Sähkön tuonnissa Venäjälle on tapahtunut ja tapahtumassa merkittäviä muutoksia.
http://www.taloussanomat.fi/energia/2012/04/12/sahkon-tuonti-venajalta-vaihtelee-hinnan-mukaan/201227229/12
Siinä meni, vihdoinkin, Suomelta halvan ja luotettavan toimituksen säätövoima, jonka korvaamiseksi Suomeen on rakennettu ja rakennetaan edelleen lisää ydinvoimaloita, ja joka ei, vastoin yleistä harhakäsitystä, ollut kuin noin 50%:sesti "vaarallisten Venäläisten ydinvoimaloiden sähköä" (tosin Venäjän ydinreaktoreiden vakavien onnettomuuksien toteutunut todennäköisyys on uskoakseni huomattavasti pienempi kuin koko maailman (joka on n. 3000 reaktorivuotta /1/), mutta siitä ei kukaan ole 'muistanut' tehdä laskelmaa).
/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/node/10539185/#comment-54334745
"Vakavan (INES7) reaktorionnettomuuden todennäköisyys: 3000 reaktorivuotta"
Sähkön tuonti Venäjältä
1
99
Vastaukset
- Tuotetaan itse
kaikki Suomessa tarvittava sähkö niin ei olla toisten varassa.Tästä aiheesta on täälläkin ollut paljon vääntöä,eikä kaikki ole hyväksyneet Suomessa tuotettavan sähkön omavaraisuutta.Asiaan liittyy aina pikkuasioilla saivartelua,mutta kriitilanteissa asia on elintärkeä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637