Buurisodassa suurvalta hyökkäsi pienen maan kimppuun tekaistuin syin. Pieni valtio taisteli urhoollisesti, aiheutti monia nöyryyttäviä tappioita, suurvalta tehtiin naurunalaiseksi. Suurvallalla on kuitenkin suunnattomat resurssit joten niitä käyttäen buurit armotta kukistettiin.
Mikäli Stalin olisi jatkanut Talvisotaa olisi koko Suomi kesään mennessä vallattu. Siinä ei olisi mitään auttanut vaikka pohjois-Suomeen olisi muutama kymmenen tuhatta brittien ja ranskalaisten sotilasta tullut. Niillä ei olisi ollut mitään merkitystä, puna-armeijalla oli miljoona miestä hyökkäämässä Suomeen.
Talvisota oli kuin buurisota
5
51
Vastaukset 5
- sitähän-ne
..... Siinä ei olisi mitään auttanut vaikka pohjois-Suomeen olisi muutama kymmenen tuhatta brittien ja ranskalaisten sotilasta tullut.....
Ei niitä tänne olisi tullut yhtään. Koko kohellus oli kovin läpinäkyvä yritys saada lännen haltuun Ruotsin rautakaivokset pohjoisessa. - SeAravakasteinen
Buurisodassa piikkilanka oli sangen ratkaisevassa asemassa.
- Joskusnäinkin
Britit keskitysleiritti buureja, suomalaiset oli kerrankin oma-aloitteisia ja keskitysleirittivät itse itseään ja peräti 20 vuotta etuajassa.
- Lykkäät-pötyä
Joskusnäinkin kirjoitti:
Britit keskitysleiritti buureja, suomalaiset oli kerrankin oma-aloitteisia ja keskitysleirittivät itse itseään ja peräti 20 vuotta etuajassa.
Hallituksen joukot kukistivat kapinan. Vangitut punikit pantiin sotavankileireihin, jotka syyskuussa 1918 muutettiin valtion pakkotyölaitoksiksi.
Pääosa punavangeista eli noin 61 000 armahdettiin.
Se on edelleen sietämätön paikka punikeille.
Totta kyllä on, että noin 11000 Venäjälle paennutta punikkia joutui keskitysleireihin ja joukkohautoihin. Asialla olivat kuitenkin bolsevikit.
- Toivoa-aina-sopii
vaikka stallari aika myöhässä onkin. Talvisota on edelleen katkera pala äärivasemmistolle.
"Mikäli Stalin olisi jatkanut Talvisotaa olisi koko Suomi kesään mennessä vallattu. "
Entä miten kävikään, kun ei jatkettu?
"Siinä ei olisi mitään auttanut vaikka pohjois-Suomeen olisi muutama kymmenen tuhatta brittien ja ranskalaisten sotilasta tullut. "
Olisi siitä tullut sota kahta suurvaltaa vastaan. Tosin sotilaallisesti heikkoa.
"Niillä ei olisi ollut mitään merkitystä, puna-armeijalla oli miljoona miestä hyökkäämässä Suomeen."
Eikä niilläkään kyetty nujertamaan Suomea.
Harmillista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961892
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117997Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo137962En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213728- 62678
- 135666
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä24664Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38578