Silta- ja tierahat Kauhavan keskustan parantamiseen!

Kauhavalla pitää ottaa nyt järki käteen ja lopettaa tuo typerä rahojen tuhlaaminen tuohon annalan silta/tie-hankkeeseen.

Rahat pitää laittaa Kauhavan keskustan ilmeen parantamiseen - sillä on ratkaiseva vaikutus siihen kuinka Kauhava onnistuu pitämään vanhat asukkaansa ja houkuttelemaan uusia, hyviä veronmaksajia. Muuten ne karkaa kaikki Seinäjoelle!


Nyt rakenteilla oleva kerrostalo liikerakennuksineen on hyvä alku, jota pitää ehdottomasti jatkaa!
18196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kyllä rahat kuuluu todellakin Kauhavan keskustan kehittämiseen laittaa. Turha liitosrahoja on mihinkään Ylihärmään mättää ei ne sinne kuulu. Kauhava se on pääpaikka ja muut on vaan kaupungin osia.

Äänestä
  • Siltahanke on keskustan pakkomielle! Rahoille löytyy löytyy järkevääkin käyttöä

    Äänestä

  • Hölmöläisten hommaa kirjoitti:

    Siltahanke on keskustan pakkomielle! Rahoille löytyy löytyy järkevääkin käyttöä

    Kepulla on todellinen pakkomielle tuosta sillasta, josta ei ikinä saada irti siihen laitettuja rahoja takaisin, eli on huono investointi kunnalta, joka elää muutenkin muiden rahoilla.


    Kauhavan keskustaajama on saatava siedettävään kuntoon ja kaikki liikenevät rahat on laitettava siihen.

    Äänestä

  • Se on, kuule, sillä lailla, että Kauhavaa on jo tarpeeksi avitettu ylihärmäläästen rahoolla. Saatte tulla omillanna toimehen. Siltarahat on Ylihärmän porkkanarahoja, joilla meidät narrattiin pakkoliitokseen. Mitä moomma liitoksesta hyötyny? Kaikki on ollu menetystä ja lopukki veisittä.

    Äänestä

se iänikuinen Kauhava-imago, jota on kehitelty useitavuosia,
eikä mitään ole saatu aikaiseksi !

Asukkaat viihtyy, jos ihmiset ovat ystävällisiä, ei siihen
tarvita mitään ulkoisia koristeluja. Kauhavalaisia tunteneena
tuollainen aloitus sopii niiden ajatusmaailmaan, jotka itsekin
elävät pinnallisesti ja ulospäin muuta esittäen..köppäistä
touhua !

Äänestä
  • Kauhavan keskusta on niin epäviihtyisä, että pitäisi jokaisen kepulaisen umpivintinkin tuo jo tajuta. Kepulaisen "suunnittelun" kauneimpia kukkia!
    Kepulaiselle ei ympäristön tilalla ole tunnetusti mitään merkitystä.

    Äänestä

  • Aivan paskapuhetta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    SIISTIKSI pitää tehdä koko Kauhava!!!!!!!!

    Muuta vaihtoehtoo ei ole!!!!!!

    Esim aloittaa ny vaikka JOEN REUNAMISTA!!!!
    TOllanen hieno vesi virtaa keskellä kylää ja sen eteen ei tehdä tarpeeks, katsellaan vain, mitä tapahtuu! Aivan käsittämätöntä!

    Vesiletkuu tositoimiin pölyjen ja sotkujen siivoomiseksi!!!!!!!

    Ja ihanii kasveja, suihkulähdettä, erityisen kauniita sellaisia ja muuta hivenen erilaista hienoo! J akaikki kuntoon, ruma ppois silmistä! Ja ruma pois joka paikasta, turha niit on piiloon siirtää, pois kokonaan kaikki epäviihtyisyyttä tuova turha pois pitäjästä.

    Mahdollisuuksia on jos halutaan. Tehdään komea kaupunki, siitä se lähtee! :)

    Äänestä

Niitä siltarahoja ei todellakaan laiteta Kauhavan keskuksen parantamiseen. Jos siltaa ei tuu niin mialuummin rahat takaasin valtiolle.

Äänestä
  • Siltarahat voisi käyttää jo olemassa olevien teiden ja katujen parantamiseen, mikäli siltaa ei rakenneta.

    Äänestä

Johan se silta rakennettiin. Siälä se on Halpa-Hallin takana ja kovas käytös onkin.

Äänestä
  • Eres se hån piti olla eikä takana.
    Ekkönä ymmärrä.

    Äänestä

Liitosavustus on tarkoitettu sivualueille, ei emäkunnan keskustaan..

Äänestä
  • Älä höpäjä !

    Äänestä

  • Hölmöläisten hommaa tehdä miljoonia maksava tie ja silta , jota käyttää muutama ihminen joskus.

    Äänestä

  • Sivukylät on sivukyliä ja niihin on turha isoja rahoja laittaa. Ei niillä niissä mitään aikaan saada.

    Mutta keskusta on saatava parempaan lyöntiin. Tuonhan pitääs tajuta jo tyhmemmänkin sivukylääsen!

    Äänestä

Muuta Kalevi Tampereelle, jos keskustaa haluat.

Äänestä

Käyn töissä Lapualla ja täytyy kadehtie todeta,että lapulaiset osaa kehittää kaupunkiaan.on kukkaistutuksia risteyksis ynnä muualla.Jokilaakson upea puutarha,Jokilaiva seilaa ja kulttuurirakennukset joen varsilla.liikkeitä lisääntyy,kerrostaloja rakennetaa kokoajan,katuja parannellaan ja tehdään vetävän näköisiksi,vähän keski-euroopan tunnelmaa.nyt ne kuulemma rakentaa hotellia Simpsiölle,jolla jo kova kysyntö.maauimalaan pääsee hienoa laurilan siltaa pitkin keskellä kaupunkia uimaan ym.ihmettelen kauhavalaisena miten ne jaksaa kehittää ja edistyä kokoajan.muuttovoittoinen kuntakin.

Äänestä

Kauhavan keskustan kehittämiseen ja viemäröintiin tulee MUUTA kehitysrahaa,

Ja lisää on tarjolla jos maisterit osaavat hakea EU-kehitysrahaa ja taantuvien alueiden valtiollista ilmaista apurahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CityKauhava kirjoitti:

Kauhavalla pitää ottaa nyt järki käteen ja lopettaa tuo typerä rahojen tuhlaaminen tuohon annalan silta/tie-hankkeeseen.

Rahat pitää laittaa Kauhavan keskustan ilmeen parantamiseen - sillä on ratkaiseva vaikutus siihen kuinka Kauhava onnistuu pitämään vanhat asukkaansa ja houkuttelemaan uusia, hyviä veronmaksajia. Muuten ne karkaa kaikki Seinäjoelle!


Nyt rakenteilla oleva kerrostalo liikerakennuksineen on hyvä alku, jota pitää ehdottomasti jatkaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu