Rasistit lyötiin Ranskan presidentinvaaleissa

Ensimmäisellä kierroksella torjuttiin Marie Le Pen ja avoimen rasistinen äärioikeisto. Toisella kierroksella vasemmiston ehdokas Francois Hollande päihitti oikeistolaisen Nicolas Sarkozyn, joka ei kampanjassaan häikäillyt omaksua Le Penin rasistisia teemoja. Ne eivät kuitenkaan auttaneet Sarkozya voittoon. Tuhannet maahanmuuttajat, muslimit, köyhät ja muiden Ranskan sorrettujen vähemmistöjen edustajat juhlivat Ranskassa Sarkozyn tappiota. Uusi aika on alkamassa Ranskassa. Rasistit on lyöty.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mamuja ovista ja ikkunoista sekö on hyvä?

Äänestä

yleensä katsotaan kuka on lyöty

Äänestä

kuin rotat ja kaikilla on äänioikeus niin näin käy?

Äänestä

Nyt täältä meiltä kaikki somalit ja muut haittamusu lentävät kiireesti Ranskaan, tosin ei kulu montaakaan vuotta kun olemme maaksamassa Ranskan velkoja, kun paskaa elättävät

Äänestä

muslimien oikeuksia, oikein hyvä juttu.

"Hollande haluaisi rajata muslimien oikeuksia
Ranskan presidenttiehdokas kieltäisi muun muassa ravintoloiden muslimeille suunnatut erilliset ruokalistat,

Ranskan sosialistisen puolueen presidenttiehdokas Francois Hollande sanoi illan vaaliväittelyssä, ettei sallisi uimahallien käytäntöjä, joissa naisille ja miehille on omat erilliset uintiajat.

Hollande myös kannattaa lakia, jonka mukaan naiset eivät saa Ranskassa käyttää kasvoja peittäviä huiveja.

- Jos minut valitaan presidentiksi, aion pitää lain voimassa, hän sanoi."

http://yle.fi/uutiset/hollande_haluaisi_tiukentaa_muslimien_oikeuksia/6079750

Äänestä

Le Penin suosio pakottaa muutkin ehdokkaat huomioimaan että mamujen ihailua täytyy ainakin rajoittaa.
-
Muut puolueet ovat enemmän 'yleispuolueita' kun taas Le Pen keskittyy enemmän kansalliseen identiteettiin ja puhtauteen (mikä ei sinänsä ole vasemmistolaista tai oikeistolaista) mikä ei vielä tässä vaiheessa tunnu yhtä akuutilta asialta, varsinkaan niille ranskalaisille jotka asuvat kaukana muslimeista. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä etteivätkö muiden ehdokkaiden ja puolueiden äänestäjät olisi avoimia Le Penin ajatuksille; tällä hetkellä muut asiat vain painavat heidän vaakakupissaan enemmän. Le Peniä äänestävät siis ne ihmiset joiden mielestä mamuongelma/Ranskan etninen tulevaisuus on jopa kaikista tärkein asia, kun taas esim.Sarkozyn äänestäjä voi olla sikäli samaa mieltä siitä että ongelma on kyllä olemassa mutta kokee Sarkozyn muun politiikan olevan hänelle suotuisampaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Egalite, fraternite! kirjoitti:

Ensimmäisellä kierroksella torjuttiin Marie Le Pen ja avoimen rasistinen äärioikeisto. Toisella kierroksella vasemmiston ehdokas Francois Hollande päihitti oikeistolaisen Nicolas Sarkozyn, joka ei kampanjassaan häikäillyt omaksua Le Penin rasistisia teemoja. Ne eivät kuitenkaan auttaneet Sarkozya voittoon. Tuhannet maahanmuuttajat, muslimit, köyhät ja muiden Ranskan sorrettujen vähemmistöjen edustajat juhlivat Ranskassa Sarkozyn tappiota. Uusi aika on alkamassa Ranskassa. Rasistit on lyöty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu