsfv
Ei helevetti, tyrät on kyll'ä perseestä, vaikkei etes itellä olisi. Tarpeeksi raskasta päivittäin seurata ku isällä, 56 v, on jokin tyrä, kai nivusessa ja se tapaa ähistä aika pahastii aina ylös noustessaan ja muutenkin. Sitä ei kuulemma voi leikata. Vois olla liian riskistä hommaa. Oi voi.
- Anonyymi
asdfsfv kirjoitti:
Ei helevetti, tyrät on kyll'ä perseestä, vaikkei etes itellä olisi. Tarpeeksi raskasta päivittäin seurata ku isällä, 56 v, on jokin tyrä, kai nivusessa ja se tapaa ähistä aika pahastii aina ylös noustessaan ja muutenkin. Sitä ei kuulemma voi leikata. Vois olla liian riskistä hommaa. Oi voi.
Taitaa olla minun viesti tää, isäni oli tuolloin toukokuussa -12 tosiaan 56 v. Se sitten leikattiin alkuvuonna 2013, sinä vuonna kuitenki ku Putouksessa esiintyi se Martin Niemi (nyt seo auki ja nyt seo kii)
- tyrätyrä
Kiitos vastauksesta, ja anteeksi oma myöhäinen vastaukseni!
Juu töissä kipeytyi, teen siivoushommia eli joutuu painaviakin tavaroita välissä nostelemaan.
Ja kun tyrä osuu johonkin on kyllä arka, inhottava vaiva tällänen! - Anonyymi
Leikata vain ja verkkoja. Mulla jo 4 kertaa!
- Anonyymi
Minulla on molemmilla puolilla nivuspullistumat. Näytin sitä sairaanhoitajalle. Nyt ne on kasvaneet isommiksi.
Näytän uudelleen kun olen jo vanha äijä-kääkkä enkä jaksa kävellä kuin sen kilometrin kauppaan pari kolme kertaa viikossa trollaan nojaten.
Niistä on leikki kaukana, ellei niitä aikanaan leikkauta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3077750Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne866041Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733581Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322087Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221936Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951921- 371736
- 611539
- 441504
En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja311450